Intel najavio tehnologije budućnosti tokom Research@Intel dana

Dok korisnik čita vest sa nekog online sajta, bloga ili stranice, delovi teksta su odmah naglašeni ukoliko informacija, pronađena na drugom mestu, protivreči datoj izjavi. Ako korisnik klikne na naglašeni deo, pojaviće se diskusioni prozor pokazujući izvor obe kontradiktorne izjave. Svaka tvrdnja i dokaz kreiran je od korisnika, slično nač

Dok korisnik čita vest sa nekog online sajta, bloga ili stranice, delovi teksta su odmah naglašeni ukoliko informacija, pronađena na drugom mestu, protivreči datoj izjavi. Ako korisnik klikne na naglašeni deo, pojaviće se diskusioni prozor pokazujući izvor obe kontradiktorne izjave. Svaka tvrdnja i dokaz kreiran je od korisnika, slično načinu na koji funkcioniše Wikipedia, i pohranjuje se u jednom, centralnom, mestu online tako da svako može dati svoj doprinos.


Kako budući Intelovi čipovi umesto jednog dobijaju sve više jezgara, istraživači u Intel Laboratorijama veruju da će prelazak na paralelno računarstvo (parrallel computing) voditi u budući internet bogat 3D graficima, oslonjen mnogo manje na tekst. To će učiniti mogućim sveobuhvatnije internet iskustvo sa ultra-realističnim 3D prikazima kroz prirodniji, ljudskim potrebama i navikama prilagođeniji interfejs. Zamislite sajt posvećen putovanjima koji vam omogućuje da pogledate destinaciju u koju putujete, poput na primer Njujorka, pre nego ste stigli tamo. Osim što bi virtualno bili u prilici da hodate hotelskom sobom, mogli biste prošetati i Times skverom, restoranima, obližnjim teatrom ili čak „prepešačiti” put do tih objekata da bi otkrili koliko su udaljeni od hotela.
Intel je počeo izradu prototipa 3D interneta prvo u svetu nauke, koristeći alatku nazvanu ScienceSim. To je centralno mesto na internetu gde naučnici mogu napraviti vizuelne simulacije onlajn i sarađivati efikasnije koristeći ove mogućnosti. Ideja je učiniti istraživanje efikasnijim kroz vizualizaciju.
Izvorni tvorci interneta nikada nisu predviđali njegov neverovatan rast i uspeh. Internet se oslanja na visoko specijalizovanu mrežnu opremu, precizno određene uslove za ostvarenje određenih opcija. Ovo predstavlja izazov, budući da se zahtev za novim aplikacijama neprestano povećava. Istraživači Interneta predlažu tzv. ruterske cigle (Router Bricks) kao jednostavno, ali pomalo ekstremno rešenje, što bi omogućilo mrežama da budu izgrađene sa računara opšte namene, a ne onih sa specijalizovanom opremom. Prototip mreže koji je prikazan izgrađuje router velike brzine od klastera servera baziranih na Intel® XeonTM koji koriste softver otvorenog koda. Umesto čekanja godinama na unapređenje specijalizovanog routerskog hardvera, mrežni programeri bi u budućnosti mogli jeftinije i brže programirati novi router koristeći poznat računar opšte namene kao svoju platformu. Izvor: Intel

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi