TSMC upozorava: Nemoguće je sprečiti curenje napredne AI tehnologije u Kinu

U jeku trgovinskog rata SAD-a i Kine, TSMC priznaje da nema potpunu kontrolu nad krajnjom upotrebom čipova koje proizvodi, što može ugroziti američke pokušaje da Kina ostane bez najnovijih AI tehnologija

TSMC upozorava: Nemoguće je sprečiti curenje napredne AI tehnologije u Kinu

Dok se globalna trka u oblasti veštačke inteligencije (AI) nastavlja u senci trgovinskog rata između SAD-a i Kine, najveći svetski proizvođač AI čipova, tajvanski TSMC, upozorava da je gotovo nemoguće sprečiti da njihova najnaprednija tehnologija ne završi u rukama kineskih kompanija.

U svom godišnjem izveštaju za 2024. godinu, TSMC je naveo da trenutna struktura lanca snabdevanja poluprovodnicima prirodno ograničava mogućnost kontrole nad krajnjom upotrebom proizvoda koji uključuju čipove proizvedene u njihovim postrojenjima. Drugim rečima, kompanija priznaje da, bez obzira na američke kontrole izvoza, ne može u potpunosti pratiti gde završavaju čipovi koje proizvodi.

Izazovi praćenja AI čipova u složenom lancu snabdevanja

TSMC-ova otvorenost dolazi nakon incidenta iz oktobra prošle godine, kada je istraživačka firma TechInsights otkrila da je jedan od AI akceleratora kineske kompanije Huawei, a koja se nalazi pod američkim sankcijama, koristio čip proizveden upravo u TSMC-ovim pogonima, a dizajniran od strane kompanije Nvidia.

Iako je kompanija odmah obavestila američke zvaničnike i sarađivala u sprovođenju istrage, TSMC priznaje da ovakve situacije teško mogu biti potpuno sprečene.

„Bez obzira na najbolje napore u poštovanju svih relevantnih propisa o izvoznim kontrolama i sankcijama, ne postoji garancija da aktivnosti kompanije uvek mogu biti u skladu sa svim zakonima,“ navodi se u izveštaju.

Trampove nove tarife kao pretnja stabilnosti tržišta čipova

U izveštaju je takođe navedeno da, iako je TSMC do sada uspevao da posluje relativno neometano uprkos tarifama i kontrolama izvoza, to bi se uskoro moglo promeniti. Naime, bivši predsednik SAD-a Donald Tramp je za 2025. godinu najavio dodatno proširenje tarifa na uvoz poluprovodnika i proizvoda koji sadrže čipove u SAD.

„Svako povećanje tarifa moglo bi povećati troškove kupovine ovih proizvoda, smanjiti potražnju i negativno uticati na naše poslovanje i budući rast,“ stoji u TSMC-ovom izveštaju.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Industrijske procene sugerišu da bi nove tarife mogle da koštaju proizvođače čipova preko milijardu dolara u narednih godinu dana.

Dodatni problem predstavlja i restrikcija Kine na izvoz sirovina neophodnih za proizvodnju čipova, što bi moglo dodatno podići troškove proizvodnje.

Potražnja i dalje raste, ali politički rizici sve veći

I dok globalna potražnja za AI čipovima beleži snažan rast, TSMC upozorava da su sve strože kontrole izvoza i sankcije, zajedno sa neizvesnošću oko Trampovih planiranih mera, među najvećim rizicima za poslovanje u narednom periodu.

Uprkos svemu, kompanija tvrdi da njeno poslovanje za sada nije ozbiljno pogođeno postojećim merama. Ipak, buduće pogoršanje trgovinskih tenzija moglo bi imati znatne posledice po globalni lanac snabdevanja poluprovodnicima, uključujući potencijalne pravne, finansijske i reputacione posledice po TSMC.

Kako za sada stoje stvari, globalna borba za tehnološku dominaciju u AI industriji ulazi u novu fazu, gde kontrola nad distribucijom i krajnjom upotrebom čipova postaje podjednako važna kao i njihova proizvodnja, prenosi Ars Technica.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.