Superkompjuteri su trenutno pojam koji podrazumeva računare i po više hiljada puta jače od klasičnih desktop računara. Nešto češće se rešavaju putem klastera (što znači veliki broj povezanih slabijih računara), a ređe se konstruiše poseban sklop za njih. Njihove cene su domen naučne fantastike – dati recimo 100-200 miliona američkih dolara je stvarno puno i retko ko može da priušti (pa čak i neka država).
Studenti Politehničkog instituta i univerziteta u američkoj državi Virdžinija prikazali su kako se može napraviti superkompjuter za “samo” 5 miliona $. Njihovo rešenje se sastoji u povezivanju 1100 Mac računara u jedan veliki klaster. Da je ovo rešenje stvarno brzo, potvrdio je i stručnjak za superkompjutere sa Univerziteta u Tenesiju, čovek koji lično pravi godišnje liste najbržih 500 superkompjutera na svetu.
Ovaj superkompjuter je zasnovan na dvoprocesorskim Apple računarima, svaki CPU je 64-bitni i proizvođač je IBM. Nije nam poznato o kojim se Apple mašinama radi (i koji je CPU korišćen), ali znamo da ovo čudo obrađuje 7.41 triliona operacija u sekundi i da ga to svrstava na 4. mesto najbržih računara na planeti!!! Ispred njega su samo japanski “Earth Simulator”, superkompjuter iz Nacionalne Laboratorije iz Los Alamosa (američka država Novi Meksiko), i klaster baziran na Pentium 4 procesorima u “Lawrence Livermore Nacionalnoj Laboratoriji”. Dovoljno je da kažemo da taj superkompjuter iz Los Alamosa košta oko 300 miliona dolara, što je 60 puta više od klastera koji se nalazi u Virdžiniji.
Mi se pitamo šta će studentima kompjuter koji izračunava 7.140.000.000.000 operacija u sekundi?
Izvor : Hard OCP
Ostani u toku
Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.
Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.
- Nauka i tehnologija
- 2 min
Prva nuklearna dijamantska baterija koja traje 5.700 godina, predstavljena u Velikoj Britaniji
Revolucionarna dijamantska baterija donosi dugotrajno napajanje i održivo rešenje za nuklearni otpad
- Softver i servisi
- 2 min
Hakeri tvrde da su probili zaštitu za trajnu aktivaciju Windows i Office licenci
Hakerska grupa Massgrave, poznata po razvoju aktivacionih skripti za Microsoft proizvode, saopštila je da je otkrila novu metodu za trajnu aktivaciju „skoro svih verzija Windows i Office softvera“
- Softver i servisi
- 2 min
Microsoft iznenada popustio, sada dozvoljava instalaciju Windows 11 na starijim, nekompatibilnim računarima
Uprkos godinama upozorenja, sada je zvanično moguće instalirati Windows 11 na računarima koji ne ispunjavaju minimalne zahteve
- Softver i servisi
- 2 min
Samsung predstavio One UI 7 za svoje Android telefone, očigledna sličnost sa iOS 18
Samsungov novi One UI 7 donosi AI funkcije i dizajn inspirisan iOS 18 interfejsom
- Uređaji
- 2 min
Nakon najpopularnijeg AI modela i proizvođača, evo i top liste 10 najpopularnijih mobilnih telefona za finale 2024. godine
Kraj je godine i svode se liste najpopularnijih uređaja i statistika u godini na izmaku. Ovog puta dve specijalizovane kuće za praćenje tržišnih trendova objavljuju listu top 10 najpopularnijih mobilnih telefona za Q4 2024. godine
- Slušalice i zvučnici
- 10 min
SoundCore Boom 2 Plus recenzija - Zvuk na Anker način
Anker SoundCore Boom 2 Plus bluetooth zvučnik nas je prijatno iznenadio tokom testa, a kako radi, pročitajte u našoj recenziji.
- Desktop računari
- 13 min
AMD gejming PC 24H2 za 1K evra - AI generator moćnih performansi
Sklopite budžet mini PC gejming konfiguraciju sa AMD hardverom i uživajte u visokom frejmrejtu uz FSR 3 i AFMF 2 tehnologije koje sve više pokazuju važnost AI faktora
- Prenosni računari
- 11 min
Acer Swift Go 14 – naizgled obična, a zapravo veoma sposobna četrneastica za rad u pokretu
Swift Go 14 donosi balans performansi, prenosivosti i cene, sa AMD Ryzen 7640U procesorom, 16 GB RAM-a i OLED ekranom od 2.8K za raznovrsne potrebe
- Pametni satovi
- 11 min
myFirst Fone R1s recenzija - dečiji sat za bezbednost i kreativnost
myFirst Fone R1s donosi drugačiju viziju dečijeg sata, uz bezbednosne funkcije koje će olakšati život roditeljima. O čemu se radi, pročitajte u našoj recenziji.
- Slušalice i zvučnici
- 9 min
Devialet Gemini II recenzija - Zvuk iz francuske kuhinje
Devialet Gemini II su kombinacija vrhunskog dizajna i visokog kvaliteta zvuka. Kako rade ove bluetooth bubice, pročitajte u našoj recenziji.
Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.
Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.