Zašto oni koji sklapaju PC konfiguracije koriste RAM lažnjake

Lažni RAM moduli za PC izgledaju kao prava memorija, ali nema memorijske čipove i koristi se isključivo u estetske svrhe

Zašto oni koji sklapaju PC konfiguracije koriste RAM lažnjake

Za mnoge posebno naprednije korisnike, desktop računar je mnogo više od samo funkcionalnog uređaja. Sklapanje PC računara postalo je umetnost u određenim krugovima, a u potrazi za savršenom konfiguracijom, neki entuzijasti pribegavaju blagoj vrsti lažiranja u obliku “lažnih” RAM modula.

Šta je RAM „lažnjak“?

Lažna ili Dummy RAM memorija izgleda kao obični RAM moduli. Možete ih ubaciti u RAM slotove, napajati ih i svetleće svim žarom ako imaju RGB osvetljenje. Međutim, na tim modulima zapravo nema memorijskih čipova. Količina RAM-a u vašem računaru se neće povećati i nećete imati nikakvu praktičnu korist od njih. Ovi lažni RAM moduli se prodaju pod različitim imenima, najpoznatiji su kao “Light Enhancement Kit”.

Kao što naziv sugeriše, ovi lažni RAM moduli služe isključivo za potrebe estetike tj da ulepšaju vašu PC konfiguraciju. Većina mejnstrim matičnih ploča dolazi sa četiri memorijska slota, a neke čak imaju i šest za triple-channel setup. Međutim, većini ljudi ne treba toliko RAM-a, pa možda nećete popuniti sve slotove da bi tek tako bacili novac na memoriju koja im realno i nije nije potrebna. Na primer, ako vam treba samo 32 GB RAM-a, onda je 2x16GB RAM kit sasvim dovoljan.

Lažna memorija ipak nečemu služi

Iako lažni RAM nema funkcionalnu upotrebu sa stanovišta performansi, ako volite RGB osvetljenje, ona može funkcionisati kao punopravni deo vašeg RGB sistema. Možete ih koristiti kao deo dekorativnog osvetljenja i programirati ih da poboljšaju vaše svetlosne efekte, baš kao što im naziv sugeriše.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

U mnogim situacijama, dobijanje pravog broja i kombinacije RAM modula nije moguće za vašu konfiguraciju i ako stvarno ne možete da podnesete te otvorene slotove, RAM lažnjaci mogu biti pristupačan način kako da jednostavno zakamuflirate problem. Naravno, pošto nemaju svi RAM kompleti svoje lažnjak verzije, moraćete da planirate unapred ako želite da ih koristite. Ironično, ovo može uticati na to koji brend i model RAM-a kupujete, pošto ćete morati da se držite RAM modela koji imaju lažnu varijantu.

Lažni RAM moduli imaju svoju specišičnu tržištnu nišu koja zanima samo tzv butik sastavljače PC konfiguracija, ali činjenica koja fascinira je da takav proizvod uopšte postoji. On pruža estetski dodatak računarima, ali nema funkcionalnu vrednost u smislu performansi, objašnjava How-to-Geek.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (2)
  1. Količina RAM memorije koja se nalazi u računaru opšte nije bitna. Bitno je da li svetli. Ako svetli onda može.

  2. lepi kokan

    Ово је једна од оних "јел ово за стварно, ил ме навлаче на коментар због казнених поена" тема...

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi