25. decembra 2021. godine lansiran je svemirski teleskop imena James Webb, koje je poneo po ime po proslavljenom administratoru i inicijatoru NASA Apollo svemirskog programa. U idejnom začetku još pre više od 20 godina, a u stvarnom razvoju skoro dve decenije, i nakon 10 milijardi dolara investicija u R&D, jedna od najkomplikovanijih i najrevolucionarnijih sprava koje je čovečanstvo ikada iznedrilo, zaputlo se ka bespućima kosmosa u misiju da nam donese začetak odgovora ko smo i odakle dolazimo.
Toliko toga je moglo da krene po zlu, a ništa nije. I dok smo pratili kako James Webb bez greške prati predviđenu savršenu trajektoriju lansiranja i putovanja, shvatili smo da je ovo jedna od najvećih stvari koje smo kao čovečanstvo postigli, te smo uzbuđeno svima pričali o tome tokom sledećih nekoliko dana, piše Space.com.
Pogledajte još: Oprezni Google napravio drugu najveću akviziciju u istoriji
Kako je Webb sigurno jezdio kroz kosmos, tako je, čini se, opadalo i naše interesovanje za njegovo putovanje. Međutim, ovaj teleskop je stigao na L2, tj. drugu Lagranžovu tačku i otpočele su finalne kalibracije njegovih sistema koji, kada sve bude gotovo i spremno za rad, će nam pružiti uvid u život udaljenih zvezda. Tačnije, misija ovog teleskopa jeste da pokuša da ponudi odgovore na tri veoma bitna pitanja vezana za univerzum koji nastanjujemo:
Tamnu energiju: Naučnici se nadaju da će im James Webb pomoću u boljem razumevanju tamne energije i da će im dati podatke neophodne za zaključivanje brtine ekspanzije kosmosa. Ovaj teleskop će ovo postići prezicnim određivanjem razdaljine između zvezda i ordeđivanjem kojom brzinom se ta razdaljina povećava
Život zvezda: Uz pomoć infracrvenih kamera ovog teleskopa, teleskop će moći da posmatra zvezde izvan naše galaksije koje su zaštićene gasnim oblacima kroz koje Hubble nije mogao da prodre. Na ovaj način, naučnići će uspeti da posmatraju rano formiranje zvezda.
Rane dane univerzuma: Na kraju, posmatranjem ostataka radijacije najranijih zvezda, postoji nada da ćemo saznati više o samom nastanku kosmosa i njegovom razvoju do današnjih razmera.
Za sada, odgovore koje će nam James Webb doneti nakon što završi kalibraciju možemo sa velikom željom da iščekujemo. Prvi podaci bi trebalo da se pojave tokom leta, a do tada nam ostaje jedino da mu poželimo sreću.
Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim i aktuelnim diskusijama iz IT industrije