Da li za bolju Wi-Fi internet konekciju koristiti ekstendere ili Mesh rutere?

Wi-Fi ekstenderi mogu biti jeftiniji, ali isto tako mogu dovesti do problema sa brzinom i povezivanjem

Da li za bolju Wi-Fi internet konekciju koristiti ekstendere ili Mesh rutere?

Postizanje dobre Wi-Fi pokrivenosti u celom stanu ili kući može biti veliki izazov, posebno ako imate debele zidove, više etaža ili pomoćnih prostorija, kao što je odvojena garaža. Ako želite da proširite pokrivenost, jedna od prvih opcija na koju ćete naići je Wi-Fi ekstender, ali to nije uvek najbolje rešenje.

Za mnoge korisnike, Wi-Fi Mesh sistem može biti bolje rešenje. Dok Wi-Fi ekstenderi mogu biti jeftiniji, Mesh sistemi su dizajnirani sa idejom naknadnog proširenja i mogu pružiti bolju pokrivenost jačim signalom čitavom površinom stana, kuće čak i pomoćnih objekata.

Proširite pokrivenost Wi-Fi mreže bez kupovine novog rutera

Ako ste ograničeni budžetom, standardni Wi-Fi ekstender može biti najisplativije rešenje, jer ga možete koristiti sa gotovo bilo kojim ruterom. Tako može pomoći čak i ako imate osnovni ruter koji ste dobili uz internet uslugu od vašeg provajdera. Wi-Fi ekstender radi tako što se povezuje sa postojećim ruterom i deli tu vezu sa drugim obližnjim uređajima.

Jedan od najvećih problema sa standardnim bežičnim ekstenderom je što se oslanjate na vezu tog uređaja sa glavnim Wi-Fi ruterom, što može postati problematično ako povežete mnogo uređaja. Neki ekstenderi imaju Ethernet port koji se može koristiti za povezivanje sa glavnim ruterom ako je vaš dom već opremljen Ethernet mrežom.

Iako neki ekstenderi mogu koristiti isti SSID kao vaša glavna Wi-Fi mreža, uglavnom će uređaji koje želite da koristite sa ekstenderom, morati biti povezani na signal tj mrežu tog specifičnog ekstendera umesto direktno na glavni ruter. Ovo je u redu za stacionarne uređaje poput desktop računara, televizora ili drugih stacionarnih uređaja, ali laptopovi i tablet računari možda neće moći neprimetno da se prebacuju sa mreže na mrežu i nazad na glavni ruter dok se krećete kroz kuću.

Bolje prebacivanje mobilnih uređaja sa jedne na drugu Wi-Fi mrežu sa jačim signalom, korišćenjem Mesh sistema

Mesh sistemi imaju više satelit uređaja koji se međusobno povezuju i tako bolje pokrivaju prostor sa kvalitetnijim signalom vaše Wi-Fi mreže. Kao i ekstenderi, koji koriste isti SSID i podržavaju prebacivanje uređaja sa mreže koja ima lošiji prijem na ovu sa boljim signalom između satelit uređaja.

To znači je vaš uređaj povezan na istu Wi-Fi mrežu bez obzira na satelit koji je najbliži. Ako ste na video pozivu i krećete se iz jednog dela kuće u drugi, kod ovakve Wi-Fi mreže sa međusobnim povezivanjem satelita je manja verovatnoća prekida u toku poziva.

Mesh Wi-Fi sistemi su takođe dizajnirani da dobro funkcionišu jedni sa drugima, kako bi maksimizirali brzinu mreže. U nekim slučajevima, primarni centralni ruter u vašoj mreži ima bržu vezu kako bi omogućio povezivanje više mrežnih satelita ili uređaja, bez prevelikog žrtvovanja brzine. Pošto se bežična veza mora koristiti ne samo za povezivanje sa klijent uređajima već i za povezivanje sa primarnim ruterom, efektivno prepolovite maksimalnu brzinu.

Za većinu ljudi, mali gubitak brzine vredi bolje pokrivenosti i kvaliteta signala koju donosi Mesh sistem. Međutim, ako tražite najveću brzinu širom svog doma, potreban vam je prilično moćan sistem sa dovoljno kapaciteta da podnese sve vaše uređaje i povratnu vezu sa primarnim ruterom.

Ekstenderi mogu raditi sa Mesh sistemima

Vredi napomenuti da mnogi noviji Wi-Fi ekstenderi mogu funkcionisati kao Mesh sateliti, iako će rezultati varirati. Ako se držite sličnog brenda, kao što su TP-Link ekstenderi koji su dizajnirani da se bolje povezuju sa TP-Link Archer ruterima, koristeći OneMesh ili EasyMesh tehnologije.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Međutim, kao i kod Mesh kompleta satelita, vaša veza će se koristiti i za klijentske veze i za povratnu Mesh vezu. Ako ste koristili jedan od najboljih budžetskih rutera, možda ćete primetiti značajan pad brzine interneta sa uređajima koji koriste ekstender. Ipak, za većinu onoga što radimo na mreži, bilo šta preko 100 Mbps bi trebalo da bude više nego adekvatno za glatko iskustvo, što većina Mesh sistema podržava bez problema.

Proverite sa svojim internet provajderom

Ako iznajmljujete ruter od svog ISP-a i imate opremu već godinu ili dve, možda ste kvalifikovani za noviji ruter bez dodatnih troškova. ISP-ovi često ažuriraju svoju opremu kako bi podržali veće brzine i više uređaja. Pošto plaćate za iznajmljivanje, umesto da koristite sopstvenu opremu, postoji dobra šansa da možete dobiti ruter unapređenih karakteristika od svog ISP-a bez potrebe da kupujete išta dodatno.

Neki ISP-ovi takođe nude mrežne ekstendere koji rade sa njihovim ruterima. Iako plaćanje vašem ISP-u za dodatnu opremu nije idealno, to je jednostavnije rešenje koje može biti dobra opcija za manje tehnički potkovane osobe, poput vaših roditelja, piše XDA.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi