OCZ Technology Group je najavila proizvodnju Quad Band memorijskih modula baziranih na OCZ-ovim EL DDR SDRAM čipovima. Quad Band memorija je trenutno nepodržana od proizvođača matičnih ploča, a prvi čipset koji će imati zvaničnu podršku za ovu memoriju je VIA-in PT600, sa dual-channel memorijskim kontrolerom i naravno podržanom QPB tehnologijom. Ovaj čipset bi trebao da se pojavi tokom prve polovine ove godine.
OCZ QBM-533 i QBM-667 moduli se očekuju takođe tokom prve polovine godine, a nešto kasnije će izaći i QBM-800 moduli. Sa tehničke strane, ovo je vrlo obećavajuća memorija, a ispod možete videti njene specifikacije :
OCZ QBM-533 moduli nude maksimalan memorijski transfer od 4.2 GB/sec u radu sa jednokanalnim memorijskim kontrolerom, dok je u radu sa dvokanalnim transfer duplo veći, dakle 8.4 GB/sec
OCZ QBM-667 nudi 5.4 GB/sec u single-channel i 10.8 GB/sec u dual-channel režimu
OCZ QBM-800 nudi protok 6.4 GB/sec u single i 12.8 GB/sec u dual-channel modu
Iako su teorijske preformanse ove memorije odlične, postavlja se veliko pitanje njene uspešnosti. Prvo, kako je VIA-in PT600 čipset namenjen samo Pentium 4 platformama, a znamo da VIA drži jako mali segment tog tržišta, jer nema licencu za dotične čipsete, pitanje je koliko će ovih memorija biti prodano, na ovako suženom tržištu. Drugo, očekivane cene će biti prilično visoke, jer će proizvedene količine biti male. Teško da će OCZ ulaziti u neku veću produkciju sa tako malim prostorom za delovanje.
Ovi moduli omogućavaju memorijski transfer sličan i875P čipsetu, što je vrlo pohvalno, mada manjkom lincence za ovakvu vrstu čipseta, VIA PT600 teško da će uopšte uspeti da se probije, a kamoli uzdrma tržište čipseta za Pentium 4 platformu. Koliko znamo, ni Intel i SiS ne nameravaju da implementiraju ovu tehnologiju u svoje buduće čipsete. Ovo je neobično za tajvanski SiS, jer je ova kompanija član QBM alijanse.
Možemo li videti ovu tehnologiju na AMD platformama? Teško, jer K8 jezgro već na sebi ima implementiran memorijski kontroler, tako da do neke velike revizije samog procesora, nećemo moći videti QBM ni kod AMD-a. K7 jezgro polako zalazi, a kako nestane sa tržišta, nestaće i prateći čipsetovi, tako da je implementacija besmislena.
Da li se ponavlja priča da ono što sam Intel ne podrži glatko propada? RDRAM memorija je već izgubila svoj status kod “Chipzilla”-e, tako da joj je jedino preostao SiS kao alternativa. Znajući da SiS ima problema sa licenciranjem 800 MHz-nog QPB-a, QBM-u se smeši sudbina RDRAM-a, jer teško da će neko uzimati SiS čipset samo zbog RDRAM memorije. Kako se VIA nalazi u još goroj situaciji, može se desiti da QBM doživi totalni fijasko.
Izvor : X-bit labs