Na lepom plavom Dunavu, u svemiru povodom 200 godina od rođenja kralja valcera

Valcer „Na lepom plavom Dunavu“ Johanna Straussa II biće emitovan u svemir 31. maja u znak proslave 200. godišnjice kompozitorovog rođenja i 50 godina Evropske svemirske agencije.

Na lepom plavom Dunavu, u svemiru  povodom 200 godina od rođenja kralja valcera

Straussov valcer „Na lepom plavom Dunavu“ putuje u svemir 200 godina kasnije, kralj valcera konačno stiže među zvezde

Johann Strauss II, poznat kao kralj valcera, konačno će dobiti svoje mesto u svemiru, njegovo najpoznatije delo „Na lepom plavom Dunavu“ biće emitovano u duboki svemir 31. maja, povodom 200. godišnjice njegovog rođenja i pola veka od osnivanja Evropske svemirske agencije (ESA).

Kompoziciju će izvesti Bečka simfonija, a izvedba će se prenositi uživo putem besplatnih javnih događaja u Beču, Madridu i Njujorku. Ipak, zbog potencijalnih tehničkih izazova, u svemir će zapravo biti poslata unapred snimljena verzija sa generalne probe, dok će se koncert prenositi kao simbolična pratnja.

Putovanje zvuka brzinom svetlosti

Radio signal sa snimljenom muzikom biće poslat iz ESA antene u Španiji, dela njihove mreže za komunikaciju sa dubokim svemirom, i to u pravcu NASA-inog Voyager 1, najudaljenijeg objekta koji je čovečanstvo ikada lansiralo.

Zahvaljujući brzini svetlosti (oko 1,08 milijardi km/h), signal će za samo:

  • 1,5 sekundi proći Mesec,
  • 4,5 minuta stići do Marsa,
  • 37 minuta doći do Jupitera,
  • i za 4 sata doći do Neptuna.
Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Za manje od jednog dana, „Na lepom plavom Dunavu“ biće udaljen kao Voyager 1, koji je trenutno preko 24 milijarde kilometara od Zemlje duboko u međuplanetarnom prostoru.

Ispravka „kosmičke greške“

Zanimljivo je da Straussova muzika nije uvrštena na Zlatne ploče Voyagera iz 1977. godine, koje sadrže izbor zvukova i muzike sa Zemlje, uključujući Bahovu, Betovenovu i Mocartovu muziku. „Na lepom plavom Dunavu“, iako poznata po upotrebi u filmu „2001: Odiseja u svemiru“, tada je izostavljena, što Bečka turistička organizacija sada naziva „kosmičkom greškom“ koju žele da isprave.

Muzička tradicija u svemiru

Ovo nije prvi put da se muzika šalje u svemir. NASA je 2008. poslala pesmu „Across the Universe“ grupe The Beatles, 2023. godine Missy Elliott je „otputovala“ ka Veneri sa pesmom „The Rain“, a 2012. NASA-ina sonda Curiosity je sa Marsa poslala pesmu „Reach for the Stars“ u izvođenju Will.i.ama.

Muzika kao univerzalni jezik

„Muzika nas povezuje kroz vreme i prostor na poseban način,“ rekao je Josef Aschbacher, direktor ESA. „Zadovoljstvo nam je da budemo partner Johann Straussu II u ovom svemirskom koncertu i da inspirišemo buduće naučnike i istraživače koji će možda jednog dana slušati valcer dok putuju kroz zvezde.“

Strauss je rođen 25. oktobra 1825. u Beču, a njegovo nasleđe sada doslovno, odlazi izvan granica našeg sveta, prenosi NBC News.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.