Neke aviokompanije zabranjuju punjače za baterije u avionima. Evo šta putnici treba da znaju

Sve više aviokompanija uvodi ograničenja ili zabrane za nošenje prenosivih punjača na letovima zbog bezbednosnih rizika

Neke aviokompanije zabranjuju punjače za baterije u avionima. Evo šta putnici treba da znaju

Prenosive baterije, poznate kao powerbank uređaji, postale su predmet pojačane kontrole u avio-saobraćaju nakon nekoliko incidenata pregrevanja i spontanog zapaljenja. Glavni problem je u tome što ovi uređaji sadrže litijum-jonske baterije, koje mogu predstavljati ozbiljan rizik ako su oštećene ili neispravne.

Stručnjak za putovanja Kolin Pirsin objašnjava da se kvar na ovakvom uređaju može završiti požarom ili eksplozijom – što je posebno opasno u ograničenom prostoru aviona. Zbog toga Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA) preporučuje da se power bank uređaji unose isključivo u ručnom prtljagu, uz ograničenja u kapacitetu (izraženom u vat-satima, Wh).

Pojedine aviokompanije kao što su Qantas i Emirates već su uvele stroža pravila. Cathay Pacific i Singapore Airlines, na primer, zabranjuju korišćenje power bank uređaja tokom leta ili njihovo punjenje preko avionskih utičnica.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Iako su slučajevi zapaljenja retki, strah od potencijalnih posledica naveo je aviokompanije da dodatno pooštre mere. Neka pravila su:

  • Power bank uređaji do 100 Wh su uglavnom dozvoljeni u ručnom prtljagu bez posebnog odobrenja.
  • Uređaji između 100 i 160 Wh obično zahtevaju prethodno odobrenje od aviokompanije.
  • Power bank uređaji iznad 160 Wh nisu dozvoljeni na letovima.
  • Strogo je zabranjeno pakovanje power bank uređaja predati u (čekirani) prtljag.

Putnicima se savetuje da se unapred informišu o pravilima konkretne aviokompanije jer se ona mogu razlikovati, uključujući i to da li uređaj može biti odložen u kabinski prostor ili mora biti uz putnika tokom celog leta.

Kao alternativu, savetuje se da se uređaji potpuno napune pre puta ili da se koriste stanice za punjenje na aerodromima kako bi se izbegle eventualne komplikacije.

Zabrana korišćenja ovih uređaja na letovima deo je šireg nastojanja da se poboljša bezbednost svih putnika i članova posade, prenosi MSN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.