Android platforma proslavlja deseti rođendan

Svet mobilnih uređaja je obeležio značajan jubilej: Android je napunio 10 godina

Svet mobilnih uređaja je obeležio značajan jubilej: Android je napunio 10 godina. T-Mobile G1 i Android 1.0 debitovali su 23. septembra 2008. godine, započinjući i život novog operativnog sistema i novu eru. U prvim danima nije izgledalo nešto preterano značajno, ali je Android na kraju postao dominantna mobilna platforma i postavio je osnovu za ono što mnogi očekuju u svom pametnom telefonu. Android priča je isto toliko saga o promenama u mobilnoj industriji, koliko i o sopstvenom razvoju kompanije Google.Na svojoj premijeri, Android je bio posebno neispoliran. Podrazumevano, nije mogao da reprodukuje video van YouTube-a. Android Market, prethodnik Google Play-a, imao je samo nekoliko aplikacija. Nije bilo ni virtuelne tastature. Andy Rubin i ekipa su prvobitno dizajnirali Android kao iskustvo poput BlackBerry-ja, pre nego što je Appleov iPhone doneo iskustvo touchscreen displeja, dok je fokus na tastaturu opstao dugo nakon što je objavljen G1. Međutim, osnovna formula je već implementirana. Google je nameravao da Android donese kao otvoreni operativni sistem, koji bi mogao da donese svoje usluge u džep korisnika i lako je bilo videti potencijal platforme.
android1_1.jpgGoogle je uspeo da iskoristi taj potencijal. Usvajanje Androida je bilo eksplozivno zahvaljujući brzoj nadogradnji softvera, kao i premijum telefonima u to vreme, poput Motorola Droid i Samsung Galaxy S modela. Android je već bio najpopularniji mobilni operativni sistem do kraja 2010. godine, a konkurenti su brzo padali pod nogama rastuće platforme. Ukoliko se smatra da je iPhone oborio BlackBerry, Simbian i Windows Mobile na zemlju, Android ih je u potpunosti dokusurio. Kompanije, koje stoje iza ovih konkurentskih platformi, morale su ili da koriste Android ili da ga prihvate kako bi ostale relevantne. One su bile spore u prepoznavanju promena koje donose ekrani osetljivi na dodir, ugrađene prodavnice aplikacija i mobilni internet, a zbog toga su platile visoku cenu.
 
Pogledajte još: Google isplatio preko tri miliona dolara istraživačima kako bi Android načinio sigurnijim
Danas se Android softver nalazi na praktično svakom smartfonu koji ne dolazi od Apple-a, a od 2017. godine prisutan je na više od dve milijarde aktivnih uređaja. Što je još važnije, u protekloj deceniji se proširio na mnogo više uređaja nego što su telefoni. Android je moguće naći na brojnim tabletima, pametnim satovima i televizorima, a tu su i VR kacige i pametni kućni uređaji. Čak je prisutan i na računarima – zahvaljujući Chrome OS-u možete pokrenuti Android aplikacije na svom laptopu. Iako Android ne uživa toliki uspeh van telefona (Apple i dalje vlada tržištem pametnih satova, na primer), platforma je u svakom slučaju sveprisutna.
android2_22.jpgOno, što se postavlja kao bitno pitanje jeste: šta će se dešavati sa Androidom u narednih deset godina? Za sada, izgleda da će stvari ostati manje-više kakve jesu. Google možda neće ažurirati Android tako agresivno kako je činio ranije, ali je i dalje fokusiran na konstantnost i povećanje usvajanja platforme na raznim vrstama uređaja. Ako na horizontu postoji bilo kakav jasan izazov, on stiže od same kompanije Google. Kompanija radi na dugoročnim projektima, kao što je Fuchsia koji bi na kraju mogao zameniti Android. Jednostavno rečeno, Google je napravio OS osmišljen tako da opstane dugo i verovatno će imati zdravu budućnost.Izvor: Engadget
 
 Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim i aktuelnim diskusijama iz IT industrije

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi