TCL pokreće masovnu proizvodnju inkdžet štampanih OLED panela

TCL započeo masovnu proizvodnju inkdžet OLED ekrana, jeftinijih i efikasnijih, koji će oblikovati dizajn budućih uređaja

TCL pokreće masovnu proizvodnju inkdžet štampanih OLED panela

TCL-ovo obećanje da će napraviti jeftinije i manje energetski zahtevne OLED monitore započelo je ozbiljno ove nedelje kada je kineska kompanija zvanično pokrenula masovnu proizvodnju OLED displeja štampanih inkdžet tehnologijom. Prvi proizvod nije nešto što bi potrošače zanimalo: OLED panel od 21,6 inča 4K rezolucije dizajniran za medicinske monitore. Međutim, TCL je takođe predstavio i prototip od 27 inča.

TCL CSOT, podružnica TCL-a koja proizvodi displeje, već neko vreme govori o svojim dugotrajnijim, jeftinijim za proizvodnju i manje energetski zahtevnim inkdžet štampanim OLED-ovima, prikazujući nekoliko prototipova u prošlosti.

Kompanija kaže da je sada započela masovnu proizvodnju ovih panela, od kojih je prvi model od 21,6 inča sa 4K rezolucijom. To je neobična veličina, ali TCL CSOT je naveo da je dizajniran za profesionalnu upotrebu, uglavnom u medicinskoj industriji.

Panel ima gustinu od 204 PPI, pokrivenost od 99% DCI-P3 prostora boja, kontrast veći od 1.000.000:1 i maksimalnu svetlinu od 350 nita.

TCL CSOT je takođe predstavio tradicionalniji 27-inčni panel štampan inkdžet tehnologijom, dizajniran za monitore. Ima 4K rezoluciju, sa side-by-side RGB OLED pikselima, osvežavanje od 120 Hz, osvetljenost preko celog ekrana od 250 nita i maksimalnu osvetljenost od 600 nita.

Ovi paneli nisu tako svetli kao oni koje proizvode LG Display i Samsung Display, ali imaju određenih prednosti. Kao što ime sugeriše, tehnika koristi velike, precizne inkdžet štampače za proizvodnju displeja. Ovo smanjuje količinu generisanog otpada u poređenju sa tradicionalnom OLED proizvodnjom, koja se oslanja na procese isparavanja u kojima se organski materijali nanose na staklenu ploču kroz tanki metalni šablon.

Ovi paneli nisu tako svetli kao tradicionalni OLED

To znači da se paneli TCL CSOT mogu proizvesti po nižoj ceni—20% smanjenja ukupnih troškova, prema kompaniji—tako da bi mogli pronaći mesto u pristupačnijim OLED proizvodima. Takođe se tvrdi da je proizvodni proces 30% brži.

TCL CSOT kaže da njihov štampani RGB OLED ima 50% smanjenje gubitka svetlosti zbog unutrašnje refleksije i 1,5 puta poboljšanje u efikasnosti izlaza svetlosti. Vek trajanja je takođe značajno poboljšan zahvaljujući efikasnijoj proizvodnji svetla i trajnijim materijalima.

TCL CSOT će proizvoditi svoje OLED panele koristeći Gen 5.5 staklene podloge dimenzija 1.300 × 1.500 mm. Proces koristi tehnologiju stečenu od japanskog pionira inkdžet štampanja JOLED, koji je podneo zahtev za bankrot 2023. godine.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Kako izveštava oled-info, TCL CSOT će proširiti svoju ponudu u 2025. godini sa više opcija panela. Kompanija još nije odlučila da li će nastaviti sa većom Gen 8.5 inkdžet proizvodnom linijom.

Inkdžet štampanje se trenutno koristi u procesu nanošenja sloja enkapsulacije u većini moderne OLED proizvodnje i za nanošenje kvantnih tačaka u Samsung QD-OLED-ovima. TCL proširuje ovu tehnologiju na emitere i druge slojeve materijala.

TCL CSOT je takođe predstavio prvi na svetu 14-inčni QD-EL displej rezolucije 2,8K, napravljen korišćenjem inkdžet štampanja. Takođe poznata kao NanoLED, QDEL ili QD-LED, ova “Quantum Dot Electroluminescence” (QD-EL) tehnologija eliminiše potrebu za LED pozadinskim osvetljenjem ili OLED slojevima. Umesto toga, kvantne tačke direktno generišu boju i osvetljenost iz električne energije, omogućavajući tanje, jeftinije displeje.

U poređenju sa OLED i LCD, QD-EL nudi superiornu čistoću boja, osvetljenost i uglove gledanja, dok pokriva veći deo BT2020 prostora boja za bogatije, detaljnije vizuelne prikaze. Displej podržava promenljive stope osvežavanja od 30 Hz do 120 Hz. Ipak, u pitanju je još uvek samo prototip, prenosi TechSpot.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi