Otkrivena nova boja, naučnici „hakovali“ ljudsko oko i omogućili mu da vidi novu „olo“ nijansu

„Olo“ boja je potpuno nova nijansa koju ljudsko oko dosad nije moglo da vidi

Otkrivena nova boja, naučnici „hakovali“ ljudsko oko i omogućili mu da vidi novu „olo“ nijansu

Tim istraživača uspeo je da „hakuje“ i pripremi ljudsko oko tako da vidi potpuno novu nijansu, nazvanu olo boja. Ova inovacija postignuta je primenom eksperimentalne tehnike nazvane Oz, pomoću koje su naučnici precizno stimulisali svetlosno osetljive ćelije u retini oka. Tehnika omogućava izolovanu stimulaciju pojedinačnih tipova fotoreceptora, što inače nije moguće u prirodnim uslovima.

Nova boja, opisana kao „plavo-zelena nijansa do sada neviđene zasićenosti“, otkrivena je kada su naučnici uspeli da aktiviraju isključivo M-ćelije (ćelije koje su najosetljivije na srednje talasne dužine, tj. zelenkastu svetlost), dok su ostale dve vrste ćelija, L (duga talasna dužina, crvena) i S (kratka talasna dužina, plava), ostale neaktivirane.

Tehnologija iza otkrića

Tehnika Oz dobila je ime po zelenim naočarima iz romana „Čarobnjak iz Oza“, a omogućava mapiranje i ciljanje pojedinačnih fotoreceptora uz pomoć adaptivne optike i tehnologije optičke koherentne tomografije (AO-OCT). Svakom učesniku eksperimenta najpre je snimljena mrežnjača i precizno mapirana pozicija svih fotoreceptora. Zatim su, pomoću mikrodoza laserskog svetla, ciljno stimulisane samo određene ćelije, u ovom slučaju M-ćelije.

Stimulacijom isključivo M-ćelija nastala je percepcija boje olo, čije ime potiče iz koordinata na trodimenzionalnoj mapi boja: „0, 1, 0“.  Nula za L i S ćelije (neaktivne), jedan za M ćelije (aktivne).

Doživljaj učesnika i moguća primena

Petoro učesnika u studiji, uključujući i neke od istraživača, opisalo je boju olo kao svetlost zasićeniju čak i od laserske svetlosti. Jedan učesnik je rekao da svetlost zelenog lasera izgleda bledo u poređenju sa olo bojom.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Uprkos potencijalu, tehnika Oz trenutno ima tehnička ograničenja. Zbog veličine receptora u središtu mrežnjače (fovei), stimulacija se za sada sprovodi samo u perifernom vidu, dok učesnici gledaju u fiksnu tačku. Takođe, trenutno je mapirana samo mala regija mrežnjače, pa pokreti oka mogu da ometaju tačnost stimulacije.

Moguće buduće primene

Cilj istraživanja nije samo otkrivanje novih boja, već i dublje razumevanje funkcionisanja vida. Tehnika Oz mogla bi se koristiti za:

  • simulaciju očnih bolesti i razumevanje gubitka vida,
  • stvaranje doživljaja boja kod osoba koje su daltonisti, nadoknađivanjem nedostajućih ćelija,
  • simulaciju četvrtog tipa čepića kod osoba sa retkom sposobnošću viđenja šireg spektra boja (tetrahromatija).

Iako je teoretski moguće primeniti ovu tehnologiju u budućnosti za ekrane telefona ili televizora, to je za sada izuzetno malo verovatno, jer metoda zahteva veoma preciznu optiku i specijalizovane lasere.

Za sada, olo ostaje ekskluzivna percepcija dostupna samo nekolicini ljudi, ali otkriće otvara vrata potpuno novom načinu razumevanja i manipulisanja ljudskom percepcijom boja, prenosi Live Science.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.