Misija Sedna, putovanje ka svetu koji nismo videli od kamenog doba

Sedna 2076 je jedinstvena prilika za misiju ka dalekoj patuljastoj planeti pomoću solarnih jedara i fuzionih pogona

Misija Sedna, putovanje ka svetu koji nismo videli od kamenog doba

Godine 2076. Sedna, misteriozna patuljasta planeta sa eliptičnom orbitom udaljenom i do 937 AJ od Sunca, napraviće svoj najbliži prolaz pored naše zvezde. Ovakav događaj dešava se jednom na 11.400 godina i predstavlja izuzetnu priliku za istraživanje dalekih krajeva Sunčevog sistema.

Sedna – prozor ka ivicama Sunčevog sistema

Još od njenog otkrića početkom 2000-ih, Sedna fascinira astronome. Ova patuljasta planeta, tri puta manja od Meseca, nalazi se u dalekoj oblasti poznatoj kao Kajperov pojas, a smatra se i vezom sa još udaljenijim Ortovim oblakom. Njena ekstremno izdužena orbita čini je jedinstvenim objektom u Sunčevom sistemu i otvara pitanje o njenom poreklu i sastavu.
Tehnologije pogona: solarna jedra ili direktni fuzioni pogon?

Približavanje Sedne postavlja i pitanje – kako joj uopšte prići? Tradicionalni pogoni zahtevali bi čak tri decenije za let sa prolazom, što nije dovoljno brzo za tako retku priliku. Naučnici zato razmatraju dva napredna rešenja: solarna jedra i direktne fuzione pogone (DFD).

Solarna jedra nude bržu alternativu i pogodna su za misije koje uključuju samo prelet, slične onoj koju je letelica New Horizons imala prilikom prolaska pored Plutona. S druge strane, fuzioni pogoni kao što je Princeton Field-Reversed Configuration (PFRC) mogli bi ne samo da skrate vreme leta za 50%, već i da omoguće ulazak u orbitu oko Sedne – sa znatno većim naučnim potencijalom.

Izazovi međuzvezdanog leta

Iako DFD tehnologija nudi velike prednosti, ona još uvek nije potvrđena u svemirskim uslovima. Stabilnost plazme i pouzdanost pogona ostaju ključna pitanja. Pored toga, komunikacija na tolikim udaljenostima biće izuzetno teška – Sedna će i tada biti više nego dvostruko udaljenija od Plutona, sa kašnjenjem signala (OWLT) od oko 13 sati.
Budućnost istraživanja svemira

Misija ka Sedni mogla bi biti jedan od najambicioznijih poduhvata u istoriji istraživanja svemira, piše Popular Mechanics. Ako uspemo da iskoristimo ovu priliku, naučnici bi mogli otkriti detalje o nastanku i evoluciji Sunčevog sistema, i to iz perspektive objekta koji kruži njegovim najdaljim granicama.

Vreme curi – iako 2076. deluje daleko, razvijanje tehnologije i planiranje misije moraju početi što pre. Ako uspemo, imaćemo priliku da istražimo svet koji nijedna civilizacija do sada nije ni sanjala da poseti.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.