Mrtve galaksije i misteriozne crvene tačke: šta je sve otkrio Džejms Veb do sada

Džejms Veb teleskop menja način na koji razumemo kosmos, otkrivajući neočekivane fenomene i postavljajući nova pitanja o ranoj istoriji univerzuma

Mrtve galaksije i misteriozne crvene tačke: šta je sve otkrio Džejms Veb do sada

Pre tri godine, teleskop Džejms Veb (JWST), najmoćniji teleskop ikada poslat u svemir, lansiran je u misiju koja je već promenila naše razumevanje kosmosa. U prve tri godine, JWST je istraživao Sunčev sistem, atmosfere udaljenih planeta i najranije galaksije u univerzumu, pružajući dosad neviđene podatke.

JWST je uspeo da pogleda u prošlost do vremena kada je univerzum bio star samo 300 miliona godina, otkrivajući galaksije koje su šokantno svetle, masivne i bez prašine. Ovo je u suprotnosti sa očekivanjima, jer prašina, obično prisutna u velikim galaksijama, čini ih crvenijim. Teorije pokušavaju da objasne ovu pojavu – od neobičnih supernova do razaranja prašine zbog intenzivnog zračenja – ali odgovori još nisu pronađeni.

Prve zvezde, ključne za stvaranje elemenata potrebnih za život, imale su neočekivane hemijske karakteristike. Rane galaksije bogate su azotom, dok su drugi metali prisutni u manjim količinama nego što se očekivalo. Ovi nalazi ukazuju na procese u ranoj istoriji univerzuma koji još nisu u potpunosti shvaćeni.

Prvi snimci JWST-a otkrili su “crvene tačke” – kompaktne i zagonetne objekte. U početku smatrane supergustim galaksijama, detaljnija istraživanja pokazala su kontradiktorne osobine, uključujući gasove koji se kreću ogromnim brzinama karakterističnim za aktivna galaktička jezgra. Međutim, tačke ne emituju X-zrake, što zbunjuje astronome. Ovi objekti bi mogli biti prelazni oblici između zvezda i supermasivnih crnih rupa.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

JWST je otkrio i “mrtve” galaksije iz ranog univerzuma, nastale pre 700 miliona godina. Ove galaksije, masivne poput današnjeg Mlečnog puta, prkose trenutnim modelima formiranja galaksija, sugerišući da su zvezde u ranim galaksijama nastajale brže nego što se ranije verovalo. To postavlja pitanja o tamnoj materiji i njenoj ulozi u ranom univerzumu.

JWST već ukazuje na nedostatke u našim trenutnim modelima kosmosa. Kako se novi podaci prikupljaju, naučnici se nadaju otkrivanju još “nepoznatih činjenica” koje skrivaju dubine svemira. JWST nas uvodi u novu eru kosmičkog istraživanja, donoseći odgovore na pitanja za koja nismo ni znali da postoje, piše NDTV World.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.