OLED paneli su neprikosnoveni u nekoliko kategorija. Daju veoma bogate boje, odličan kontrast, duboke crne, a tu je i odličan odziv panela. Međutim, pored nešto slabijeg maksimalnog osvetljenja OLED ekrana postoji jedan nedostatak, a to je burn-in efekat takozvanog „urezivanja“ elemenata slike.
Zašto nastaje burn-in?
Burn-in je pojava prilikom koje ostaje vidljiv znak prethodno prikazivane statične slike. Ovaj nepovoljni efekat nastaje kada se na OLED panelu tokom dužeg vremenskog perioda reprodukuje jedna statična slika, ili statični deo (Logo TV stanice, HUD u video igrama, meni televizora, i td.).
Burn-in je sličan pojmu “image retention”, ali sa jednom bitnom razlikom – on može biti stalan. S obzirom na to, veoma je teško u potpunosti eliminisati ovaj efekat slike kada se jednom pojavi. Međutim, kada se radi o sprečavanju burn-in efekta ili smanjivanju njegovog intenziteta kada se jednom pojavi, ipak postoji nekoliko stvari koje možete da uradite.
LG OLED televizori
Moderni LG televizori imaju nekoliko različitih mehanizama za borbu protiv burn-in efekta, poput lokalnog zatamnjivanja ekrana, “pixel shift” tehnologije, ABL (automatic bright level, tj. automatski nivo osvetljenosti ekrana), kao i osvežavanja slike na ekranu. Sve ove metode pomažu vašem OLED panelu da spreči pojavu burn-in.
Pored ovih ugrađenih softverskih i hardverskih olakšica, prema navodima portala SlashGear, možete upotrebiti još neke od sledećih trikova:
Postavljanje tajmera za isključivanje televizora nakon određenog vremena kako biste sprečili prikazivanje statične slike kada ne koristite televizor.
Povremeno menjanje kanala ili prikaza slike kako biste sprečili prikazivanje jedne iste slike tokom dužeg vremenskog perioda. Na primer, u video igrama dovoljno je pozvati meni na nekoliko sekundi i nakon toga vratiti se u aktivnu igru.
Sony OLED televizori
Isti saveti koji važe za LG OLED televizore važe i za Sony, ali uz nekoliko bitnih dodataka. Na primer, moderni Sony OLED TV aparati imaju u sebi ugrađenu „screen saver“ funkcionalnost koja smanjuje verovatnoću za burn-in.
Pored toga, tu su i “pixel shift” i “panel refresh” opcije koje nudi i LG. Na kraju, kompanija Sony tvrdi kako i možete da kalibrišete vaš panel kako bi za poboljšano prikazivanje slike prilikom mračnih scena kako biste dodatno sprečili mogućnost za burn-in.
OLED pametni telefoni
Najveći broj premijum telefona koristi AMOLED panele koji nisu toliko skloni pojavi burn-in efekta koliko to jesu paneli na televizorima. Međutim, ukoliko želite da se osigurate da ni vaš mobilni telefon neće razviti ovaj nepovoljni efekat, možete postaviti tamniju pozadinu i smanjiti nivo osvetljenja ekrana. Pored toga, uvek je poželjno upotrebljavanje tamnog moda za aplikacije koje ga podržavaju.