Microsoft počinje da naplaćuje Windows ažuriranje i to 1,50 dolar po jednom CPU jezgru od 1. jula

Bezbednosne Microsoft zakrpe koje ne zahtevaju restart dolaze kao pretplatni servis za korisnike Windows Server 2025 sistema, uz naplatu po CPU jezgru na mesečnom nivou

Microsoft počinje da naplaćuje Windows ažuriranje i to 1,50 dolar po jednom CPU jezgru od 1. jula

Microsoft je saopštio da od 1. jula 2025. uvodi pretplatu za novu funkciju bezbednosnog ažuriranja Windows Server 2025 sistema tzv. hotpatching, koji omogućava instalaciju zakrpa bez potrebe za restartovanjem sistema. Cena ovog servisa biće 1,50 dolara po CPU jezgru mesečno, a koristiće se samo na sistemima sa verzijama Windows Server 2025 Standard ili Datacenter, uz obaveznu vezu sa Azure Arc servisom.

Hotpatch funkcija omogućava da se bezbednosna ažuriranja primene direktno u memoriji aktivnih procesa, što ubrzava proces zaštite i smanjuje vreme tokom kojeg je sistem ranjiv. Osim što smanjuje potrebu za čestim restartima (na oko četiri godišnje), omogućava i bržu i efikasniju primenu zakrpa.

Iako će korisnici Windows Server Datacenter: Azure Edition i dalje moći da koriste hotpatch bez dodatne naplate, svi ostali korisnici Windows Server 2025 moraće da se pretplate na ovu uslugu.

Korisnicima starijih Windows sistema, koji više ne dobijaju zvanične bezbednosne zakrpe, Microsoft preporučuje korišćenje 0patch servisa – nezavisnog rešenja koje već godinama nudi mikro-zakrpe bez restartovanja. 0patch je produžio podršku za Windows 7 i Windows Server 2008 R2 do januara 2027., pružajući jedinu dostupnu zaštitu za ove zastarele sisteme.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Microsoft ovaj potez opisuje kao opcioni dodatak koji olakšava održavanje, ali njegova pretplatna priroda i naplata po jezgru izazivaju zabrinutost i raspravu među korisnicima servera širom sveta, piše Forbes.

Da li je ovo nagoveštaj, šta mogu očekivati i krajnji korisnici sa običnim Windowss 11 verzijama, obzirom da će i obične verzije Windows sistema dobiti hotpaching sistem ažuriranja? Možda izgleda kao daleka mogućnost dodatnog Microsoft izvora finansiranja, ali je lako zamisliti kako bi i krajnji korisnici mogli biti prisiljeni na plaćanje ovakvog sistema ažuriranja.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.