NASA Voyager 1 je najudaljenija letelica koju je čovečanstvo ikada lansiralo i ponovo pokazuje da ne odustaje lako. U najnovijem ažuriranju, američka svemirska agencija je saopštila da su uspeli da ponovo pokrenu glavni set motora na ovoj legendarnoj sondi, i to sa više od 24 milijarde kilometara udaljenosti od Zemlje.
Letelica, lansirana 1977. godine kao deo dvostruke misije zajedno sa Voyagerom 2, već gotovo pet decenija plovi kroz međuzvezdani prostor brzinom od preko 61.000 km/h. Tokom svoje misije otkrila je nove mesece i prstenove oko Jupitera i Saturna, ali kako su godine prolazile, počela je da pokazuje znake “svemirskog ludila” i polaganog tehnološkog propadanja. Ipak, NASA inženjeri ne odustaju.
„Mrtvi“ motori ponovo rade
Još 2004. godine, primarni roll motori, koji omogućavaju rotaciju sonde oko svoje ose kako bi antena ostala usmerena ka „zvezdi vodiču“, proglašeni su neupotrebljivim. NASA je tada prešla na rezervne motore, koje su uspešno oživeli 2018. i 2019. godine, ali oni nisu mogli da obavljaju istu preciznu rotaciju.
U to vreme, tim je bio spreman da prihvati ograničenje. „Verovatno niko nije ni očekivao da će Voyager nastaviti da funkcioniše još 20 godina nakon toga“, rekao je Kareem Badaruddin, menadžer misije Voyager.
Međutim, nova analiza je pokazala da problem možda nije nepovratan. Jedan od inženjera imao je ključnu intuiciju: možda motori nisu trajno oštećeni, već postoji drugi uzrok koji se može rešiti.
NASA je zatim poslala složene instrukcije za aktivaciju motora signalima je trebalo skoro 24 sata da stignu do sonde. Bez ikakve neposredne povratne informacije, tim na Zemlji je mogao samo da čeka.
A onda je stigao znak: temperatura motora se blago podigla, što je bio siguran indikator da su motori uspešno aktivirani. „Bio je to veličanstven trenutak,“ rekao je Todd Barber, vodeći inženjer za pogon na misiji. „Morala u timu tog dana nije nedostajalo.“
I posle skoro 50 godina – funkcioniše
Ovo nije prvi put da se Voyager 1 izvuče iz naizgled beznadežne situacije. Barber je rekao da je ovo „još jedno čudo za Voyager“, dodajući da se takve prekretnice sve više doživljavaju kao nadrealni trijumfi nauke, intuicije i upornosti.
Voyager 1 sada nastavlja svoju tiho herojsko putovanje kroz međuzvezdani prostor, šaljući podatke o prostoru u koji nijedna druga ljudska letelica nikada nije kročila. Njegovo trajanje i nova čuda poput ovog, služe kao podsetnik na moć ljudske radoznalosti, inženjerske genijalnosti i odlučnosti da ne odustanemo ni kada se čini da je sve izgubljeno, piše Futurism.