NASA letelica na nuklearni pogon prošla ključne testove pred polazak na misiju istraživanja života na Titanu 2028. godine

NASA misija "Dragonfly" dobila je zeleno svetlo za izgradnju letelice koja će istraživati mogućnost života na Saturnovom mesecu

NASA letelica na nuklearni pogon prošla ključne testove pred polazak na misiju istraživanja života na Titanu 2028. godine

Pionirska NASA misija pod nazivom “Dragonfly”, prošla je važnu tehničku proveru, čime je zadržala planirani raspored za lansiranje 2028. godine ka ogromnom Saturnovom mesecu Titanu.

“Dragonfly” je helikopter veličine automobila koji koristi nuklearno gorivo, a osmišljen je da istražuje mogućnost postojanja života na Titanu. Sada je uspešno prošao kritičnu reviziju dizajna, saopštila je NASA u četvrtak, 24. aprila.

“Prolazak kroz ovu ključnu fazu provere i testiranja, znači da su dizajn, planovi za izradu, integraciju i testiranje letelice odobreni, a misija se sada može fokusirati na samu konstrukciju svemirske letelice,” navodi se u NASA-inom saopštenju.

Misija “Dragonfly”, vredna 3,35 milijardi dolara, prvi put je odabrana 2019. godine i dizajnirana je pod vođstvom Laboratorije za primenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu. Iako je misija doživela kašnjenje i povećanje troškova, istraživanje Titana i dalje je visoki prioritet među naučnicima zbog njegovog potencijala da podrži vanzemaljski život.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Letelica bi trebalo da bude lansirana najranije u julu 2028. godine, na raketi SpaceX Falcon Heavy, iz NASA svemirskog centra “Kenedi” na Floridi. Nakon toga, predstoji joj skoro sedmogodišnje putovanje kroz duboki svemir ka Saturnovom satelitu, sa ciljem da više od tri godine istražuje različite predele Titana.

Opremljen kamerama, senzorima i uzorkovačima, “Dragonfly” će procenjivati uslove pogodnosti za život, tragati za prebiotičkom hemijom, kao i za mogućim znacima života.

Titan je najveći Saturnov mesec i drugi najveći u Sunčevom sistemu, odmah iza Jupiterovog Ganimeda. Njegova gusta, maglovita atmosfera prekriva površinu sa dinama ugljovodonika i jezerima metana. Naučnici pretpostavljaju da se ispod ledene kore Titana nalazi podzemni okean slane vode, što dodatno povećava šanse za postojanje života.

Još 2005. godine, NASA “Kasini” misija dostavila je sondu “Huygens” na Titan. Evropska svemirska agencija (ESA) izgradila je ovu sondu, koja je pomoću padobrana sletela na površinu i pružila dragocene uvide u karakteristike ovog meseca. Ako bude uspešna, “Dragonfly” misija mogla bi doneti revoluciju u naše razumevanje načina na koji život može nastati na drugim mestima u Sunčevom sistemu, piše Space.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.