Nova generacija svetlećih dioda: Perovskit LED-ovi jeftiniji, svetliji i ekološki prihvatljiviji

Perovskit LED-ovi donose revoluciju u osvetljenju – jeftiniji su, efikasniji i manje štetni po životnu sredinu. Nova studija u časopisu Nature Sustainability otkriva njihov potencijal da zamene tradicionalne LED-ove

Nova generacija svetlećih dioda: Perovskit LED-ovi jeftiniji, svetliji i ekološki prihvatljiviji

Nova generacija svetlećih dioda, poznatih kao perovskit LED (PeLEDs), mogla bi uskoro da promeni način na koji osvetljavamo svoje domove, gradimo ekrane i komuniciramo pomoću svetlosti. Ovi uređaji, napravljeni od perovskita, minerala koji se do sada najviše koristio u jeftinim solarnim panelima, pokazali su se kao efikasni, pristupačni i ekološki prihvatljiviji od postojećih LED tehnologija.

„Perovskit LED-ovi su jeftiniji i jednostavniji za proizvodnju od tradicionalnih LED-ova, a pritom mogu da proizvedu intenzivne i živopisne boje, što ih čini idealnim za ekrane. Rekao bih da je ovo sledeća generacija LED tehnologije“, izjavio je prof. Feng Gao sa Univerziteta u Linköpingu.

Šta čini PeLED-ove posebnim?

Za razliku od tradicionalnih LED-ova koji se oslanjaju na skupe i energetski zahtevne materijale poput galijum-nitrida, PeLED-ovi se proizvode pomoću jednostavnijih i jeftinijih hemijskih procesa. Uz to, novi uređaji ne zahtevaju visoke temperature za sintezu, što dodatno smanjuje potrošnju energije tokom proizvodnje.

Naučnici su u najnovijoj studiji analizirali 18 različitih PeLED uređaja različitih boja (crvene, zelene, plave, bele i infracrvene), ocenjujući njihovu ekološku i ekonomsku održivost.

Ekološki uticaj i izazovi

Korišćenjem metode procene životnog ciklusa (LCA), istraživači su pratili uticaj PeLED-ova od vađenja sirovina do odlaganja. Otkriveno je da najveći negativan uticaj dolazi iz potrošnje električne energije i organskih rastvarača poput acetona i izopropanola u procesu proizvodnje.

Da bi PeLED-ovi postali istinski održivi, moraju da traju barem 10.000 sati. Trenutni prototipi dostižu samo nekoliko stotina sati rada. Ipak, optimizam postoji: „Razvoj perovskit LED-ova se ubrzava, a njihova dugovečnost se poboljšava“, navodi doktorand Muyi Zhang.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Gde će se koristiti?

Pored klasične rasvete, PeLED-ovi imaju ogroman potencijal u:

  • ekranima visoke rezolucije, zbog izuzetno jarkih boja,
  • optičkoj komunikaciji,
  • medicinskim uređajima,
  • kao i u nosivoj elektronici.

Zanimljivo je da su prošle godine drugi istraživači napravili PeLED-ove hiljadu puta svetlije od OLED-a. Uz očekivanu cenu od oko 100 dolara po kvadratnom metru, ova tehnologija bi mogla biti direktna konkurencija savremenim OLED panelima.

Studija objavljena u časopisu Nature Sustainability ocenjuje da PeLED-ovi imaju veliki potencijal za komercijalizaciju u narednim godinama. Ako se uspešno produži njihov radni vek, mogli bi da nadmaše ne samo klasične LED-ove, već i OLED tehnologiju po pitanju cene, efikasnosti i uticaja na životnu sredinu, prenosi ZME Science.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.