Vozi me na Mesec: Elon Musk će poslati ekstremni NASA rover za prve lunarne vozače koji će se upustiti u smelu vožnju južnim polom

Pakleni vozači čeličnih živaca… prvi od njih na južnom polu Meseca kreću u smelu misiju Artemis

Vozi me na Mesec: Elon Musk će poslati ekstremni NASA rover za prve lunarne vozače koji će se upustiti u smelu vožnju južnim polom

Posetioci Meseca mogli bi uskoro da se voze po njegovoj površini u futurističkom vozilu koje će Elon Musk poslati na lunarni teren.

Kompanija Lunar Outpost, podržana od strane NASA-e, razvija Lunar Terrain Vehicle (LTV), vozilo dizajnirano za istraživanje surovog južnog pola Meseca. Nedavno je potpisan ugovor sa SpaceX-om, čime je potvrđeno da će Muskova raketa prevesti ovo vozilo na površinu Meseca pomoću Starship letelice.

NASA plan za Artemis misije

NASA je još 2022. godine dodelila Lunar Outpost-u ugovor za razvoj rovera, koji će biti ključan za Artemis misije. Cilj ovog programa je da ponovo uspostavi ljudsko prisustvo na Mesecu, prvi put od Apollo 17 misije 1972. godine.

Prema NASA planovima, LTV će omogućiti:

  • Detaljna naučna istraživanja i povećano ljudsko prisustvo na Mesecu
  • Izgradnju i održavanje interplanetarne infrastrukture
  • Eksploataciju svemirskih resursa

Tehnički izazovi i autonomna vožnja

NASA je postavila stroge zahteve za lunarno vozilo, jer južni pol Meseca ima ekstremne temperaturne varijacije, od 54°C tokom dana do -203°C u senovitim oblastima. Neki krateri nisu videla Sunce milijardama godina, što dodatno otežava operacije.

Pored otpornosti na ekstremne uslove, NASA zahteva da rover bude sposoban za autonomnu vožnju, kako bi mogao samostalno da se kreće između misija. Kada nije angažovan u NASA misijama, LTV će biti dostupan za komercijalne projekte, čime se otvara mogućnost za privatne svemirske ugovore.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Budućnost Artemis misija

Artemis program se sprovodi u fazama:

  • Artemis I (novembar 2022) – bespilotna misija oko Meseca
  • Artemis II (april 2026) – prva misija sa posadom, prelet Meseca
  • Artemis III (2027) – prvo sletanje astronauta na Mesec od 1972. godine
  • Artemis IV (2028) – dodavanje habitacionog modula na Lunar Gateway orbitalnu stanicu

NASA sarađuje sa tri kompanije za razvoj lunarnog vozila – Lunar Outpost, Intuitive Machines i Venturi Astrolab – i ulaže do 4,6 milijardi dolara u projekat. Cilj je da vozilo služi istraživačkim misijama do 2039. godine.

Sa ovim revolucionarnim roverom, astronauti budućih Artemis misija imaće daleko veću slobodu kretanja, što će omogućiti veće naučne i istraživačke poduhvate na Mesecu, prenosi The US SUN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi