Nikola Branković Telefoni, ali i tableti su postali integralni deo naših života, koristimo ih na svakom mestu i u svakoj prilici, jednostavno kad god je nešto moguće obaviti uz pomoć ovih prenosnih digitalnih pomagala to ćemo i učiniti. Više ne koristimo budilnike već alarm “setujemo” na telefonu, kada je potrebno neku fotografiju upload-ovati ili postaviti na nekoj od društvenih mreža svakako je nećemo prvo prebacivati na desktop ili laptop pa odatle nastavljati proceduru već ćemo to učiniti direktno sa mobilnog uređaja. Takođe velika većina vas (nas) muziku odavno ne sluša na MP3 plejerima, niti sa sobom stalno nosi kompakt fotoaparate.
Primera je mnogo, a svakodnevna upotreba telefona daleko prevazilazi skup nekih “osnovnih” operacija kao što su provera mejlova, surfovanje internetom, čitanje vesti, tvitovanje i provera Facebook statusa. Istovremeno, u poslednje vreme uopšte nije strano odraditi i neki ozbiljniji posao na svom mobilnom ljubimcu.
Međutim, šta je sa jednom operacijom koju smo decenijama, tačnije vekovima, obavljali na jedan način tj. uz pomoć olovke i parčeta papira, a to je hvatanje beleški? Da li ste uspeli da se oduprete ovakvom načinu i navici da kada god imate potrebu da nešto zabeležite najpre posegnete za olovkom, ili ste svoj život odavno počeli da organizujete u skladu sa modernim dobom – digitalnim putem? Verujte, ako samo malo obratite pažnju shvatićete da postoji veliki broj onih koji i pored očiglednih mana i konstantne dostupnosti digitalnih pomagala olovku u ruci drže mnogo češće nego što za tim zaista ima potrebe, što se posebno odnosi na nešto stariji deo populacije.
O očiglednim prednostima čuvanja beleški u digitalnom formatu iluzorno je i govoriti, počev od činjenice da je parče papira izuzetno lako izgubiti (uništiti/zaboraviti) do toga da oni digitalno nešto „pismeniji“ zapravo tekst mnogo brže unose preko ulaznog hardvera nego uz pomoć olovke ( autor ovog teksta nakon svega par minuta pisanja obavezno dobije grč desne šake ). Kombinacija mobilnog telefona, zatim uvek dostupnog interneta i cloud servisa celu stvar podižu na još viši nivo, pružajući konstantnu sinhronizaciju i bekap sadržaja kako bi isti bio dostupan sa bilo koje tačke na planeti, u bilo kom momentu i sa bilo kog uređaja.
Ukoliko ste kojim slučajem i dalje „old school“ nastrojeni, u sledećim redovim predstavićemo vam četiri dobra razloga da to više ne bude tako. Onima koji su spremni za digitalne beleške, ukazaćemo na neke aplikacije koje mogu vrlo zahvalno i kvalitetno da obavljaju taj posao. Odabrali smo četiri najpopularnije Android aplikacije koje će vam pomoći u svakodnevnoj organizaciji.
Počećemo sa aplikacijom Any.DO, jer pruža idealan balans između ukupnog broja opcija i generalne funkcionalnosti, a sve to u predivnom vizuelnom stilu i intuitivnoj jednostavnosti korišćenja. Najveći broj developera se trudi da svom proizvodu podari lični pečat u vidu prepoznatljivog i jedinstvenog korisničkog interfejsa na prvom mestu, ali dizajneri Any.DO aplikacije su otišli korak dalje učinivši da ovo parče softvera izgleda kao da nije sa Android platforme.
U minimalističkom i vrlo preglednom maniru na glavnom ekranu nalazi se lista svih „to-do“ beleški inicijalno organizovanih hronološki, odnosno sortiranih po datumu, pa će prvo biti izlistane tekuće obaveze, zatim one od sutrašnjeg dana, pa nedeljne i tako redom. Naravno, pored ovoga svakoj unetoj stavki je moguće dodeliti i određene karakteristike jednostavnim tapom na istu, čime će se uz prijatnu slide animaciju ukazati dodatni meni.
Ovde se svaka beleška može tagovati kao prioritetna, što će biti naglašeno crvenom linijom sa leve strane, a takođe je moguće definisati i alarm koji će vas uz zvučnu notifikaciju podsetiti na odgovarajuću obavezu. Pored ovoga, mogu se definisati i folderi u okviru kojih će taskovi biti grupisani (inicijalno postoje „Personal“ i „Work“) radi lakše organizacije, a ovo je još jedan od kriterijuma po kom se prikaz može sortirati.
Naravno, nije izostala ni opcija „share“ taskova, pa tako određene obaveze možete podeliti sa osobom ili više osoba ukoliko njeno izvršavanje uključuje i njih. Zastarele tj. izvršene taskove uklanjate sa liste jednostavnim „precrtavanjem“ prstom nakon čega će isti pasti na dno liste, a jednostavnim protresanjem telefona će biti i izbrisani, naravno ukoliko je opcija „Shake“ uključena.
Any.DO krije i nekoliko trikova u rukavu, a jedan od vrlo korisnih jeste mogućnost da vas podseti o propuštenom pozivu. Naime, ukoliko je ova opcija uključena, nakon propuštenog poziva pojaviće se pop-up meni u okviru kog će biti ponuđene opcije „Call now“, „Call Later“ i „Ignore“, gde ukoliko odaberete „Call later“ moći ćete da definišete precizno vreme nakon kog želite da vas Any.DO podseti da uzvratite poziv. Takođe, u status baru je moguće postaviti permanentnu notifikaciju što će vam omogućiti da na veoma jednostavan način pristupite svojim beleškama, te će vam iste biti uvek dostupne jednim pokretom prsta.
U meniju sa podešavanjima postoje dve predefinisane teme, default bela i opciona crna, a kompletan sadržaj aplikacije se sinhronizuje sa Google tasks servisom. Pomenućeo još i vrlo efektnu dinamičku predikciju unosa teksta, kao i mogućnost pravljenja glasovnih beleški.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.anydo
Evernote je jedno od najkompletnijih rešenja ove vrste koje možete naći u Play prodavnici, koje će se pobrinuti da hvatanje beleški i organizacija vaših svakodnevnih aktivnosti, ali i ideja, bude na dohvat prsta. Modernim i intuitivnim interfejsom Evernote vam pruža širok spektar mogućnosti u kreiranju, konfigurisanju, grupisanju i sinhronizaciji kako tekstualnih, tako i audio i foto materijala.
„Home“ ekran je snabdeven najvažnijim prečicama, tako da direktno odatle možete jednim tapom kreirati i organizovati taskove. Opcija „Snapshot“ pokreće kameru a snimljenu fotografiju automatski dodaje u novu belešku, dok „Audio“ ikona radi isto to samo umesto fotografije snima zvučnu poruku. Sve ovo je moguće izvesti i tako što se prvo kreira nova beleška pa se u okviru iste dodaju fotografije, audio zapisi, ali i bilo koja druga vrsta attachment-a.
Uz svaku novu belešku moguće je pridodati i GPS koordinate mesta gde je kreirana, pa se tako sve beleške mogu pregledati na mapi, razvrstane lokacijski. Takođe, postoji i sistem tagovanja, gde se svi unosi razvrstavaju i po osnovi pridodatih tagova, što ume da bude korisno ukoliko hoćete pojedine unose iz različitih kategorija da označite kao „važne“ i po potrebi ih sve videti na jednom mestu.
Naravno, kada je organizacija u pitanju i Evernote vam omogućava kreiranje kategorija, odnosno u ovom slučaju „svezaka“, u okviru kojih raspoređujete beleške. Sadržaj je potom na ekranu moguće sortirati po kriterijumima kao što su datum kreiranja ili sinhronizacije, naslov, grad ili država u kojoj je unos napravljen itd.
U okviru svojevrsnog editora, prilikom kreiranja beleške, postoji čitav set opcija kako za dodavanje sadržaja tako i za formatiranje samog teksta. Tako je tekst moguće boldovati, podvući, iskositi, ali i napraviti numerisanu listu ili pak čeklistu sa odgovarajućim check box-evima pored svake stavke. Sinhronizacija sadržaja je takođe prisutna kako bi vam sve beleške bile dostupne u bilo kom trenutku i sa bilo kog uređaja, a sve što je potrebno jeste da se ulogujete sa sopstvenim korisničkim imenom i šifrom.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.evernote&hl=en
ColorNote aplikacija je po svom osnovnom kontekstu dosta slična Any.DO task mendžeru, tako da u jednostavnom maniru korisniku omogućava da sastavlja šoping i to-do liste, organizuje ih i postavlja podsetnike. Takođe, karakteriše je „čist“ i minimalistički dizajn korisničkog interfejsa, gde je u prvi plan stavljeno kreiranje taskova a sve ostalo podređeno njihovoj lakoj manipulaciji.
Prefiks „Color“ u nazivu svakako nije bez razloga, a zašto postaje jasno već u prvih par minuta korišćenja. ColorNote je dizajniran tako da simulira upotrebu jednostavnih samolepljivih listića različitih boja, koji se inače upotrebljavaju za ostavljanje poruka i podsetnika na bilo kojoj ravnoj površini kao što su okvir monitora, ulazna vrata, vrata od frižidera i sl. Jedina razlika je u tome što ove digitalne listiće možete lepiti po „home“ ekranima svog Android telefona i to u vidu vidžeta, ili ih jednostavno sve držati na okupu u meniju same aplikacije.
Pored željene boje, „listići“ mogu biti običnog tj. tekstualnog sadržaja a mogu predstavljati i čeklistu, što se zapravo bira prilikom kreiranja istih. Za svaki listić moguće je definisati odgovarajući podsetnik, koji pak može biti u vidu jednokratnog ili cikličnog alarma, ili ga jednostavno možete „pinovati“ za status bar pa će vam konstantno prisustvo notifikacije naglašavati postojanje određenog taska.
Kada je čeklista kreirana, stavke se precrtavaju jednostavnim pokretom prsta preko iste, ili samo dodirom, a ukoliko to učinite ponovo stavka više neće biti precrtana. Postoje dve vrste prikaza sadržaja na osnovnom ekranu, „List view“ i „Grid view“. Listiće je moguće arhivirati u zasebnu arhivsku sekciju, a obrisane pronaći u svojevrsnoj „kanti“.
U Backup sekciji omogućen je transfer svih beleški na SD karticu, a možete ih prebaciti i online kako bi vam iste bile dostupne i na drugim uređajima koji imaju instaliranu ovu aplikaciju (na primer tabletu). Dodaćemo još i to da se poruke mogu sortirati i po boji, pa tako korisnik po sopstvenoj želji može odrediti boju za pojedinu vrstu taskova.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad.color.note&hl=en
Još jedna aplikacija koja će vas odmah osvojiti svojim dopadljivim interfejsom i tranzicionim efektima, koja pored očiglednih vizelnih kvaliteta može da se pohvali i odličnom funkcionalnošću. Konceptualno je nalik Evernote aplikaciji, dakle omogućava pravljenje sopstvenih kategorija, zatim dodavanje lokacijskih tagova, deljenje sadržaja sa prijateljima ali još mnogo toga.
Na glavnom ekranu se nalaze tri sekcije, odnosno kategorije, koje mogu sadržati vaše beleške i čekliste, ali su dve obevezne odnosno ne mogu se ukloniti. Prva se zove „My Ideas“ koja je uvek u „private“ modu, što znači da njen sadržaj ne možete da delite sa drugim kolaborantima, dok je naziv druge permanentne sekcije „All notes“ a u njoj su , logično, grupisane sve beleške iz svih kategorija. Treća vrsta kategorija su one koje su korisnički definisane, a osim imena svakoj je moguće dodeliti i određenu boju.
U centralnom donjem delu ekrana nalazi se dugme „+“ čija je funkcija jasna, a odnosi se na kreiranje novog sadržaja. Uz dopadljivu animaciju pojaviće se polukružni meni odakle se može odabrati željeni tip beleške, a to može biti podsetnik, fotografija (bilo iz galerije bilo direktno sa kamere), tekstualna poruka, audio zapis ili čeklista.
Nakon kreiranja, moguće je naknadno odrediti kojoj podkategoriji ista pripada, a takođe je dozvoljeno dodavanje i lokacijskog taga. Catch Notes donosi i donekle inovativan način „listanja“ beleški u okviru iste kategorije, ako ništa drugo drugačiji od do sada viđenih, a izveden je tako da kada skrolovanjem stignete do kraja ili početka pregledanog dokumenta, dalje povlačenje prsta u istom smeru će inicirati „šaltovanje“ na sledeću belešku ili čeklistu u okviru trenutne kategoriji. Online sinhronizacija je podržana, kao i razmena sadržaja i kolaboracija sa drugim korisnicima.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.threebanana.notes&hl=en Zaključak
Papir i olovka su nas dobro služili godinama unazad, ali zahvaljujući razvoju tehnologije i sveprisutnosti personalnih mobilnih uređaja njihova funkcija, slobodno možemo reći, polako gubi smisao. Verujemo da će i oni najkonzervativniji po ovom pitanju pokleknuti i ovaj „zastareli“ alat zameniti ekranom osetljivim na dodir i Cloud servisima koji su tu da nam organizaciju svakodnevnog života učine jednostavnijom i sigurnijom. Budite i dalje uz nas i spremite se za nove Android aplikacije koje će vam, bićemo neskromni, olakšati i unaprediti ne samo iskustvo sa mobilnim telefonima, nego i život uopšte.
Android aplikacije: pametni zapisuju...
Do sada smo smo se nebrojano mnogo puta uverili u činjenicu da ne samo da su naši “džepni računari” moćniji nego ikada, već i da sve veći broj uređaja i (analognih) alata koje smo nekada svakodnevno koristili za određene namene više zapravo uopšte ne upotrebljavamo. Stvar je vrlo jednostavna, gotovo da ne postoji operacija koju kombinacija snažnog višejezgarnog procesora, velikog ekrana visoke rezolucije i beskonačnog niza korisničkih aplikacija ne može višestruko efikasnije da odradi u odnosu na neke tradicionalne metode od kojih smo se odavno odvikli. Među tim stvarima su i (samo)organizovanje i hvatanje beležaka...