Kompanija Meta, matična firma Facebook-a, suočava se sa kolektivnom tužbom zbog navodnog kršenja autorskih prava i nelojalne konkurencije u vezi sa obukom svog AI modela LLaMA. Prema sudskim zapisima, kompanija je preuzela oko 81,7 terabajta podataka sa piratskih biblioteka kao što su Anna’s Archive, Z-Library i LibGen, koristeći ih za obuku svojih AI modela.
Unutrašnja komunikacija unutar kompanije otkriva zabrinutost u vezi sa korišćenjem piratskih materijala. Jedan više pozicionirani inženjer u timu za razvoj AI modela je u oktobru 2022. godine izjavio: “Mislim da ne bismo trebali koristiti piratski materijal. Zaista moram povući liniju ovde.” Drugi je dodao: “Korišćenje piratskog materijala trebalo bi da bude izvan našeg etičkog praga.”
U januaru 2023. godine, Mark Zakerberg je na sastanku izjavio: “Moramo ovo pomeriti napred… moramo naći način da odblokiramo sve ovo.” Nekoliko meseci kasnije, jedan zaposleni je izrazio zabrinutost zbog korišćenja Meta IP adresa za preuzimanje piratskog sadržaja, navodeći: “Torrentovanje sa korporativnog laptopa ne deluje ispravno.”
Dokumenti takođe otkrivaju da je kompanija preduzela korake kako bi njena infrastruktura bila izuzeta iz ovih aktivnosti preuzimanja i deljenja, kako bi se izbeglo povezivanje sa Metom. Sudski zapisi navode da ovo predstavlja dokaz o nezakonitim aktivnostima kompanije, sugerišući namerne korake za zaobilaženje zakona o autorskim pravima.
Ovo nije prvi put da su AI modeli optuženi za korišćenje neovlašćenih informacija sa interneta. OpenAI je tužen od strane pisaca još u junu 2023. godine zbog korišćenja njihovih knjiga za obuku svojih velikih jezičkih modela, a slične tužbe su podnete i protiv drugih kompanija.
Slučaj protiv Mete je još uvek u toku, i ostaje da se vidi kakva će biti sudska odluka po ovom pitanju, piše Tomshghardware.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji