SpaceX je pronašao način da smanji ometanje astronomskih posmatranja svojim Starlink satelitima – spuštanjem njihove orbite bliže Zemlji.
Kompanija je sarađivala sa Nacionalnom naučnom fondacijom SAD (NSF) i opservatorijama kako bi proučila efekat spuštanja orbite više od 300 Starlink satelita sa 550 km na 350 km. Rezultati pokazuju da se učestalost osvetljenih satelita na fotografijama sa opservatorije Vera Rubin smanjuje za skoro 60%.
Sateliti na nižim orbitama ne samo da manje ometaju astronomska posmatranja, već smanjuju i kašnjenja u internet vezama koje Starlink pruža. U novembru 2024. godine, Savezna komisija za komunikacije (FCC) odobrila je SpaceX-u upravljanje 400 satelita druge generacije na nižim visinama.
Prednosti niže orbite
- Manje ometanje: astronomi primećuju da sateliti na nižim visinama manje reflektuju sunčevu svetlost tokom noći jer ih Zemlja duže vremena zaklanja od sunca.
- Smanjena svetlost po pikselu: NSF ističe da se sateliti na 350 km kreću brže kroz vidno polje teleskopa, čime smanjuju osvetljenost na snimcima.
- Manje uticaja na noćno nebo: cilj je da sateliti budu slabije vidljivi od sedme magnitude, što je granica vidljivosti golim okom.
Iako spuštanje orbita smanjuje vidljivost satelita tokom noći, povećava njihovu osvetljenost tokom sumraka i zore. NSF nastavlja da prati uticaj Starlink satelita i planira dodatne analize u saradnji sa SpaceX-om tokom 2025. godine.
SpaceX takođe radi na dizajnerskim rešenjima kako bi smanjio refleksiju satelita. Regulatori i astronomi nastavljaju da raspravljaju o ograničenju “mega konstelacija” satelita koje zagađuju noćno nebo.
SpaceX trenutno ima dozvolu za upravljanje 400 satelita na 350 km, ali taj broj bi mogao porasti na 7.500, pa čak i do 30.000 satelita druge generacije, ukoliko NASA i FCC daju konačno odobrenje. Spuštanje orbite pokazuje potencijal da zadovolji i potrebe za internetom i očuvanje kvaliteta noćnog neba, prenosi PCMAG.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji