Za razliku od Apple-ovog zatvorenog ekosistema, gde je iOS softver pažljivo usklađen sa hardverom, Android platforma, iako raznovrsna i bogata brendovima i dalje se suočava sa hroničnim problemom fragmentacije verzija operativnog sistema. Prema najnovijim podacima koje je Google objavio, zaključno sa aprilom, svega 4,5% korisnika prešlo je na najnoviji Android 15.
Najzastupljenija verzija trenutno je Android 14, lansiran u oktobru 2023. godine, koji koristi 27,4% korisnika. Slede ga Android 13 sa 16,8%, Android 11 sa 15,9% i Android 12 sa 12,8%. Zabrinjavajuće je da čak 22,6% korisnika još uvek koristi Android 10 ili starije verzije, koje su često bezbednosno i funkcionalno zastarele.

Iako je Android 15 zvanično objavljen još prošle jeseni, njegovu sporiju adaptaciju usporava ograničen broj proizvođača koji nude nadogradnju. Osim Google Pixel telefona, koji prvi dobijaju nove verzije, samo su pojedini modeli marki poput OnePlus i Nothing prešli na novi sistem. Najveći Android proizvođač, Samsung, tek je nedavno počeo da uvodi Android 15 kroz svoju One UI 7 nadogradnju.
Za poređenje, Apple je u januaru objavio da 68% svih aktivnih iPhone uređaja koristi iOS 18, dok je među modelima koji su pušteni u poslednje četiri godine ta brojka čak 76%. Ovi podaci jasno pokazuju koliko je proces nadogradnje kod Android uređaja komplikovaniji i sporiji u odnosu na iPhone, prenosi 9to5Google.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji