NASA orbiter za istraživanje Marsa (Mars Reconnaissance Orbiter – MRO) snimio je zapanjujuću fotografiju rovera Curiosity u pokretu, koja otkriva dugačku, vijugavu liniju, trag koji je rover ostavio na površini Marsa. Ova linija se prostire na više od 320 metara, dok se rover kretao ka oblasti u kojoj se potencijalno nalaze tragovi drevne podzemne vode.
Fotografija, snimljena 28. februara 2025. godine, predstavlja prvu fotografiju Curiosity rovera u pokretu (tzv. „mid-drive“ snimak) iz orbite i nudi redak pogled u realnom vremenu na robotsko istraživanje druge planete. Snimak je napravljen kamerom HiRISE i pokazuje rover kao malu tačku u daljini, dok je za njim jasno vidljiv trag koji dokumentuje njegovo kretanje kroz pejzaž na Marsu.
Karakteristike vijugavog traga
Trag koji su ostavili točkovi rovera Curiosity postao je upečatljiv deo pejzaža Marsa. Ovaj trag, dug više od 320 metara, rezultat je 11 odvojenih vožnji koje su započele 2. februara 2025. Rover se kreće maksimalnom brzinom od svega 0,16 km/h, a tragovi bi trebalo da ostanu vidljivi mesecima, dok ih vetrovi na Marsu postepeno ne izbrišu. Ovaj put predstavlja svedočanstvo o dugoročnom uticaju istraživanja Crvene planete, pri čemu svaki segment pokazuje pažljivo planiranje i manevrisanje kroz složen teren.

Kuda Curiosity ide
Curiosity se kreće ka naučnom cilju za koji se veruje da sadrži ključne tragove o prošlosti Marsa. Na putu je ka oblasti sa takozvanim “boxwork” stenovitim formacijama, za koje naučnici veruju da su oblikovane aktivnošću podzemnih voda pre nekoliko milijardi godina. Istražujući ovu oblast, tim Curiosity rovera se nada da će steći bolji uvid u drevnu sredinu Marsa i mogućnost da je planeta nekada imala život. Otkrića sa ove lokacije mogla bi iz temelja da promene naše razumevanje sposobnosti Marsa da podrži život.
Izazovi kretanja po Marsu
Mars predstavlja poseban izazov za svakodnevno funkcionisanje Curiosity rovera, naročito zbog nepredvidivog terena. Brzina i putanja kretanja rovera zavise od kombinacije težine terena i unapred planiranih komandi iz NASA Laboratorije za mlazni pogon.
Svakodnevno se precizno planira svaki pokret rovera kako bi se osigurala sigurna realizacija naučnih ciljeva, uz istovremeno suočavanje sa izazovima površine Marsa poput rastresitog kamenja, strmih nagiba i oluja prašine, koje zahtevaju stalnu pažnju tima koji vodi ovu misiju.
Važna prekretnica u misiji rovera Curiosity
Rover Curiosity, lansiran 2011, istražuje Mars još od sletanja 2012. godine. Kao deo šireg NASA Programa za istraživanje Marsa, Curiosity je pružio neprocenjive podatke o geologiji, klimi i mogućnosti naseljivosti planete. Najnovija slika koju je snimila letelica Mars Reconnaissance Orbiter, ne prikazuje samo fizički trag koji je rover ostavio na površini Marsa, već i njegovu ključnu ulogu u otkrivanju misterija ove planete. Ova otkrića doprinose pripremi za buduća istraživanja i ljudske misije. Curiosity i dalje predstavlja pionirsku snagu u ljudskoj težnji da istraži kosmos, piše TOI.