Intel, AMD, Apple prelaze na vodeno hlađenje?

Kompjuterski čipovi svake godine postaju sve manji i manji, ali i sve više oslobađaju toplotu zbog skoka frekvencije, kao i svoje kompleksnosti. Taj problem se posebno izražava kod procesora koji poseduju određenu tačku na svom jezgru koja se ubedljivo najviše zagreva i tu toplotu je jako teško kvalitetno odvesti. Sadašnja rešenja sa vazd

Kompjuterski čipovi svake godine postaju sve manji i manji, ali i sve više oslobađaju toplotu zbog skoka frekvencije, kao i svoje kompleksnosti. Taj problem se posebno izražava kod procesora koji poseduju određenu tačku na svom jezgru koja se ubedljivo najviše zagreva i tu toplotu je jako teško kvalitetno odvesti. Sadašnja rešenja sa vazdušnim hlađenjem biće dovoljna do neke 2006. ili 2007. godine, gde ćemo morati da nađemo alternativu takvim kulerima – ako vidimo da jedan Athlon 64 sada oslobađa 82W, a P4EE će verovatno još više, šta očekivati za 3-4 godine?
Trenutna rešenja u obliku masivnih hladnjaka imaju svoje granice, jer nakon određene veličine, neće biti ventilatora koji može da rashladi telo od bakra težine, recimo, 1.5kg. Ako se čudite toj težini, podsetićemo vas da jedan Zalman CNPS 6500 Cu ima oko 900 grama bakra (i to samo telo), tako da kuler prethodno pomenute težine nije nemoguć. Tu se već postavlja i pitanje praktičnosti, jer se matična ploča opterećuje velikom težinom, a i gabariti će prevazići funkcionalne mogućnosti kućišta.
Sledeće logično rešenje za hlađenje je voda. Iako bi mnogi želeli da poseduju ovakvo hlađenje, ostaje problem praktičnosti ili u najgorem slučaju pucanje nekog od creva kroz koje protiče voda, što znači kraj dobrom delu komponenti vašeg računara.
Jedna od kompanija koja se bavi vodenim hlađenjem, po imenu Cooligy, ponudila je Active Micro-Channel Cooling tehnologiju, koja se sastoji iz vodenog bloka izuzetno malih dimenzija (veličine samog jezgra) koji je proizveden od nekoliko izuzetno tankih slojeva silicijuma, sistema za protok fluida, kao i posebnog “radijatora” gde se toplota oslobađa. Ovakav sistem funkcionalno nije ništa revolucionarno, ali je, prvenstveno zbog specijalno izrađenog bloka, u stanju da odvodi do 1000W toplote po kvadratnom centimetru! Pumpa koja kontroliše fluid je takođe specifična – radi na elektro-kinetičkom principu i cirkuliše fluid od bloka do “radijatora” bez ikakvih mehaničkih pomagala, što znači da je sistem napravlje da dugo radi, a treba napomenuti da je nečujan.
Isporuka ovog sistema se očekuje za kraj ove godine, a mi se nadamo da će se napraviti još sofisticiraniji sistemi od ovog koji će nuditi još bolje hlađenje.
Izvor : X-bit labs

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi