Kolektivna tužba protiv Apple-a zbog hemikalija opasnih po zdravlje u Apple Watch kaiševima

Apple se suočava sa tužbom zbog prisustva PFAS hemikalija u Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band kaiševima, uz optužbe za obmanu i kršenje potrošačkih prava

Kolektivna tužba protiv Apple-a zbog hemikalija opasnih po zdravlje u Apple Watch kaiševima

Kompanija Apple postala je meta kolektivne tužbe u Severnom okrugu Kalifornije, gde se navodi da je tehnološki gigant prodavao kaiševe za Apple Watch sa visokim sadržajem PFAS hemikalija, poznatih kao „večne hemikalije“, bez adekvatnog obaveštavanja kupaca o njihovoj prisutnosti i potencijalnim zdravstvenim rizicima.

Ove hemikalije se sporo se razgrađuju u prirodi i mogu se akumulirati u ljudskom organizmu, a postoje istraživanja koja ih dovode u vezu sa povećanim rizikom od raka, slabljenjem imunog sistema, kao i mogućim štetnim uticajima na nerođenu decu.

Tužba se posebno fokusira na tri vrste Apple Watch kaiševa izrađenih od fluoroelastomera: Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band. Fluoroelastomer je sintetička guma na bazi fluorougljenika koja se ističe svojom otpornošću na ulja i znoj, ali i sadrži PFAS. U tužbi se pominje istraživanje naučnika sa Univerziteta Notr Dam, koje je prošle godine utvrdilo povišene nivoe ovih hemikalija u više fitnes i pametnih satova, uključujući i neke Apple/Nike modele.

Kako se navodi u tužbi, Apple je navodno bio upoznat i sa postojanjem ovih hemikalija u svojim proizvodima i sa njihovim potencijalnim opasnostima, ali to nije obelodanio kupcima. Optužbe uključuju kršenje zakona o zaštiti potrošača, prevaru, nemar i neosnovano bogaćenje. Tužioci traže sudsku zabranu dalje prodaje spornih kaiševa, kao i novčane kazne za Apple.

„Apple je mogao da izbegne neopravdan rizik za zdravlje i životnu sredinu korišćenjem dostupnih alternativnih metoda proizvodnje, ali njegov propust da to učini, uz nastavak oglašavanja rešenja za zdravlje, fitnes i održivost, predstavlja nezakonitu, nepravednu i obmanjujuću praksu prema potrošačima,“ navodi se u podnesku tužbe.

Istraživanje Univerziteta Notr Dam ukazuje da je posebna opasnost kada se kaiševi, koji sadrže PFAS, koriste tokom vežbanja. Pojačano znojenje i otvorene pore mogu olakšati ulazak štetnih hemikalija u kožu i krvotok. Nije, međutim, precizirano da li su upravo sporni Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band bili deo uzoraka testiranih u studiji, piše Digital Trends.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.