Open Compute Project

[23338] Google gradi data centre na vodi!? - google-gradi-data-centre-na-vodi-_23338
[29978] Dell kupio kompaniju koja se bavi kreiranjem softvera za data centre - dell-kupio-kompaniju-koja-se-bavi-kreiranjem-softvera-za-data-centre_29978
[32055] Nove HP usluge za jednostavnije projektovanje, izgradnju i upravljanje data centrima - nove_hp_usluge_za_jednostavnije_projektovanje_izgradnju_i_upravljanje_data
[33922] HP predstavio najefikasniji modularni Data Centar - hp_predstavio_najefikasniji_mod

Open Computer Project – Otvoreni računarski projekat

 

Open Compute Project Logo

Šta su Data Center i Open Compute Project

Data Center je kompletno postrojenje, čija je osnovna namena da služi kao “magacinski” prostor za ogroman broj serverskih računara na kojima se čuvaju različiti tipovi podataka. Najčešće ih koriste velike IT, kao i telekomunikacione kompanije za čuvanje, kako svojih, tako i podataka njihovih klijenata. Sistemi se sastoje od veoma pouzdanih i izuzetno kvalitetnih napajanja, komunikacionih konekcija i uređaja za kontrolu vremenskih uslova, poput klima uređaja, prečišćivača vazduha, aparata za gašenje požara itd. i naravno, od ogromnog broja sigurnosnih sistema. – Open Compute Project(OCP u daljem tekstu) je projekat nastao u okviru Facebook kompanije iz potrebe za najefikasnijom i ekonomski najisplatljivijom, računarskom infrastruktom. Ideja je bila da se sve suvišne komponente izbace i da sve što je moguce, iznova koristiti(reciklirati) da se iskoristi.

Prikaz Open Compute Project Data Center

Početak projekta

Pre 2 godine je mali tim inženjera iz kompanije Facebook, započeo rad na ovom projektu, nakon godinu dana planiranja, krenuli su sa realizacijom i nastao je prvi data centar po novim specifikacijama. Inspiraciju su našli u modelu poslovanja Open Source softvera i zato je danas ceo sistem, zajedno sa svim šemama i uputstvima, potpuno dostupan svima koji žele da se bolje upoznaju sa istim ili da dizajniraju sopstveni Data Center na isti način. Naravno, činjenicom da je sistem “otvoren”, postoji mogućnost i da se sistem unapredi predlozima drugih inženjera i samim tim, dobije još bolji, efikasniji i efektivniji sistem za skladištenje ogromne količine podataka.

Ostvarenje i korišćeni hardver

Vrlo pažljivim odabirom komponenti za novo-planirane sisteme, inženjeri iz Fejsbuka su uspeli da ostvare zamisao. Napravljene su i AMD i Intel “dual socket”(sa dva procesora) server konfiguracije.

AMD G34 dual socket server maticna ploca

AMD G34 dual socket server maticna ploca

– Procesori su, naravno, AMD Opteron iz 6100 serije, odnosno Intel Xeon 5500 i 5600 serija.

– Operativna memorija je, naravno, sa ECC profilom i ddr3 tipa.

– Napajanja su visokog kvaliteta, sa velikom efikasnošću i od “samo” 450W snage.

– Kućišta servera su pravljena po narudžbini Fesjbuka a dizajnirana su specifično za gore navedene komponente.

Ostale komponente i detaljnije informacije možete naći na web stranici Open Compute Project, gde možete da nađete i kompletne specifikacije svake pojedinačne komponente sa njihovim šemama, koje možete da preuzmete.

Prednosti i dobitci

Cilj celog projekta bio je, da se poveća efikasnosti i smanje troškovi, pa samim tim, podaci koje je Fejsbuk predstavio govore apsolutno u korist celog projekta. Pojedinačni serveri su do 38% efikasniji i do 24% jeftiniji od onih koje zamenjuju. Iz kojeg god ugla da se ti podaci sagledaju, zaključak ostaje isti, OCP je definitivno uspeh! Ne samo iz ugla novca i ušteda, nego i inovativnih sitnih detalja koje su implementirali u novo postrojenje, gde im se nalazi sistem. Primera radi, topao vazduh, koji se izbacuje iz server soba, se koristi za grejanje kancelarija iznad, u toku zimskih perioda. Priznaćemo, nije ingeniozno kao procesi koje Google primenjuje sa svojim sistemima, ali je definitivno za pohvalu. Ovakvi sistemi bi mogli da imaju daleko širu upotrebu, ne samo za “data center” sistem, već bi mogli da pronađu put i među “web hosting” provajdere, pa i do server soba manjih i srednjih firmi. Firme koje se bave razvojem bilo deskop ili web aplikacija, imale bi korist od ovakvih sistema, jer njih, na prvom mestu, krasi pouzdanost. Samim tim, firma bi mogla da upotrebi ovakav server za skladištenje svih svojih projekata a da programeri im jednostavno pristupaj sa svojih klijenstkih racunara, na taj način bi se dobio i dodatni oblik sigurnosti podataka. Server, sklopljen po ovim specifikacijama, bi mogao da se koristi i kao File Server(računar na kojem se čuvaju podaci) ili Backup Server(server koji služi za skladištenje kopija podataka).

Mnogostruka primena ovakvog sistema je i ujedno i njegova najveća pozitivna strana.

Zaključak

Mi smo bili impresionirani kompletnim projektom, od njegovog skromnog početka(svega tri inženjera je započelo projekat), preko implementacije, ostvarenih rezultata i ponajviše činjenicom da je Fesjbuk sve podatke o ovom projektu podeli sa svima nama. Želeli smo da vam, barem malo, približimo nešto, za šta, duboko, verujemo da je pravi korak unapred u sferi korporacijskih sistema. Mi verujemo(a očigledno je i da se Fesjbuk slaže), da je vreme kupovine najskupljih sistema – prošlo. Inovativnost, ingenioznost i kreativnost, osobine koje tolike decenija krase IT industriju i defakto su bile njene glavne okosnice u prošlosti, se, izgleda, ponovo vraćaju u prvi plan. Nadamo se samo, da tužba koju je Yahoo podneo protiv Fejsbuka, neće ih ometi u novim projektima sličnog tipa, kao i daljnjem unapređenju ovog.

Autor ovog članka, smatra da su fraze i izrazi poput “što skuplje – to bolje” i “koliko para – toliko muzike”, prestale da važe, uostalom, ovaj projekat Fejsbuka, to i dokazuje. Nadam se da će i druge velike IT firme, krenuti ovim putem i poraditi na efikasnijoj iskorišćenosti postojećih sredstava na raspolaganju, umesto što, vrlo često, iznova izmišljaju točak(reinvented, neko reče?).

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi