Crne rupe su izvor tamne energije i pokreću širenje svemira, sugeriše novo istraživanje

Radikalna hipoteza, koja sugeriše da bi crne rupe mogle biti uzrok ubrzanog širenja našeg svemira, izazvala je kontroverzu među astronomima. Nova studija mogla bi sadržati prve intrigantne naznake da bi ova teorija mogla biti itekako istinita

Crne rupe su izvor tamne energije i pokreću širenje svemira, sugeriše novo istraživanje

Astronomi su možda pronašli primamljive dokaze da bi tamna energija, misteriozna energija koja pokreće ubrzano širenje svemira, mogla biti povezana sa crnim rupama. Tamna energija čini približno 70% našeg svemira, a veruje se da je nastala u periodu nakon Velikog praska pre 13,8 milijardi godina, čime je pokrenula rast kosmosa. U najnovijoj teoriji se tvrdi da su upravo crne rupe, izvor tamne energije

Međutim, tačno poreklo ove misteriozne sile ostaje nejasno. Poslednjih godina neki astronomi predložili su radikalnu teoriju prema kojoj tamna energija ne bi bila difuzno rasprostranjena po celom svemiru, već bi mogla poticati iz centara ogromnih crnih rupa. Ipak, neki naučnici su odbacili ovu teoriju kao neosnovanu.

Sada, nova studija tvrdi da je pronašla prve naznake povezanosti između ta dva naizgled nepovezana fenomena: podudarnost između rastuće gustine tamne energije i rastuće mase crnih rupa kako je svemir postajao stariji. Istraživači su objavili svoja otkrića 28. oktobra u časopisu „Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.“

„Ako postavite sebi pitanje: „Gde u kasnijem svemiru vidimo gravitaciju tako snažnu kao što je bila na početku svemira? odgovor je u centru crnih rupa,“ rekao je koautor studije Gregori Tarle, profesor fizike na Univerzitetu u Mičigenu. „Moguće je da se ono što se dogodilo tokom inflacije odvija u suprotnom pravcu, materija masivne zvezde ponovo postaje tamna energija tokom gravitacionog kolapsa, poput malog Velikog praska u obrnutom pravcu.“

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Kako bi pronašli tragove koji bi povezali tamnu energiju sa crnim rupama, istraživači su koristili instrument za spektroskopsko merenje tamne energije (DESI) postavljen na teleskop Nikolas U. Majal prečnika 4 metra u Arizoni. Taj instrument mesečno određuje položaje miliona galaksija, omogućavajući naučnicima da proučavaju kako se svemir širio do današnjeg dana. Tako astronomi mogu da procene gustinu tamne energije tokom života svemira na osnovu brzine kojom se kosmos širi.

Poređenjem ovih podataka o tamnoj energiji sa rastom crnih rupa u različitim fazama života svemira, istraživači su napravili intrigantno zapažanje.

„Ta dva fenomena bila su konzistentna jedan s drugim. Kako su nastajale nove crne rupe prilikom smrti masivnih zvezda, količina tamne energije u svemiru povećavala se na odgovarajući način,“ rekao je koautor Dankan Farah, vanredni profesor fizike na Univerzitetu Havaji, u svojoj izjavi. „Ovo čini verovatnijim da su crne rupe izvor tamne energije.“

Ako se hipoteza pokaže tačnom, mogla bi pomoći u rešavanju rastućeg problema u kosmologiji. Već godinama astronomi otkrivaju da se svemir čini da se širi različitim brzinama, zavisno od toga gde posmatraju, problem koji nazivaju Hablovom tenzijom. Neka merenja potvrđuju naše najbolje trenutno razumevanje svemira, dok druga prete da ga poremete, piše Live Science.

Ipak, uprkos ovoj interesantnoj povezanosti, astronomi kažu da su potrebna još brojna posmatranja, putem DESI i drugih eksperimenata, pre nego što se dođe do bilo kakvih čvrstih zaključaka.

„U osnovi, pitanje da li su crne rupe tamna energija, povezano je sa svemirom koji nastanjuju i prestalo je biti samo teorijsko pitanje,“ rekao je Tarle. „Ovo je sada eksperimentalno pitanje.“

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi