Intel želi da biometrija zameni tradicionalne lozinke

Intel je tokom svog Developer Foruma (IDF) najavio novu budućnost u kreiranju lozinki, a to je biometrija. Biometrijske lozinke se očekuju od 2015. godine.

Lozinke su brilijantan i koristan način održavanja sigurnosti, ali takođe mogu biti izvor velikih problema. Zaboravljanje lozinke, hakovanje, promena lozinke kada se resetuje nalog – sve ovo može da izazove priličnu frustraciju kod prosečnog korisnika. A šta bi se dsilo da uošte nemamo lozinke, tačnije da smo mi sami sebi lozinka? Upravo ovo je Intelova vizija budućnosti – da će biometrija voditi glavnu reč, a da korisnici neće više morati da ukucavaju 12 karaktera (uključujući jedan znak koji nije slovo, dva velika slova i smajli) u polje za lozinke. Šta pojam “biometrija” u ovom slučaju zapravo znači? Tokom Intel Developer Foruma (IDF), Kirk Skaugen (potpredsednik i generalni menadžer PC klijent grupe) je dao hrabru izjavu: “Potrebno je da eliminišemo lozinke”. Prema njegovim rečima, prosečan korisnik ima osam ili više lozinki i 26 naloga. Cilj je eliminisanje ovih lozinki, počevši od 2015. godine. Jedan od elemenata koji bi mogao zameniti klasičan sistem ukucavanja lozinki, jeste skeniranje oka. Korišćenjem prednje kamere na koncept telefonu sa Intel Atom Z3500 procesorom, kompanija je pokazala da skeniranje oka nije više samo koncept već realnost koja je neizbežna.Mnoge kompanije već su uveliko počele sa implementacijom biometrijskog otključavanja uređaja, a među njima su najveći igrači na tržištu: Apple, Samsung, Huawei i HTC, dok veliki broj proizvođača implementira skenere otisaka prsta kao način otključavanja uređaja. Intelov koncept će biti dublje implementiran, ali postavlja se i pitanje koliko će ovakav sistem biti podložan prevarama, zloupotrebi. S druge strane, da li zaista želimo da budemo toliko blisko povezani sa našim nalozima? U svakom slučaju, u bliskoj budućnosti naše lozinke više neće biti “password” i “123456”, nego jedna konstanta koja neće moći da se zaboravi – a to smo mi sami.Izvor: Pocket-lintSve informacije u vezi sa kompanijom Intel, možete pogledati na Intel stranici, na Benchmark sajtu

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi