Kompanija Apple postala je meta kolektivne tužbe u Severnom okrugu Kalifornije, gde se navodi da je tehnološki gigant prodavao kaiševe za Apple Watch sa visokim sadržajem PFAS hemikalija, poznatih kao „večne hemikalije“, bez adekvatnog obaveštavanja kupaca o njihovoj prisutnosti i potencijalnim zdravstvenim rizicima.
Ove hemikalije se sporo se razgrađuju u prirodi i mogu se akumulirati u ljudskom organizmu, a postoje istraživanja koja ih dovode u vezu sa povećanim rizikom od raka, slabljenjem imunog sistema, kao i mogućim štetnim uticajima na nerođenu decu.
Tužba se posebno fokusira na tri vrste Apple Watch kaiševa izrađenih od fluoroelastomera: Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band. Fluoroelastomer je sintetička guma na bazi fluorougljenika koja se ističe svojom otpornošću na ulja i znoj, ali i sadrži PFAS. U tužbi se pominje istraživanje naučnika sa Univerziteta Notr Dam, koje je prošle godine utvrdilo povišene nivoe ovih hemikalija u više fitnes i pametnih satova, uključujući i neke Apple/Nike modele.
Kako se navodi u tužbi, Apple je navodno bio upoznat i sa postojanjem ovih hemikalija u svojim proizvodima i sa njihovim potencijalnim opasnostima, ali to nije obelodanio kupcima. Optužbe uključuju kršenje zakona o zaštiti potrošača, prevaru, nemar i neosnovano bogaćenje. Tužioci traže sudsku zabranu dalje prodaje spornih kaiševa, kao i novčane kazne za Apple.
„Apple je mogao da izbegne neopravdan rizik za zdravlje i životnu sredinu korišćenjem dostupnih alternativnih metoda proizvodnje, ali njegov propust da to učini, uz nastavak oglašavanja rešenja za zdravlje, fitnes i održivost, predstavlja nezakonitu, nepravednu i obmanjujuću praksu prema potrošačima,“ navodi se u podnesku tužbe.
Istraživanje Univerziteta Notr Dam ukazuje da je posebna opasnost kada se kaiševi, koji sadrže PFAS, koriste tokom vežbanja. Pojačano znojenje i otvorene pore mogu olakšati ulazak štetnih hemikalija u kožu i krvotok. Nije, međutim, precizirano da li su upravo sporni Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band bili deo uzoraka testiranih u studiji, piše Digital Trends.