Razlike između UEFI i BIOS-a možda se ne čine značajnim za većinu korisnika, ali uvođenje UEFI sistema je učinilo mnoga podešavanja računara dostupnijim većem broju korinsika. Cilj oba sistema je omogućiti korisnicima da prilagode neka specifična podešavanja hardvera pre nego što računar učita operativni sistem.
Šta je BIOS?
U najkraćem, originalni softver za kontrolu vašeg PC hardvera. BIOS je skraćenica za Basic Input Output System (Osnovni sistem ulaza i izlaza). To je prvi softver koji se pokreće kada uključite računar i kontroliše POST (Power On Self Test).
BIOS je nevolatilni softver i čuva se na malom memorijskom čipu tako da se njegova podešavanja čuvaju čak i nakon isključivanja računara iz struje. Nema potrebe za instaliranjem BIOS-a jer dolazi unapred instaliran na svim matičnim pločama računara. Ulazak u BIOS je jednostavan i može se obaviti i pre nego što ga Windows učita.
Kada uđete u BIOS, postoji mnogo opcija koje možete promeniti. Možete promeniti redosled pokretanja hard diskova, datum i vreme, podešavanje napajanja, pregledati sistemske napone, proveriti brzinu rada ventilatora i još mnogo toga. Kada napravite izmene, jednostavno ih sačuvate i izađete iz BIOS-a. To će ponovo pokrenuti računar i vaša podešavanja će stupiti na snagu, a BIOS će reći hardveru šta treba da radi.
Šta je UEFI?
Novi, bolji interfejs za kontrolu hardvera vašeg računara. UEFI je skraćenica za Unified Extensible Firmware Interface i predstavlja zamenu za BIOS u novije vreme. Ima mnogo toga bolje da ponudi u odnosu na standardni BIOS i suštinski je mali softverski segment.
Slično BIOS-u, omogućava vam kontrolu hardvera vašeg računara i može čak pristupiti internetu u nekim slučajevima za potrebe ažuriranja. Proizvođači imaju veću kontrolu nad izgledom UEFI okruženja, zahvaljujući grafičkom korisničkom interfejsu (GUI), pa ga mogu prilagoditi brendiranju svoje kompanije.
UEFI koristi GPT (GUID Partition Table) umesto starog MBR standarda. Ovo omogućava UEFI-u da se pokreće diskove većeg kapaciteta, od preko 2TB, a teoretski nema stvarnog ograničenja veličine diska sa kojeg može da se pokrene. Može se pokretati u 32-bitnom i u 64-bitnom režimu i podržava Secure Boot. To mu omogućuje brže pokretanje od normalnog BIOS-a i proveru u slučaju prisustva virusa, čime postiže da ništa od podataka ne može biti izmenjeno tokom procesa pokretanja sistema.
Kada je reč o praćenju hardvera vašeg računara, UEFI ima prednost u odnosu na BIOS, nudeći detaljniju statistiku za vašu memoriju i CPU. Takođe, podržava noviji hardver kao što su PCIe i NVMe i omogućava korišćenje USB 3.0 uređaja u pre-boot okruženju.
Koje su razlike?
BIOS koristi Master Boot Record (MBR) dok UEFI koristi GUID Partition Table (GPT). Tako BIOS čuva sve informacije na BIOS čipu na matičnoj ploči, dok UEFI čuva svoje podatke u EFI fajlu na uređaju za čuvanje podataka. Još jedan veliki plus je taj što BIOS radi samo u 16-bitnom režimu, dok UEFI može raditi u 64-bitnom režimu. 64-bitni režim u UEFI režimu mu omogućava da adresira više memorije, što zauzvrat čini pokretanje bržim.
Kao što je pomenuto, UEFI koristi grafički interfejs, omogućavajući mu lepši izgled i lakšu upotrebu. Takođe može da koristi miš za navigaciju kroz UEFI, što dodatno olakšava rukovanje sistemom. Još jedna velika prednost UEFI u odnosu na tradicionalni BIOS je njegova sposobnost za podršku umrežavanja, što vam ne samo omogućava da ažurirate UEFI firmver, već možete i daljinski rešavati probleme računara, bilo da ima instaliran operativni sistem ili ne.
Da li je UEFI bolji izbor?
Sa svim tehnološkim unapređenjima od kada je UEFI pušten u upotrebu, logično je da se BIOS postepeno ukida na novom hardveru. Ograničenja povezana sa BIOS-om bi ometala performanse modernih računara. Zato je UEFI bolji izbor između ta dva, jer nudi više funkcionalnosti, bolje performanse i lakši grafički interfejs za korišćenje.
ovo neki clanak iz arhive?
I ja se pitam šta je UEFI kad su prosirili evropsko na 24 tima
Zasto bi neko u 2024 uopste i instalirao Windows na Legacy boot jedino ako ima stariji hardware. Mogao bi sledeci clanak "Sta je laptop"?
Jesi pročitao tekst do kraja ? Lepo piše dole da je izvor XDA koji je tu vest objavio juče.
Stvar je mnogo kompleksnija od prostog "UEFI good, legacy bad" načinom razmišljanja.
UEFI ima gomilu sigurnosnih propusta koji omogućavaju low level access i RCE. O potencijalnim sigurnosnim propustima za koje se još uvek ne zna, ne vredi trošiti reči. Postoji vrlo dobar razlog zašto postoje projekti kao što su CoreBOOT i LibreBOOT. Ta rešenja po defaultu rade u legacy režimu. Postoje i kompanije kao što je 3mdeb čija je specijalnost pisanje legacy BIOS-a jer se klasičnim Phoenix i AMI BIOS rešenjima ne može verovati. Pogotovo na desktop/laptop računarima koji po defaultu dolaze sa BIOS spyware-om u vidu PSP-a na AMD platformama, odnosno ME-a na Intel platformi. Sistem integratori kao što je System76, prodaju laptopove koji su CoreBOOT-ed i rade u legacy režimu out of the box.
Na žalost, u nekim situacijama kao što je gaming ste osuđeni na UEFI jer Resizable BAR radi samo u tom režimu. Ista je priča i sa IOMMU/VT-d/A4Gdec. Te mogućnosti su dostupne samo u UEFI režimu. Kao i uvek, ovakve informacije su beskorisne većini ljudi, jer većini ljudi sigurnost ne znači apsolutno ništa.
Stvarno, ovaj tekst bi bio revolucionaran tamo negde, 2011. ili možda ranije. Izvor XDA, što znači da se neko mučio da ovo prevodi. Čemu?
Pa još ššta je bolji izbor. Koji računar proizveden poslednjih 5 godina ima uopšte legacy ili običan BIOS?
Kao kad bi sad neko pitao da li je bolji izbor Android ili Symbian.
A što se tiče sigurnosti, ona je zagarantovana kad računar ne izlazi na internet. A kad izađe, možeš da imaš deset legacy boota, sigurnost može biti ugrožena ovako ili onako, samo ako to neko želi.
^ ovo je pravi primer izreke "lupio je i ostao ziv...."