Niko nije očekivao ovakav potez od Apple-a – ali stiže, i to ranije nego što je prvobitno predviđeno. Zaboravite na iOS 18.1; prava promena počinje sa iOS 18.2, koji će, po svemu sudeći, biti dostupan za iPhone već početkom decembra, ranije nego što se očekivalo. Međutim, najveće iznenađenje je promena koju donosi samom telefonu.
Ostavljajući sledeću verziju Apple Intelligence-a po strani, revolucionarna promena je opcija za postavljanje podrazumevanih aplikacija za pozivanje i slanje poruka. Dok smo očekivali promene u vezi sa pretraživačima, menadžerima lozinki i prodavnicama aplikacija, ove opcije su bile ogromno iznenađenje kada su prošlog meseca potvrđene za korisnike širom sveta, a ne samo u Evropi, gde je Zakon o digitalnom tržištu bio incijalna kapisla koja je pokrenula ovakve promene, a koje su koliko do juče bile nezamislive u zatvorenom Apple ekosistemu.
Neočekivan potez kompanije Apple stiže sa iOS 18.2 verzijom
Iako su poruke, pretraživanje i prodavnice aplikacija dobili značajnu pažnju, opcija za pozivanje je ostala nezapažena. To je iznenađenje, jer možda predstavlja najveće unapređenje u pogledu bezbednosti i privatnosti korisnika. Promena Apple-ovih aplikacija poput Safarija ili prodavnice aplikacija, nove aplikacije za lozinke ili iMessage-a jeste korisna, ali u stvarnosti to vas neće učiniti sigurnijim. Apple-ove aplikacije su vodeće na tržištu, osim pitanja potpune sigurnosti poruka koje su, za sada, dostupne samo unutar Apple-ovog sistema.
Međutim, pozivanje je drugačije. Sada ćete prvi put moći da izaberete aplikaciju za pozivanje sa potpunom enkripcijom od početka do kraja kao podrazumevanu. Ovo je izuzetno dobra vest. “U iOS i iPadOS 18.2 i kasnijim verzijama, korisnik može izabrati aplikaciju koja nije Phone ili FaceTime za obavljanje poziva,” navodi Apple, dajući uputstva programerima čije aplikacije “obavljaju telefonske pozive, na primer koristeći Voice over IP (VoIP) usluge,” o tome kako da postanu podrazumevane aplikacije za pozivanje.
Mnogi korisnici već koriste WhatsApp ili Signal za pozivanje gde su i svi kontakti upravo na tim platformama. Ovo se radi pomoću “favorites” opcije u Apple meniju za telefonsko pozivanje i biranje. Takođe, možete izabrati i postaviti podrazumevanu opciju pozivanja za svaki kontakt posebno. Međutim, sve je to prilično zamorno. Opcija “postavi jednom i zaboravi” je ovde prava stvar i ključna promena.
WhatsApp, na primer, omogućava “korišćenje tastature za pozivanje osoba ili firmi koje nisu sačuvane u vašim kontaktima,” što znači da bi mogao biti odlična, potpuno enkriptovana podrazumevana opcija za pozivanje u iOS-u 18.2. FaceTime Audio takođe radi enkriptovane pozive – ali problem sa postavljanjem kao podrazumevane opcije je što će raditi samo za kontakte unutar Apple-ovog ekosistema, kao i iMessage.
Zašto je ovo toliko važno? CISA, američka agencija za sajber bezbednost, savetuje da “kada koristite mobilni uređaj za pozivanje prijatelja,” koristite “sigurnu aplikaciju za slanje poruka sa enkripcijom od početka do kraja i Voice over IP (VoIP) funkcionalnost za tekstualne poruke i pozive.” Ovo, prema agenciji, smanjuje rizik od presretanja od strane zlonamernih aktera. Bez toga, kažu, “ne možete biti potpuno sigurni da su vaši pozivi bezbedni.”
Ovo je slično kao sa enkriptovanim porukama i zbog toga je mnogo pažnje usmereno na druge komunikacione platforme kao što su Zoom i Teams koje nude potpuno enkriptovanu video (i audio) komunikaciju. Kao što Apple kaže za FaceTime, “audio/video sadržaj FaceTime poziva je zaštićen enkripcijom od početka do kraja, tako da niko osim pošiljaoca i primaoca nema pristup. Čak ni Apple ne može dešifrovati podatke.”
Kao i kod poruka, savet je da promenite podrazumevanu aplikaciju za pozive na sigurnu VoIP opciju, jednom kada postane dostupna. Iako ovo možda na prvi pogled deluje nevažno u SAD ili Evropi – zavisno od toga čime se bavite, u drugim delovima sveta – jugoistočnoj Aziji, Kini, Africi – ovo je ključno,” gde se milijarde minuta poziva već prenose putem platforme, zaključuje Forbes.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji