Wikipedia pod udarom optužbi Ministarstva pravde SAD-a da dopušta menjanje istorije stranim činiocima

Wikimedia Fondacija se suočava sa optužbama da Wikipedia dozvoljava manipulaciju sadržajem, čime bi mogla izgubiti svoj status neprofitne organizacije u SAD

Wikipedia pod udarom optužbi Ministarstva pravde SAD-a da dopušta  menjanje istorije stranim činiocima

Wikipedia se ponovo našla pod udarom političkih kritika.

Ed Martin, privremeni tužilac u Vašingtonu, poslao je pismo Wikimedia Fondaciji, organizaciji koja stoji iza Wikipedije, u kojem dovodi u pitanje njen status neprofitne organizacije.

U pismu, koje je došao do lista The Free Press, Martin tvrdi da Wikipedia “učestvuje u aktivnostima koje bi mogle biti u suprotnosti” sa američkim zakonima o oslobođenju od poreza (član 501(c)(3) Zakona o prihodima).

Prema tom zakonu, organizacije sa poreskim olakšicama moraju raditi isključivo u religiozne, humanitarne, naučne, obrazovne ili slične svrhe.

Martin optužuje Wikipediju da dopušta “stranim činiocima” da manipulišu informacijama i šire propagandu, uključujući “menjanje istorijskih događaja”, što, kako kaže, ima implikacije po nacionalnu bezbednost SAD.

Wikipedia pod udarom šire kampanje?

Ovo pismo deo je šireg trenda u kojem desničarske organizacije i pojedinci sve češće napadaju Wikipediju.

Martin je poznat po slanju slabo utemeljenih pravnih pretnji protiv medijskih institucija. U poslednje vreme poslao je slična pisma i časopisima kao što su New England Journal of Medicine i CHEST, optužujući ih za “pristrasnost u naučnim debatama.”

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Takođe, prošle godine Elon Musk je pozvao svoje pratioce da prestanu da doniraju “Wokepediji”, nazvavši je “produžetkom propagande tradicionalnih medija.”

U januaru, The Heritage Foundation, konzervativni think-tank, kreirao je i posebnu prezentaciju za “targetiranje” Wikipedia urednika.

Odgovor Wikimedia Fondacije

Iz Wikimedia Fondacije poručuju da će odgovoriti Martinu u predviđenom roku, do 15. maja.

Džejkob Rodžers (Jacob Rogers), pomoćnik glavnog pravnika Fondacije, izjavio je:

“Sadržaj Wikipedije uređuju tri osnovne politike: neutralna tačka gledišta, proverljivost i odsustvo originalnog istraživanja, kako bi informacije bile prikazane tačno, pravedno i nepristrasno.”

Dodao je i da proces moderacije nadgleda oko 260.000 volontera širom sveta i da je potpuno transparentan.

U međuvremenu, Wikimedia Fondacija razvija nove alate za zaštitu identiteta urednika, jer, kako je rekla direktorka Marijana Iskander (Maryana Iskander), organizacija beleži “porast pretnji, regulatornih i pravnih izazova” na globalnom nivou, prenosi The Verge.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.