Da li prisustvujemo početku kraja američke proizvodnje čipova? Ako je suditi prema poslednjem Intel upozorenju, moglo bi biti tako.
U izveštaju podnetom regulatorima u četvrtak, Intel je saopštio da bi mogao obustaviti razvoj svoje naredne generacije čipova, poznate kao 14A, ukoliko ne obezbedi velikog eksternog kupca i ne postigne ključne razvojne ciljeve. To je prvi put da kompanija otvoreno priznaje mogućnost neuspeha ovog strateškog projekta.
“Ako ne uspemo da obezbedimo značajnog eksternog kupca i ispunimo važne zahteve korisnika za 14A, suočavamo se s mogućnošću da dalji razvoj i proizvodnja Intel 14A i narednih naprednih tehnologija neće biti ekonomski isplativi,” navodi se u dokumentu. “U tom slučaju, mogli bismo pauzirati ili potpuno odustati od ovih projekata.”
Poslednja šansa za povratak
Mnogo nade je bilo položeno u Intel 14A, revolucionarni čip i proizvodni proces koji je trebalo da pomogne američkom gigantu da sustigne TSMC, tajvanskog lidera i dominantnu silu u savremenoj proizvodnji poluprovodnika. Analitičari ističu da bi odustajanje od 14A moglo imati dalekosežne posledice, kako za Intel, tako i za celu američku industriju.
“Teško je preceniti značaj ovakvog mogućeg ishoda u kontekstu istorije industrije čipova,” ocenio je Džošua Buhalter, analitičar kompanije TD Cowen.

Intel je decenijama bio neprikosnoven lider, ali je propustio dve ključne tehnološke revolucije: mobilnu i veštačku inteligenciju. Dok su mnogi konkurenti odustali od sopstvene proizvodnje i oslonili se na TSMC, Intel je pokušao da zadrži i dizajn i proizvodnju, ali bez očekivanih rezultata.
Ako Intel zaista odustane od 14A, to bi moglo predstavljati smrtonosan udarac za američku proizvodnju najnaprednijih čipova. Ovaj potez bi možda imao finansijsku logiku za kompaniju, ali bi mogao biti katastrofalan sa strateške tačke gledišta. Većina vrhunskih čipova već se proizvodi u regionima pod sve većim uticajem Kine, a gubitak Intela sa liderske pozicije dodatno bi pogoršao tu neravnotežu.
“Intel, dom Murovog zakona, po prvi put u istoriji razmatra da li će nastaviti da predvodi tehnološku trku,” napisala je analitička firma Semianalysis. “Mogli bismo govoriti o monopolu TSMC-a i smrti američkih poluprovodnika.”
Neizvesna budućnost Intel „foundry“ biznisa
Buhalter upozorava da Intelova izjava otvara nova pitanja o sudbini njegovog foundry biznisa, grane koja je trebalo da proizvodi čipove za druge kompanije. Ukoliko Intel odustane od razvoja najnaprednijih tehnologija, ostaje nejasno kako će izgledati njegova budućnost u ovoj oblasti.
“Odluku očekujemo u narednih godinu ili dve, ali pitanje ostaje kao ozbiljan teret nad kompanijom,” dodaje Buhalter.
Intel očajnički traži velikog klijenta koji bi pomogao da se 14A realizuje, ali vreme ističe. Bez strateškog partnera i bez uspešne komercijalizacije, budućnost projekta i možda same kompanije kao globalnog tehnološkog lidera, visi o koncu.
U međuvremenu, Intelove akcije su pale 27% u proteklih godinu dana, a poverenje investitora ozbiljno je poljuljano.
Da li će 14A biti spas ili epitaf američke poluprovodničke industrije? Odgovor bi mogao stići ranije nego što mislimo, prenosi Business Insider.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji