Zašto su neki USB portovi žuti? 

Boja USB porta otkriva njegove mogućnosti – evo šta znači žuti USB port

Zašto su neki USB portovi žuti? 

Ukoliko ste koristili različite modele laptop i desktop računara, možda ste primetili da neki USB portovi imaju plastični deo u jarkoj boji. Iako se može činiti kao deo dizajna, boja USB porta zapravo nosi određeno značenje. Boje USB portova su deo šeme koju je definisao USB Implementers Forum, organizacija koja održava USB standard. 

U okviru ove šeme, crni USB port označava USB 2.0 standard, koji omogućava sporije brzine prenosa podataka, dok plavi USB port označava USB 3.0 (USB 3.2 Gen1), sa brzinama prenosa do 5 gigabita u sekundi (Gbps). Ali šta znači kada USB port ima žutu boju? 

Šta znači žuti USB port? 

Žuti USB port obično označava da port podržava pasivno napajanje, što znači može da puni uređaje čak i kada je računar isključen. Ovaj port omogućava istovremeno prenos podataka i napajanje, ali brzina prenosa može biti niža u odnosu na crvene USB portove (USB3.2 Gen2 ili USB3.2 Gen2x2). 

Žuti USB Type-A port funkcioniše u skladu sa USB 2.0 ili USB 3.2 Gen1 standardima. To znači da mogu prenositi podatke brzinom do 5 Gbps. S druge strane, plavi USB port takođe koristi USB 3.2 Gen1 standard, ali ne podržava funkciju punjenja dok je računar isključen. 

Međutim, treba biti oprezan da ne pomešate žuti i narandžasti USB port. Obe boje označavaju portove sa “Always On” napajanjem, ali se njihova brzina prenosa podataka može razlikovati. Narandžasti portovi su obično rezervisani isključivo za USB 3.2 Gen1 sa transferom od 5 Gbps i češće se nalaze na industrijskoj opremi. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Još jedan važan detalj jeste da ova šema boja važi samo za USB Type-A i Type-B portove. Kada je u pitanju USB-C, koji se sve više koristi na novim laptop i desktop računarima, kao i na pametnim telefonima, boja nije povezana sa funkcionalnošću. Umesto toga, verzija USB standarda (npr. USB 2.0, USB 3.2, itd.) određuje mogućnosti USB-C porta. Ipak, neke kompanije i dalje koriste boje za USB-C portove, ali ne uvek u skladu sa zvaničnim standardom, što može dodatno zbuniti korisnike. 

USB (Universal Serial Bus) je standard za povezivanje uređaja koji propisuje organizacija pod nazivom USB Implementers Forum. Ova organizacija radi na uspostavljanju zajedničkih pravila među kompanijama kako bi se osiguralo da USB dodaci funkcionišu univerzalno i bez poteškoća. 

Ipak, kao i u slučaju drugih tehnoloških standarda, kompanije nisu uvek u obavezi da slede ta pravila do najsitnijih detalja. Rezultat toga je da mnogi korisnici, pa čak i stručnjaci za računare, moraju pažljivo proveravati svaki USB port i kabl kako bi bili sigurni da će raditi onako kako očekuju. 

Zbog toga ne bi trebalo da se oslanjate isključivo na boje USB portova prilikom procene njihovih mogućnosti. Boje su više smernice nego precizne oznake, pa je uvek preporučljivo dodatno proveriti specifikacije uređaja kako biste bili sigurni da dobijate željenu funkcionalnost, objašnjava Slash Gear.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi