YouTube uvodi oznaku - Snimljeno kamerom - za autentične video snimke

Nova YouTube oznaka 'Snimljeno kamerom' omogućava korisnicima da prepoznaju video snimke napravljene pravom kamerom bez izmena, kako bi se oni izdvojili od potencijalnih AI generisanih sadržaja

YouTube uvodi oznaku - Snimljeno kamerom - za autentične video snimke

YouTube uvodi nove oznake koje ukazuju na to da li su učitani video snimci napravljeni pravom kamerom sa neizmenjenim snimcima i zvukom. Nova oznaka „snimljeno kamerom“ može se videti na delu zahvaljujući usluzi za autentifikaciju digitalnog sadržaja Trupic, koja je postavila video na svoj kanal, pokrenuvši objavu u panelu opisa video snimka. Trupic kaže da ima „prvi autentični video sa C2PA sadržajnim akreditivima na YouTube-u“.

Kompanije poput Leica-e počele su prošle godine da implementiraju sadržajne akreditive u hardver; međutim, još uvek nije jasno da li će ti akreditivi pokrenuti YouTube-ove oznake.

YouTube se oslanja na C2PA standard za detekciju autentičnosti učitanih video snimaka, što znači da će funkcija raditi samo sa uređajima za snimanje i alatima koji podržavaju metapodatke. Stranica za pomoć sajta za novu funkciju kaže da oznaka „označava da je kreator koristio specifičnu tehnologiju da verifikuje poreklo svog video snimka i potvrdi da njegov zvuk i vizuelni elementi nisu izmenjeni“. Dodatno, kreatori moraju posebno koristiti alate sa C2PA verzijom 2.1 ili višom da bi se oznaka pojavila — tako da verovatno nećete redovno viđati ovu oznaku još dugo vremena.

Prošlog meseca, Laurie Richardson, potpredsednica za poverenje i bezbednost u Google-u, rekla je u blog postu o povećanju transparentnosti za generisani AI sadržaj da „istražuju načine da prenesu C2PA informacije gledaocima na YouTube-u kada je sadržaj snimljen kamerom“. Kao odgovor na upit od strane The Verge-a, portparolka Google-a Elena Hernandez ukazala je nazad na taj blog post.

Video snimci ne moraju nužno biti neizmenjeni da bi dobili oznaku, ali prema stranici za podršku, svaki korak procesa mora podržavati C2PA i izbegavati:

  • Izmene koje prekidaju lanac porekla ili onemogućavaju praćenje video snimka do njegovog originalnog izvora. Na primer, ako snimite sliku sa C2PA metapodacima i zatim je sačuvate u foto-albumu vašeg telefona koji ne podržava C2PA v2.1 ili višu verziju, to može prekinuti lanac porekla.
  • Značajne izmene osnovne prirode ili sadržaja video snimka, uključujući njegov zvuk ili vizuelne elemente.
  • Izmene koje čine video nekompatibilnim sa C2PA standardima (verzija 2.1 i više).

Google je ranije ove godine pokrenuo oznaku „izmenjeni ili sintetički sadržaj“ koja zahteva od korisnika YouTube-a da sami identifikuju svoje učitane sadržaje (i daju časnu reč da je to tako) koji sadrže sadržaj generisan veštačkom inteligencijom, piše The Verge.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi