Na ovogodišnjem Supercomputer 2024 ekspou, AMD je demonstrirao svoje kontinuirano liderstvo u superračunarstvu pokrećući najbrži superkompjuter na svetu na šestoj uzastopnoj godišnjoj Top 500 listi.
Superkompjuter El Capitan, koji se nalazi u Nacionalnoj laboratoriji Lorens Livermor (LLNL), pokretan sa AMD Instinct ™ MI300A APU -ima, je sada najbrži superkompjuter na planeti sa Linpack (HP) skorom od 1,742 EKSAFLOPS-a na osnovu najnovije liste Top 500 . El Capitan kao i Frontier u Oak Ridge National Labs su potvrdili pozicije 18 i 22, na Green500 listi, demonstrirajući impresivne mogućnosti AMD EPYC procesora i AMD Instinct GPU- a da pokreću vodeće performanse u industriji i energetsku efikasnost za HPC radna opterećenja.
„Oduševljeni smo što je El Capitan postao drugi AMD superkompjuter koji je razbio eksaflop barijeru i postao najbrži superkompjuter na svetu. Predstavljajući neverovatne performanse i efikasnost AMD Instinct MI300 APU-a, ova revolucionarna mašina je svedočanstvo posvećenog rada između AMD-a, LLNL-a i HPE-a“, rekao je Forrest Norrod, izvršni potpredsednik i generalni direktor AMD-a. „U AMD-u pokrećemo budućnost računarstva sa vodećim performansama i mogućnostima u industriji koje će nastaviti da definišu konvergenciju HPC-a i AI u godinama koje dolaze”.
Bronis R. de Supinski, LLNL -ov glavni tehnološki direktor za Livermore Computing, dodaje: „Koristeći AMD Instinct MI300A APU, napravili smo sistem koji je nekada bio nezamisliv, pomerajući apsolutne granice računarskih performansi uz održavanje izuzetne energetske efikasnosti. AI postaje sve veći faktor u našoj oblasti, El Capitan nam omogućava da integrišemo veštačku inteligenciju sa našim tradicionalnim radnim opterećenjem simulacije i modeliranja, otvarajući nove puteve za otkrivanje u različitim naučnim disciplinama.”
AMD – Pokreće HPC i AI
AMD-ovi procesori i akceleratori nastavljaju da pokreću najvažnije superkompjutere i daju izuzetne tehničke performanse računara za preduzeća i nacionalne laboratorije širom sveta.
Najnovija AMD EPIC ™ 9005 serija procesora je najbolja serija serverskih procesori za preduzeća, veštačku inteligenciju i oblak, koji pružaju do 37 procenata bolje IPC performanse sledeće generacije za HPC i AI radna opterećenja. Ovi procesori takođe isporučuju do 3,9 puta brže vreme za uvide u poređenju sa takmičenjem za nauku i HPC aplikacije koje rešavaju najizazovnije svetske probleme.
AMD Instinct akceleratori pružaju superiorne performanse za centre podataka, na bilo kom nivou – od AI rešenja do superkompjutera klase Eksaflop. AMD Instinct MI300X i MI325X akceleratori omogućavaju vodeće AI performanse i memorijske mogućnosti u industriji, dok AMD Instinct MI300A APU kombinuje CPU i GPU jezgra i klastersku memoriju u jedan paket, omogućavajući nove nivoe efikasnosti i performansi za HPC i AI radna opterećenja.
Pored toga, IBM i AMD najavili su saradnju na implementaciji AMD Instinct MI300X akceleratori kao usluga na IBM Cloud-u. Ta ponuda, za koju se očekuje da će biti dostupna u prvoj polovini 2025, ima za cilj poboljšati performanse i energetsku efikasnost za generativnu AI kao što su visoke performanse računarske aplikacije za poslovne klijente. Saradnja će takođe omogućiti podršku za AMD Instinct MI300X akceleratore u okviru IBM-ove Watson AI platforme podataka, kao i Red Hat-a ® Enterprise Linux ® AI podrška za inferenciju.
AMD Instinct MI300A APU će takođe pokretati superkompjuterski sistem sledeće generacije za japanske nacionalne institute za kvantnu nauku i tehnologiju (KST) . Sistem, koji je izgradila NEC Corporation, koristiće 280 AMD Instinct MI300A APU-a za pokretanje veštačke inteligencije i naučnih istraživanja za Nacionalni institut za kvantnu nauku i tehnologiju i Nacionalni institut za nauku o fuziji .
Vodeći Eksaflop eru
Kao jedina kompanija koja pokreće više eksaflop superračunara, AMD nastavlja da bude lider u performansama i energetskoj efikasnosti za HPC instalacije širom sveta.
El Capitan, najmoćniji superkompjuter na svetu i prva Eksaflop mašina za Nacionalnu administraciju za nuklearnu bezbednost ( NNSA ) stoji kao vrhunski računarski resurs za NNSA Tri-Labs — LLNL, Los Alamos i Sandia National Laboratories. Koristiće se za unapređenje naučnih otkrića i nacionalne bezbednosti, obezbeđujući ogromnu računarsku snagu potrebnu da se osigura bezbednost, sigurnost i pouzdanost nacionalnog nuklearnog odvraćanja bez testiranja.
LLNL i druge NNSA Tri-Labs takođe koriste El Capitan i njegov prateći sistem – Tuolumne, za pokretanje analize podataka podržane veštačkom inteligencijom i mašinskim učenjem, dalje unapređujući ciljeve LLNL-a vođene veštačkom inteligencijom za stvaranje naučnih modela koji su brzi, tačni i sposobni za kvantifikaciju neizvesnost u njihovim predviđanjima. El Capitan će primeniti veštačku inteligenciju na probleme sa gustoćom energije, kao što je istraživanje fuzije inercijalnog zatvaranja, dok će Tuolumne biti korišćen za neklasifikovane otvorene naučne aplikacije uključujući klimatsko modeliranje, biološku sigurnost/otkrivanje lekova i modeliranje zemljotresa.
Pored El Capitana, AMD i HPE su lansirali prvi exaflop superkompjuter – Frontier. Smešten u Oak Ridge National Lab i pokretan AMD EPYC procesorima i AMD Instinct akceleratorima, Frontier je drugi najbrži računar na svetu sa 1,35 ekaflops performansi. Frontier nastavlja da omogućava istraživačima da rešavaju složene naučne probleme, od klimatskog modeliranja i biomedicinskih istraživanja do obuke velikih jezičkih modela, dalje demonstrirajući njegov značajan doprinos unapređenju naučnih otkrića i podsticanju otkrića u veštačkoj inteligenciji.
Ovi vodeći svetski sistemi pružaju ogromnu računarsku snagu koja daje značajan doprinos za širok spektar istraživanja, uključujući nauku o materijalima, klimatsko modeliranje i razvoj AI modela. Osnaživanjem Istraživača u različitim oblastima i podsticanjem razvoja AI modela, El Capitan i Frontier oblikuju budućnost nauke i tehnologije i omogućavanje rešenja za kritične probleme širom sveta, naglašavajući AMD-ovu posvećenost obezbeđivanju računarskih resursa visokih performansi potrebnih za pokretanje sledeće generacije naučnih otkrića i inovacija.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji