Tramp najavio moguće smanjenje carina Kini kako bi olakšao prodaju TikTok-a

Predsednik SAD Donald Tramp razmatra smanjenje carina na kineske proizvode kao deo dogovora kojim bi TikTok prešao u ruke ne-kineskog vlasnika. Prodaja aplikacije je uslovljena zakonom iz 2024. godine, a rok ističe 5. aprila

Tramp najavio moguće smanjenje carina Kini kako bi olakšao prodaju TikTok-a

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da razmatra mogućnost smanjenja carina na kineske proizvode kako bi olakšao postizanje dogovora o prodaji aplikacije TikTok, trenutno u vlasništvu kineske kompanije ByteDance.

Govoreći za novinare, Tramp je rekao da bi Kina, koja mora odobriti svaki pokušaj prodaje TikToka, mogla biti podstaknuta manjim trgovinskim pritiskom. “Možda im dam malo smanjenje carina ili nešto slično da bi se posao završio,” izjavio je Tramp, dodajući da očekuje barem nacrt dogovora do 5. aprila, kada ističe zakonski rok za pronalazak kupca izvan Kine.

Zakon koji zahteva da TikTok bude prodat ili zabranjen u SAD-u donet je 2024. godine tokom Bajdenove administracije, a njegovo sprovođenje je Tramp početkom ove godine privremeno odložio. TikTok, koji koristi oko 170 miliona Amerikanaca, već duže vreme se nalazi pod nadzorom američkih vlasti zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost, koje se odnose na potencijalni uticaj kineske vlade na podatke američkih građana.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova ponovilo je, kao odgovor na Trampove komentare, da se Kina dosledno protivi dodatnim carinama. Peking već duže vreme poziva Vašington na dijalog i ukidanje mera koje smatra diskriminatornim.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Trampova strategija korišćenja carina kao političkog i ekonomskog pritiska nije nova. Još prvog dana svog povratka u Belu kuću, 20. januara 2025, Tramp je zapretio dodatnim carinama ako Kina ne pristane na prodaju TikToka. Ovog meseca, SAD su dodatno povećale sveopštu carinsku stopu na kineski uvoz na 20%, što predstavlja udvostručenje carina koje je Tramp već ranije uveo 4. februara. Kao odgovor, Kina je uvela carine na američke poljoprivredne proizvode, kao i sankcije protiv više američkih tehnoloških i odbrambenih kompanija.

Uprkos svojoj ranijoj retorici o zabrani TikToka, Tramp sada koristi ovu aplikaciju u političke svrhe. Ima više od 15 miliona pratilaca i tvrdi da je ostvario milijarde pregleda tokom kampanje.

TikTok, aplikacija koja je oblikovala digitalnu kulturu mladih širom sveta, sada se nalazi u centru geopolitičke borbe između SAD i Kine. Ukoliko do dogovora ne dođe do početka aprila, aplikacija bi mogla biti zabranjena na američkom tržištu – osim ako Tramp, u maniru trgovca, ne odluči da ponudi popust u zamenu za potpis, prenosi BBC.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi