Litijum-jonske baterije napajaju veliki broj uređaja koje koristimo na dnevnoj bazi – telefone, tablete, laptopove i drugo. Pre nego što su i počele da se pojavljuju u većini naših mobilnih uređaja, znali smo da ovaj tip baterija može da bude i ekstremno opasan.
Grupa istraživača je odlučila da otkrije šta je to što se dešava pre, tokom i nakon pregrevanja litijum-jonske baterije. Kao što video pokazuje, istraživači su zagrejali par baterija do 250 stepeni Celzijusa i zabeležili izbliza šta se dešava tokom svih faza zagrevanja.
Jedna od baterija je doživela svoj vrhunac na ovoj temperaturi, a u pitanju je termin “thermal runaway”. “Thermal runaway” znači da na kritičnoj temperaturi materijali u bateriji počinju da se raspadaju. A kada temperatura ne može da pobegne brzo koliko se i generiše, stvara se “runaway” reakcija koja se ne može zaustaviti.
Treba napomenuti da se “thermal runaway” proces desio samo na bateriji koja nije imala internu podršku. Baterija koja je imala ovu podršku zagrejana je do čak 1000 stepeni Celzijusa. Tek na ovoj temperaturi, bakarni interni delovi su počeli da se tope, što je konačno izazvalo thermal runaway. Svakako, litijum-jonske baterije nisu ni blizu da dostignu ovolike temperature pregrevanja na način na koji ih danas koristimo, ali ovi testovi služe kako bi se ispitale mogućnosti i tehnologije pre upotrebe u većim i zahtevnijim uređajima.Izvor: Android Authority