AMD i Nvidia u klinču, novi patenti i RDNA 4 približavaju Radeon ray tracing RTX-u

AMD ubrzano smanjuje zaostatak za Nvidijom u ray tracing performansama – novi Radeon RX 9000 GPU-i, patenti i najava arhitekture UDNA ukazuju na ozbiljnu promenu u borbi za vrh grafičkog tržišta

AMD i Nvidia u klinču, novi patenti i RDNA 4 približavaju Radeon ray tracing RTX-u

Iako su prethodne generacije AMD-ovih grafičkih karti znatno zaostajale za Nvidijom kada je u pitanju ray tracing, Radeon RX 9000 serija pokazuje da se situacija menja i to brzo. Nova analiza brojnih patenata sugeriše da AMD ne planira da stane, već da ray tracing i path tracing učini standardnim delom budućnosti gejminga.

Korisnik Reddita po imenu MrMPFR detaljno je analizirao AMD-ove patente u poslednjih godinu i po dana i zaključio da “Team Red” ozbiljno ulaže u ray tracing kao ključni pravac razvoja real-time grafike. I dok je Nvidia dominirala ovom tehnologijom poslednjih godina, AMD sada sustiže, a možda čak i priprema teren da preuzme vođstvo.

Radeon RX 9000: Prvi znak preokreta

Najnovija generacija grafičkih karti, Radeon RX 9000, već donosi značajna poboljšanja u ray tracing performansama. Na primer, prema analizi sajta TechSpot, RX 9070 XT se u većini naslova može nositi, pa čak i nadmašiti RTX 5070 Ti, što je ogroman pomak u odnosu na prethodne generacije.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Ipak, AMD i dalje ima problema u najzahtevnijim naslovima poput Alan Wake II, Indiana Jones and the Great Circle i Black Myth: Wukong, gde se koristi napredni RT rendering koji još uvek više odgovara Nvidijinim GPU-ima.

Novi patenti, stari kadrovi

Od januara 2023. AMD je prijavio brojne patente koji se odnose na upravljanje BVH strukturama (bounding volume hierarchy), efikasniju ray traversal logiku i napredne optimizacije za path tracing. Takođe su angažovani stručnjaci iz Nvidije, Intela i akademskih krugova koji su specijalizovani za ray tracing.

Ovo sugeriše da AMD ne samo da želi da stigne Nvidiju, već da planira i sopstvene tehnologije koje će biti konkurentne Nvidijinim RTX inovacijama, uključujući i nedavno predstavljen RTX Mega Geometry sistem koji omogućava višestruko povećanje broja poligona.

UDNA – sledeći veliki korak

Naslednik RDNA 4 arhitekture nosi naziv UDNA i očekuje se da će pokretati sledeću generaciju AMD-ovih grafičkih karti. Ono što je posebno zanimljivo jeste da se upravo UDNA (ili njena rana verzija) navodno koristi i za grafički čip u predstojećem PlayStationu 6, što ukazuje da se radi o arhitekturi spremnoj za masovno tržište i AAA naslove.

Trka koja koristi gejmerima

Ako se između AMD-a i Nvidije zaista sprema trka u ray tracing tehnologijama, to može imati samo pozitivne efekte za krajnje korisnike. Cilj će biti donošenje naprednih grafičkih efekata uz prihvatljiv framerate i pristupačniju cenu, što do sada nije bio slučaj — danas je za punu ray tracing raskoš često potrebno uložiti preko 1.000 dolara u GPU.

Ukoliko AMD sa UDNA arhitekturom ispuni ono što patenti i zapošljavanje stručnjaka nagoveštavaju, ray tracing više neće biti rezervisan samo za Nvidia korisnike sa dubokim džepom. Biće zanimljivo pratiti kako će na to odgovoriti Nvidia i njena naredna Rubin arhitektura, o kojoj još uvek znamo vrlo malo, piše TechSpot.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.