TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka u Kinu

EU je kaznila TikTok sa 530 miliona evra zbog kršenja pravila o zaštiti podataka. Istraga otkriva da su lični podaci korisnika u EU bili izloženi nadzoru iz Kine

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka u Kinu

TikTok je kažnjen sa 530 miliona evra zbog kršenja evropskih pravila o zaštiti podataka, nakon što je četvorogodišnja istraga otkrila da je prenos podataka korisnika u Kinu doveo do ozbiljnog rizika od špijunaže. Istragu je vodila Komisija za zaštitu podataka Irske (DPC), koja je nadležna za TikTok unutar EU jer se evropsko sedište kompanije nalazi u Dablinu.

Regulator je zaključio da TikTok nije dovoljno jasno informisao korisnike o tome gde se njihovi podaci prenose, niti je mogao da dokaže da su ti podaci zaštićeni na nivou koji zahteva Opšta uredba o zaštiti podataka (GDPR).

“TikTok nije uspeo da verifikuje, garantuje i dokaže da su lični podaci evropskih korisnika, kojima pristupa osoblje u Kini, zaštićeni na nivou koji važi u EU,” izjavio je zamenik komesara Grejem Dojl.

Kompanija je najavila da će se žaliti na ovu odluku, navodeći da se ona odnosi na period koji se završava u maju 2023. godine — pre nego što je TikTok pokrenuo projekat “Project Clover”, koji podrazumeva izgradnju tri data centra u Evropi i dodatne mere zaštite. TikTok tvrdi da je ovaj projekat jedan od najstrožih sistema zaštite podataka u industriji, uz nezavisni nadzor koji sprovodi britanska firma NCC Group.

Kontroverze i zakoni

TikTok je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, i već neko vreme je pod pažnjom evropskih regulatora zbog sumnji da bi podaci mogli završiti u rukama kineskih vlasti. Prema DPC-u, kineski zakoni o antiterorizmu, kontraobaveštajnim aktivnostima i sajber bezbednosti bitno se razlikuju od evropskih standarda.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

TikTok insistira da nikada nije primio zahtev za pristup podacima od strane kineskih vlasti i da nikada nije dostavio takve podatke.

Međutim, istraga je otkrila da je TikTok neprecizno informisao regulatora tokom istrage, tvrdeći da se podaci ne čuvaju na serverima u Kini. Tek u aprilu 2024. kompanija je priznala da je u februaru otkriveno da su neki podaci ipak bili sačuvani na kineskim serverima.

TikTok ima rok od šest meseci da u potpunosti uskladi svoje poslovanje s pravilima GDPR-a. DPC je najavio da “veoma ozbiljno razmatra” nove informacije i da bi mogla uslediti dodatna regulatorna akcija.

Ovo nije prvi put da je TikTok kažnjen u EU, 2023. godine takođe od strane DPC-a, kompanija je platila stotine miliona evra kazni zbog kršenja privatnosti dece, prenosi AP News.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.