Da li znate šta je Google Fuchsia?

Google Fuchsia je operativni sistem koji nije zamena za Android, ali donosi uzbudljive novine u virtualizaciji i integraciji uređaja

Da li znate šta je Google Fuchsia?

Pričalo se dosta o operativnom sistemu Google Fuchsia, a neki očekuju da će ovaj OS zameniti Android. Iako je sigurno reći da Fuchsia neće doći na telefone, PC i Chromebook uređaje u skorije vreme, postoje razgovori o verziji OS-a koja bi mogla doći na Android. Ovaj vodič istražuje istoriju i najnovije razvojne projekte misterioznog operativnog sistema Google Fuchsia.

Uvod u Google Fuchsia

Fuchsia je operativni sistem otvorenog koda koji je razvila kompanija Google. Ime je dobio po boji koja nastaje mešanjem roze i ljubičaste. Zanimljivo je da aludira na dva projekta unutar Apple-a — Taligent (kodno ime Pink) i iOS (kodno ime Purple).

Dok su Android i ChromeOS bazirani na Linuxu, Fuchsia je izgrađena na Zircon-u. Sastoji se od kernela, korisničkih servisa, biblioteka i drajvera. Oni su ključni za podizanje sistema, komunikaciju sa hardverom i učitavanje korisničkih procesa.

Google kaže da Fuchsia smanjuje količinu poverljivog koda na nekoliko glavnih funkcija zahvaljujući mikrokernel arhitekturi Zircon-a. Glavne funkcije uključuju:

  • Međuprocesnu komunikaciju (IPC)
  • Upravljanje memorijom
  • Planiranje
  • Upravljanje procesima

Pošto Google ne govori mnogo o Fuchsia OS-u, oslanjamo se na dokumentaciju sa GitHub-a, glasine i intervjue sa zaposlenima kako bismo stekli uvid u operativni sistem.

Kratka istorija Google Fuchsia

Google je tiho objavio Fuchsia repozitorijum na GitHub-u u avgustu 2016. Objavili su vodič o pokretanju Fuchsia na Pixelbooks uređajima 2018. Google je implementirao Fuchsia na tržištu potrošača u softverskom ažuriranju za prvu generaciju Google Nest Hub uređaja početkom 2021. Ažuriranje nije uključivalo nikakve promene u korisničkom interfejsu. Kompanija je izdala Fuchsia ažuriranje za Nest Hub Max 2022. godine.

U januaru 2023, Google-ovo otpuštanje zaposlenih zahvatilo je 16% Fuchsia tima. Mesecima kasnije, u maju 2023, Google je izdao Fuchsia ažuriranje za drugu generaciju Nest Hub uređaja.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Google razvija microfuchsia od aprila 2024. Kompanija kaže da je to Fuchsia OS izgrađen za virtuelne mašine u QEMU i pKVM. QEMU je emulator otvorenog koda koji omogućava mašini da pokreće brojne gostujuće operativne sisteme i programe. pKVM (zaštićena virtuelna mašina zasnovana na kernelu) je izgrađena na Linux KVM hipervizoru. Ograničava pristup zaštićenim sadržajima podataka u gostujućim virtuelnim mašinama kako bi osigurala sigurnost.

Hoće li Google Fuchsia zameniti Android?

Verovatnoća da Fuchsia zameni Android je mala. Hiroši Lohajmer, viši potpredsednik za Chrome i Android, rekao je na Google I/O 2019 da se u slučaju Fuchsia ne radi o zameni Androida ili ChromeOS-a. Dodao je da OS može raditi na uređajima različitog formata.

Google bi potencijalno mogao koristiti Fuchsia kao alternativu microdroidu. Microdroid je osnovna verzija Androida koju je Google razvio radi poboljšanja sigurnosti i efikasnosti. To je mini-Android operativni sistem koji radi u pVM (paralelnoj virtuelnoj mašini).

Google-ov najnoviji microfuchsia projekat ima za cilj da omogući rad Fuchsia OS-a na uređajima putem virtualizacije. Postoje reference za to u Android Open Source Project, što sugeriše da je razvoj u toku, piše Android Police.

Google nastavlja da eksperimentiše sa virtualizacijom Androida

Google je poznat po tome što je obustavljao brojne projekte, tako da nije jasno šta kompanija namerava da uradi sa Fuchsia. Iako možda neće zameniti Android, možemo očekivati da će OS biti prisutan u više uređaja. Kompanija je takođe predstavila verziju Chromium OS nazvanu Ferrochrome kako bi demonstrirala virtualizacione sposobnosti Androida 15.

Ako koristite Chromebook, režim sa podeljenim ekranom na ChromeOS vam omogućava da balansirate rad više prozora. Takođe možete zakačiti omiljene web sajtove i aplikacije koristeći digitalnu platformu za brzi pristup.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi