TikTok je kažnjen sa 530 miliona evra zbog kršenja evropskih pravila o zaštiti podataka, nakon što je četvorogodišnja istraga otkrila da je prenos podataka korisnika u Kinu doveo do ozbiljnog rizika od špijunaže. Istragu je vodila Komisija za zaštitu podataka Irske (DPC), koja je nadležna za TikTok unutar EU jer se evropsko sedište kompanije nalazi u Dablinu.
Regulator je zaključio da TikTok nije dovoljno jasno informisao korisnike o tome gde se njihovi podaci prenose, niti je mogao da dokaže da su ti podaci zaštićeni na nivou koji zahteva Opšta uredba o zaštiti podataka (GDPR).
“TikTok nije uspeo da verifikuje, garantuje i dokaže da su lični podaci evropskih korisnika, kojima pristupa osoblje u Kini, zaštićeni na nivou koji važi u EU,” izjavio je zamenik komesara Grejem Dojl.
Kompanija je najavila da će se žaliti na ovu odluku, navodeći da se ona odnosi na period koji se završava u maju 2023. godine — pre nego što je TikTok pokrenuo projekat “Project Clover”, koji podrazumeva izgradnju tri data centra u Evropi i dodatne mere zaštite. TikTok tvrdi da je ovaj projekat jedan od najstrožih sistema zaštite podataka u industriji, uz nezavisni nadzor koji sprovodi britanska firma NCC Group.
Kontroverze i zakoni
TikTok je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, i već neko vreme je pod pažnjom evropskih regulatora zbog sumnji da bi podaci mogli završiti u rukama kineskih vlasti. Prema DPC-u, kineski zakoni o antiterorizmu, kontraobaveštajnim aktivnostima i sajber bezbednosti bitno se razlikuju od evropskih standarda.
TikTok insistira da nikada nije primio zahtev za pristup podacima od strane kineskih vlasti i da nikada nije dostavio takve podatke.
Međutim, istraga je otkrila da je TikTok neprecizno informisao regulatora tokom istrage, tvrdeći da se podaci ne čuvaju na serverima u Kini. Tek u aprilu 2024. kompanija je priznala da je u februaru otkriveno da su neki podaci ipak bili sačuvani na kineskim serverima.
TikTok ima rok od šest meseci da u potpunosti uskladi svoje poslovanje s pravilima GDPR-a. DPC je najavio da “veoma ozbiljno razmatra” nove informacije i da bi mogla uslediti dodatna regulatorna akcija.
Ovo nije prvi put da je TikTok kažnjen u EU, 2023. godine takođe od strane DPC-a, kompanija je platila stotine miliona evra kazni zbog kršenja privatnosti dece, prenosi AP News.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji