Seagate je skoro dve decenije radio na tehnologiji „Heat-Assisted Magnetic Recording“ (HAMR), a sada je konačno spreman da je iznese na tržište. Ova tehnologija omogućava da se više podataka pohrani na istu površinu diska zagrevanjem magnetnog materijala, što povećava gustinu zapisa i samim tim kapacitet. Rezultat? Hard diskovi od 30 i 32 TB, smešteni u standardne dimenzije, uskoro bi trebalo da postanu dostupni korisnicima.
Kako funkcioniše HAMR?
HAMR koristi minijaturnu lasersku diodu na glavi za čitanje/pisanje kako bi se površina diska na trenutak zagrejala. Grejanje, upis i hlađenje odvijaju se za manje od nanosekunde, što inženjerima omogućava da spakuju više magnetnih „bitova“ na istu površinu bez gubitka stabilnosti podataka.
Seagate je godinama radio na rešavanju inženjerskih izazova, od ugradnje laserskih dioda u glavu diska, preko optičkih sistema i softverskih prepravki, do poboljšanja trajnosti i dugovečnosti. Nedavno je kompanija objavila da su uspešno završeni kvalifikacioni testovi sa nekoliko velikih korisnika iz industrije Cloud računarstva, što ukazuje da su serijske isporuke blizu.
Kapacitet i efikasnost
Na Seagateovoj stranici za Exos M seriju, navode se mogućnosti od 30 i 32 TB. To je oko 3 TB po ploči i do tri puta veća efikasnost po terabajtu u odnosu na tipične diskove. Seagate tvrdi i da uz intenzivne testove upotrebe, HAMR glave mogu trajati sedam i više godina.
Western Digital već radi na 32TB diskovima uz svoju varijantu „energetski potpomognutog“ magnetnog snimanja (e-PMR), dok i Toshiba planira ulazak u HAMR područje. Svi glavni proizvođači HDD-ova tako ciljaju na rastuću potražnju za velikim kapacitetima, pogotovo u oblasti obrade podataka i treniranja AI modela, gde su ogromna skladišta i energetska efikasnost ključni faktori.
Iako još nema konkretnih cena ni tačnog datuma dostupnosti, činjenica da su „veliki igrači“ u oblaku već završili kvalifikacione testove znači da će se HAMR diskovi uskoro pojaviti na tržištu — otvarajući eru HDD-a od 30 TB i više, prenosi Ars Technica.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji