Kako tehnologija transformiše fudbal: Od suđenja do boljih nastupa na Euro 2024

Na Euro 2024, fudbal je doživeo transformaciju zahvaljujući naprednoj tehnologiji koja je sada neizostavni deo "najvažnije sporedne stvari na svetu"

Kako tehnologija transformiše fudbal: Od suđenja do boljih nastupa na Euro 2024

Na tekućem EURO 2024, od pametnih fudbalskih lopti i veštačke inteligencije do krio-genih komora za oporavak, fudbal se transformiše zahvaljujući najnovijoj tehnologiji dostupnoj igračima, trenerima i zvaničnicima.

To je upravo očigledno na tekućem Evropskom prvenstvu, gde su napredovanja u oblastima kao što su oprema i sportska nauka primenjena na i van terena, sa ciljem da poboljšaju igru, iskustvo navijača i dobrobit igrača.

Međutim, nisu svi na EURO 2024 oduševljeni svim novinama. Na primer, još uvek postoje pritužbe na VAR odluke — baš kao što je bilo i pre uvođenja VAR-a.

Bez obzira na to, najpopularniji sport na svetu nastavlja da bude pod uticajem brzo razvijajućih tehnologija u širem svetu.

EURO 2024: Prave odluke

VAR odluke su, u velikoj meri, izgledale kao glatkiji proces ovde nego, na primer, u Premier ligi prošle sezone. UEFA koristi polu-automatizovanu tehnologiju za ofsajd, zajedno sa veštačkom inteligencijom i Adidasovom povezanom tehnologijom lopti kako bi ubrzala proces pregleda i poboljšala tačnost.

Deset kamera je instalirano na svakom od stadiona domaćina, koje, prema UEFA-i, prate 29 različitih tačaka na telu svakog igrača. Kombinovano sa zvaničnom turnirskom loptom, koja ima senzor za detekciju svakog dodira i AI algoritmima, proces donošenja odluka bi trebao biti brži i tačniji nego pre.

Možda i previše tačan za neke, jer je Belgijanac Romelu Lukaku imao tri poništena gola u svoja prva dva meča — dva zbog ofsajda i jedan zbog igranja rukom njegovog saigrača Loïsa Openda u pripremi, što je detektovano senzorom lopte.

Tehnologija za liniju gola na EURO 2024 je okončala debate o graničnim odlukama u smislu da li je lopta prešla liniju. Sedam kamera je u svakom golu i signal se šalje na sudijin sat, koji vibrira ako je lopta prešla liniju. UEFA kaže da rezultati stižu u roku od jedne sekunde od akcije.

Lopta za EURO 2024

Dok Adidas Fussballliebe, koja je zvanična lopta za EURO 2024, pomaže u ofsajd pozivima, izgleda da je takođe popularna među igračima.

Napravljena je od recikliranog poliestera i drugih materijala, uključujući vlakna kukuruza, šećerne trske i drvene pulpe, a igrači su pohvalno govorili o brzini i udaljenosti koju generiše.

To bi se moglo videti prema broju neverovatnih golova iz daljine postignutih tokom grupne faze, kao što je zakrivljeni udarac Arda Guler-a sa oko 20 metara u pobedi Turske 3-1 protiv Gruzije.

Nosivi uređaji

Treneri pokušavaju pronaći prednost gde god mogu pa su tako igrači Engleske viđeni kako nose pametne prstenove.

Ideja je da pomaže u praćenju sna, što je najvažniji faktor u oporavku,” rekao je menadžer Engleske Gareth Southgate. “Dakle, bez obzira na to šta se izmišlja u svetu, najbolje stvari za pomoć u oporavku su san i ishrana. Ne proveravamo igrače, ali im omogućava da prate svoj oporavak.”

Cristiano Ronaldo je ambasador za narukvicu koja prati san i biometrijske podatke kao što su kardiovaskularno i mišićno opterećenje.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Prsluci za praćenje su dugo korišćeni za merenje pređenih udaljenosti igrača.

Southgate takođe nosi pametni sat koji košta 6.500 dolara, ima sopstvene mogućnosti praćenja i takođe pruža upozorenja o rezultatima tokom turnira.

Jedan neočekivani nosivi uređaj je zaštitna maska po meri Kylian Mbappe-a. Francuski napadač ju je morao nositi nakon što je pretrpeo prelom nosa u svojoj prvoj utakmici.

Tretman u oporavku igrača

Timovi imaju niz uređaja za oporavak kako bi pomogli igračima da se nose sa zgusnutim rasporedom turnira.

Baza španskog tima na EURO 2024 u Donaueschingenu ima hiperbaričnu komoru za kiseonik, krio komoru i fototerapijski krevet za ubrzanje mišićnog oporavka nakon treninga ili utakmice.

Hiperbarična komora za kiseonik se koristi za udisanje 100% čistog kiseonika. Krio tretman uključuje upotrebu hladnih temperatura, dok fototerapija koristi svetlost.

“Ovo čini čuda nakon intenzivnih utakmica koje imamo ovde na Euru. Sve što nam može pružiti prednost, iskoristićemo,” rekao je španski napadač Nico Williams na Instagramu.

Kapiten Engleske Harry Kane koristi čizme za kompresiju vazduha, koje masiraju noge igrača i povećavaju cirkulaciju.

Slobodno vreme na EURO 2024

Dosada može biti jedan od najvećih problema tokom dugog turnira, sa igračima koji provode vreme daleko od kuće i svojih porodica i prijatelja.

Često se mogu videti kako dolaze na stadione sa svojim naprednim slušalicama koje poništavaju buku. Međutim, ne koristi svaki igrač najnoviju tehnologiju — engleski Cole Palmer je viđen sa slušalicama sa kablom.

Lični uređaji su obavezni, sa pametnim telefonima, tabletima i gejming uređajima koji su obično blizu. Nemac Kai Havertz je viđen kako nosi popularnu konzolu za video igre dok je izlazio iz timskog autobusa, piše AP News.

Baza nemačkog EURO 2024 tima u Herzogenaurachu takođe ima veliki bioskopski ekran pored bazena na otvorenom.

Svi uređaji nisu samo za zabavu ili ometanje. Za šesnaestogodišnjeg španskog krilnog igrača Lamine Yamal-a, slobodno vreme može biti ispunjeno nadoknađivanjem domaćih zadataka na njegovom tabletu. Eto dokle to ide.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (4)
  1. nidzakv

    Fudbal sam i definitivno prestao da pratim kad su uveli VAR. Malopre pustih Nemce i Dance, dakle ta tehnologija koja uništava draž fudbala na delu.

  2. VAR je dobra stvar, problem je i dalje ljudski faktor.

  3. MegaSkot

    Ljudi igraju fudbal, ne roboti. :)

  4. silver11

    Tehnologija je stvarno unapredila fudbal. Nema vise glupih ponistavanja golova zbog ofsajda ili nagradjivanja hajde da kazemo elitnih reprezentacija i klubova od strana sudija gde sudija ne sme da im nesto odsvira ili prosto pusti. Tu se uvek pravila razlika izmedju elite i ekipa srednjeg kvaliteta. Medjutim, danas mozemo da primetimo da su mnogo izjednacene ekipe, ali da opet direktno sudije resavaju utakmice, tako na primer protiv Engleske smo mogli da vidimo kako Belingem glavom udara Kostica sto bi morao da bude crveni karton, da je nas igrac to uradio, definitivno bi bio, a ovako mislim kako da se usudi sudija da pomisli jednom Englezu da da crveni karton. Setimo se finala svetskog prvenstva i Zidana kako udara glavom Materacija, dobio je crveni karton, mozda je bio tu jaci intenzitet udarca, ali i ovaj je Kostica dobro udario i steta sto nas igrac nije bio pametan da se baci i da se valja 5 minuta kao sto bi uradili vrhunski fudbaleri, vec je bio spreman da se umesto toga obracuna sa protivnikom i trebao je sudija da njemu da karton kad ne zna da iskoristi situaciju. I naravno nedosudjeni penal za Mitrovica. Ako realno sagledamo te 2 situacije koje su se izdvojile u odnosu na ostala desavanja na utakmici, ne secam se da li je Belingem prvo dao go pa onda udario Kostica ili obrnuto, ali da se neko bavi utakmicom i da prati desavanja na terenu, realno je trebalo da bude bar nereseno, po igri iz drugog poluvremena da su Englezi imali igraca manje sigurno bi ih nasi i dobili. Da je bio neresen rezultat sve ekipe u grupi bi imale po 3 boda i ko zna sta bi odlucivalo ko prolazi dalje.
    Druga situacija penal za Portugal protiv Slovenije gde ne znam da li je uopste i bilo kontakta od strane igrace odbrane. Napadac je bukvalno skocio u njega, u prostor defanzivnog igraca, cak se jasno videlo i da je namestio nogu.
    Moje misljenje je da bi trebala da se da veca moc VAR ekipi i da situacije kao sto je ova sa Mitrovicem ne bi smele da prodju neproverene, jer upravo je to glavna razlika u kvalitetu izmedju ekipa, i glavni razlog zasto se i dalje gura elita a da nisu nista posebno. Mislim setimo se utakmice sa Svajcarskom na svetskom prvenstvu gde dvojica Svajcaraca drze Mitrovica i obaraju ga sto je bio 100% penal, ali onaj amater Brih je tu da ucutka Mitrovica i ostale i da deli zute kartone. Da kazemo da su nam sudije pomogle u kvalifikacijama protiv Portugala gde su Ronaldu ponistili gol gde je lopta mnogo presla gol liniju, kao da je bio zadatak da Ronalda i Portugal sabotiraju. E bas zato postoji ta tehnologija, da se ekipe nagrade posteno i da se kazne oni koji to zasluzuju, a ne obrnuto.
    Da pomenem 3 pravila koja cine fudbal izuzetno glupom igrom:
    1. Penali - ako se secate ranije su fudbaleri pravilno sutirali ka golu, uzimali zalet i nisu seckali trcanje, i onda je mislim pre svih ostalih Barselona, najvise dolaskom Nejmara koji je sigurno najbolji izvodjac svih vremena jer uvek stane kad sutira da se golman baci na drugu stranu pa tek onda sutne u praznu stranu, a tu fudbal gubi svaki smisao. Golmanu se ne dozvoljava da izadje sa gol linije, a napadacu je sve dozvoljeno. Ako se dobro secam mislim da su Suarez i Nejmar izveli najspektakularniji penal svih vremena gde nije bilo suta na gol vec su se dobacivali ispred golmana i onda dali gol. Zalosno, za plakanje i za promenu kanala (navijao sam za Barselonu u tom periodu). Mislim u kom to sportu postoji da ti koji treba da sutnes ka golu mozes da ne sutnes? Po pravilima bi posle suta lopta morala da dodirne stativu/precku ili golmana da bi igraci mogli da imaju naredni dodir, a ovo stvarno ne razumem. U kosarci lopta mora da dodirne obruc kad se izvode slobodna bacanja, ako dodirne samo tablu ili mrezicu ili ne dodirne uopste onda je lopta sa strane za protivnicku ekipu. U vaterpolu isto, golman ili stativa. Da li je neko video u rukometu da izvodjac sedmerca cima golmana pa dobacije igracu koji je u skoku ispred golmana da napuca loptu u gol? Ja nisam.
    2. Situacija gde je nesto dosudjeno, nebitno da li je faul, ruka, ofsajd, gde igrac cija ekipa vise nema loptu pomera loptu sa mesta odakle treba da bude izvedena ili gde igrac ne dozvoljava protivniku ciji je posed da izvede i krene sa napadom, pomera mu loptu sa mesta ili slicno. I onda igrac ciji tim ima napad krene u svadju ili guranje sa protivnikom i sudija umesto da kazni ovog sto ne dozvoljava da se izvede lopta, kaznjava igraca koji pokusava da dodje do lopte da krene sa napadom i tako je u 80-90% situacija. Ne znam ko je pisao ta pravila ali je taj za lecenje u svakom smislu, a ne za donosenja odluka. U kosarci kad ekipa postigne poene, zabranjeno je igracu ekipe koja je postigla poene da dira loptu, naravno desava se da lopta prodje kroz obruc i da se odbije od igraca, ali ako se preteruje u tome dodeljuje se tehnicka greska, pre toga se igrac upozori. U rukometu i vaterpolu je odmah iskljucenje ako igrac pomera loptu ili ne dozvoljava da protivnik krene sa akcijom.
    3. Crveni kartoni - cesto se desi da za glupost ili se ranije desavalo da cak i bez razloga sudija pokaze crveni karton nekom igracu i da njegov tim mora da igra sa igracem manje. Mislim ako vec postoji VAR tim, moglo bi da se donese pravilo sa pravom zamene igraca nakon 15, 20, 30, 45 minuta, gde neko moze da zameni iskljucenog igraca posle odredjene vremenske kazne i to bi mogao da presudi var ekipa da li je situacija za promenu igraca i kolika duzina kazne treba da bude.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi