Očekuje se da će upotreba tehnologije pozadinskog napajanja tranzistora (PDN) koja je poznatija pod nazivom PowerVia, biti jedna od ključnih prednosti Intelovih predstojećih 18A i 20A tehnologija za proizvodnju čipova. Podsećamo vas klasični čipovi koriste mrežu interkonekcija i vodova za prenos signala i struje preko višestrukih slojeva metala od kojih je sastavljen jedan procesor. PowerVia tehnologija sa druge strane, koristi poseban sloj koji isključivo služi za napajanje energijom, a potpuno je odvojen od ostatka signalnih vodova i konekcija.
Ovakvim pristupom je omogućen princip tzv vertikalnog napajanja, pomoću specijalne grupe vertikalnih konektora tj vertikalnih veza između donje i gornje površine čipa. Tehnologija koja se obeležava terminom PowerVia ili Through-Silicon Vias (TVS).
Na ovaj način se smanjuju smetnje koje utiču na pad kvaliteta signala, smanjuje se gubitak energije usled otpora u elektronskim kolima i optimizuje snabevanje energije potrebne za rad čipa. Time se sveukupno poboljšava energetska efikasnost u radu jednog procesora
Upotreba tehnologije pozadinskog napajanja je ključ za privlačenje proizvođača
Da bi naučila buduće partnere kako da je primeni i prikaže konkretne koristi i prednosti, zainteresovanim za korišćenje svojih najsavremenijih proizvodnih postrojenja, kompanija Intel je pripremila prototip procesora proizvedenog na bazi Intel 4 procesa, a koji bi prema ranijoj metodologiji odgovarao 7nm procesu izrade.
Eksperimentalni Intel procesor sa primenjenom tehnologijom pozadinskog napajanja, baziran je isključivo na upotrebi energetski efikasnih jezgara (E-jezgra), najverovatnije sa Crestmont arhitekturom.
Intelovi nalazi koji će biti otkriveni na “Simpozijumu o VLSI tehnologiji 2023”, pokazali su da je primena Intelove PowerVia tehnologije omogućila korišćenje preko 90% ćelija u velikim delovima jezgra, dok je istovremeno omogućila povećanje radnog takta za više od 5% zahvaljujući redukciji efekta pada napona u mreži napajanja. Čini se da slika koju Intel treba da demonstrira, dokazuje poentu rešenja, mada je nemoguće proceniti kako će se slično jezgro ponašati u stvarnim radnim uslovima pod opterećenjem.
Potencijal koji može značajno da unapredi proizvodnju procesora
Tehnologija pozadinskog napajanja ima za cilj da odvoji I/O i ožičenje za napajanje, te ih prenaci na zadnju stranu čipa. Ovim potezom se istovremeno unapređuju performanse tranzistora i smanjuje potrošnja energije. Takođe, eliminišu se potencijalne smetnje koje nastaju između vodova signala za podatke i onih za napajanje energijom.
Pored toga, dobitak je da se razdavajanjem ovih konekcija smanjuje potrebna površina, a što potencijalno otvara mogućnost za veću gustinu pakovanja tranzistora u poređenju sa postojećim tehnologijama za proizvodnju procesora, prenosi tomshardware.
Sve to dovodi do zaključka da bi buduće generacije Intel 18A i 20A procesora mogle imati konkretnu i po mnogima ključnu prednost u odnosu na konkurentske čipove i proizvodne mogućnosti silicijuma naprednih karakteristika. Bio bi to povratak Intela na velika vrata, kao vodećeg u industriji proizvodnje čipova i procesora.
Podsećamo da se Intel u novoj poslovnoj strategiji fokusirao na usluge uslužne proizvodnje čipova drugim kompanijama, a ne samo proizvodnji sopstvenih procesora. Zbog toga je ponudio usluge svojih postrojenja nekada konkurentskim firmama, kao što su: AMD, Qualcomm, Nvidia i ostali. Očekuje se da prvi čipovi sa PowerVia tehnologijom debituju na tržištu tokom 2024. i 2025. godine.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji