Fotografisanje modernih automobila može trajno oštetiti kamere na telefonima

Nova generacija automobila sa lidar senzorima može uništiti kamere na pametnim telefonima. Saznajte zašto se to dešava i kako da zaštitite svoju opremu

Fotografisanje modernih automobila može trajno oštetiti kamere na telefonima

Snimanje modernih automobila pametnim telefonom deluje bezazleno – sve dok se ne suočite sa nepopravljivom štetom na kameri. Upravo se to desilo korisniku Reddita pod imenom Jeguetelli, koji je u videu objavljenom na r/Volvo subreddit-u dokumentovao neobičan kvar kamere tokom snimanja Volva EX90.

Dok se kamera fokusirala na senzorski modul na krovu automobila, pojavile su se šarene tačke koje ukazuju na oštećenje senzora. Uzrok? Lidar senzor.

Šta je lidar i zašto je problematičan za kamere?

Lidar (Light Detection and Ranging) koristi laserske zrake da bi precizno mapirao okruženje. Radi slično kao radar, ali umesto radio talasa koristi svetlost. Lidar senzori se sve češće nalaze na automobilima koji podržavaju napredne funkcije autonomne vožnje, kao što je Level 3 autopilot koji se očekuje u EX90.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Lidar u ovom Volvu koristi laser talasne dužine od 1550 nanometara, nevidljiv oku i klasifikovan kao bezbedan za ljude. Međutim, to ne važi i za digitalne kamere. Ovaj tip svetlosti može da se fokusira preko sočiva kamere i pogodi senzor visokom gustinom energije, uzrokujući pregrevanje i trajno oštećenje.

Niste jedini – problem je sve češći

Volvo je već upozorio korisnike u svom tekstu na sajtu:

„Lidar svetlosni talasi mogu oštetiti spoljne kamere. Ne usmeravajte kameru direktno u lidar.“

I drugi su već prijavili slična oštećenja. Novinar William Cha objavio je da mu je iPhone kamera uništena tokom snimanja EX90. Sličan slučaj prijavio je i YouTuber Andras Horvath. Šteta je uporediva sa onom koju izazivaju laserski svetlosni efekti na svadbama – poznata opasnost za profesionalne fotografe.

Kako da zaštitite svoju opremu?

Iako lidar nije opasan za oči, kamere su i te kako ugrožene, posebno na malim udaljenostima ili kada se koristi zum. Da biste izbegli probleme, ne snimajte lidar senzor izbliza, ne koristite optički zum i ako možete, snimajte dok je automobil isključen.

Ova pojava verovatno će postati sve češća kako autonomna vozila budu postajala deo svakodnevice. Lidar tehnologija jeste korisna za bezbednost i navigaciju, ali donosi rizike za potrošačku elektroniku.

Dakle, sledeći put kada poželite da napravite cool snimak futurističkog automobila, setite se: vaš telefon možda neće preživeti, piše The Autopian.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.