Preporučene Windows Mobile aplikacije

Nakon što smo se pre nekih mesec  dana upoznali sa programima koji predstavljaju „must have“ aplikacije za Android mobilnu platformu, zatim preporučenim aplikacijama za iPhone, pogledajmo koje aplikacije bi se morale naći u vašem „install“ folderu kada je Windows Mobile platforma po sredi. Bez obzira na sve slabosti koje konkurencija uspešno koristi, Windows Mobile i dalje ostaje važna karika na tržištu „pametni

Petar Gredelj

Test: Preporučene Windows Mobile aplikacije

ako je bez pogovora vrlo ugrožena na polju naprednih mobilnih  telefona kada su u pitanju korisnici kojima je multimedija najvažnija, Windows Mobile platforma i dalje obitava prilično uspešno u biznis okruženju.   WM volimo, ne volimo, ne podnosimo, vraćamo mu se…no to nije tema ovog članka. Bez obzira na sve slabosti koje konkurencija uspešno koristi, Windows Mobile i dalje ostaje važna karika na tržištu „pametnih telefona“ a mnogim korisnicima i dalje „ne pada na pamet“ da išta menjaju u svojim navikama.  Onima koji poseduju ovakav telefon ili planiraju da se priklone ovom carstvu je ovaj članak i namenjen.

Ponovićemo ono što je rečeno i u tekstu o preporučenim aplikacijama za Android platformu: nemoguće je napraviti idealan odabir aplikacija sa kojima će se svi saglasiti. Jednostavno, svi imamo različita viđenja važnosti određene vrste aplikacija: primera radi, nekome je multimedija sve a drugima je potpuno nebitna. Neko koristi telefon i po nekoliko sati dnevno i maksimalno iskorištava njegove mogućnosti, drugima je možda potrebno samo par aplikacija koje će upotrebljavati s vremena na vreme. Svakako da ne pokušavamo da nametnemo svoje mišljenje a pogotovo ne da tvrdimo da je naš izbor najbolji, nikako. Ovo je samo predlog na osnovu iskustava višegodišnjeg, redovnog korišćenja mnogobrojnih modela mobilnih telefona baziranih na WM platformi. Mnogo isprobanih aplikacija, jednom uključenih i isprobanih pa odmah deinstaliranih, zatim onih dugo korišćenih pa zamenjivanih drugim, modernijim i boljim.

Ne želimo nikako da nipodaštavamo modele drugih proizvođača Windows Mobile platforme kao što su Samsung ili Sony Ericsson: no nema dileme da je kompanija HTC danas najzaslužnija što WM platforma uz sve svoje boljke i slabosti ipak doživljava drugu mladost i uspeva (nekako) da održi popularnost u konkurenciji iPhone i Android telefona. Microsoft duguje veliku zahvalnost ovom tajvanskom proizvođaču koji je uložio izuzetno mnogo napora da korisničko iskustvo unapredi do nekog novog nivoa – Touch flo aka Manila, ili Sense UI su vratili WM iz mrtvih…. Svakako da je pojava iPhone-a tome izuzetno puno doprinela i svedoci smo da svi telefoni koji danas kreiraju iole veće interesovanje počivaju na tekovinama koje ustanovio upravo Apple sa svojim inicijalnim modelom. U Windows Mobile svetu čini se da HTC jedini uspešno brani interese ove platforme, najzastupljeniji je među korisnicima i stoga je ovaj članak prvenstveno okrenut njihovim modelima realizovanim u poslednjih par sezona.

Pre nego pređemo na izbor Windows Mobile aplikacija koje vam ovom prilikom preporučujemo, želimo da naglasimo da je odabir pravljen u skladu sa aktuelnim trenutkom. Živimo u vremenu u kome „touch“ tehnologija dominira: stoga je i naš izbor preporučenih aplikacija prilagođen korisnicima ovakvih naprava. Naravno, dobar deo ovog softvera radiće bez problema i na klasičnim smartphone-ovima koji nemaju touch mogućnosti, ali pun potencijal ipak pruža na modernijoj platformi. U takvom slučaju, iskustvo korisnika postaje potpuno… Primetićete takođe da u našem prikazu preporučenog softvera za WM platformu nema aplikacija poput RSS readera, Facebook ili Tweater aplikacija, programa za vremensku prognozu. Jednostavno, Microsoft i HTC su u tom pogledu ponudili prilično prihvatljiva rešenja i smatramo da bi bilo nepotrebno upotrebljivu stvar menjati tek nešto boljim pokušajem. Iz tog razloga ovakve aplikacije nismo uzimali u obzir.

I da, uz sve želje i načelne potrebe testa da sastavimo odabir aplikacija koje će nositi standardno, gromoglasno ime “Top 10 aplikacija za…” nismo u tome uspeli: ponuda WM softvera je obilna, bez mnogih aplikacija jednostavno ne možemo. Stoga smo se opredelili za par programa više i nadamo se da ćete nam oprostiti.

Resco Explorer

Ono što je Total Commander za ogroman broj korisnika Windowsa, to je Resco Explorer za korisnike Windows Mobile platforme. Da, Total Commander postoji i za WM platformu, mnogi ga koriste, ali je Resco Explorer definitivno naš pik broj 1 na draftu i prva aplikacija koju pokrećemo iz „Install“ foldera prilikom svake nove promene ROM-a (da li je neko pomenuo xda-developers? 🙂

Resco Explorer je potpuno optimizovan za „touch“ telefone i pruža sjajan komfor u radu: ovaj file manager omogućava korisnicima jednostavnu manipulaciju fajlovima i ne samo to… Resco Explorer u sebi sadrži i task manager, registry editor, FTP manager, mogućnost enkripcije fajlova uz upotrebu nekoliko različitih algoritama zaštite, arhiviranje fajlova (ZIP, RAR), upload fajlova na „fejsbuk“, kreira Recycle bin iz koga možete „izvaditi“ slučajno obrisane fajlove, a uz sve to nudi i spostveni „pregledač“ tekstualnih fajlova i slika.

Resco Explorer je bez ikakve dileme jedna od najvažnijih i najpopularnijih aplikacija za WM platformu na svetu. Nudi znatno više od standardnog WM-ovog File Explorera a uz to menja i dobar deo mogućnosti nekih drugih aplikacija. Aktuelna verzija ove aplikacije nosi oznaku 8 i od srca je preporučujemo svim korisnicima Windows Mobile baziranih telefona.

Cena: $ 29.95

Info:  http://www.resco.net/pocketpc/explorer/default.asp

Resco Photo manager

Ono što nam na “pravim” računarima znače ACD See ili Irfan view, to je za WM uređaje Resco Photo manager. Verovatno najbolja aplikacija za pregled fotografija na WM platformi omogućava ne samo njihov pregled ili kreiranje slideshowa, već i neke druge mogućnosti.

Sigurni smo da se niko neće baviti picture editingom na mobilnom telefonu, ali znamo da nam je nekada potrebno da pošaljemo sliku manjih dimenzija, ili pak da crop-ujemo neki deo slike, asociramo sliku sa kontaktom iz imenika, itd – možemo čak korigovati i nivo osvetljenja, boje… Upravo to omogućava picture editor Resco photo managera – a tu je još i mogućnost uploada slika putem FTP protokola ili ono što će gro korisnika još više upotrebljavati, upload na Facebook, Twitter, Flickr, Picasa i ostale social mreže. Odlična aplikacija, lako podesiva po željama i potrebama korisnika.

Cena: $ 24.95 (Standard edition)

Info: http://www.resco.net/pocketpc/photomanager/

Opera 10 browser

Koristiti neki drugi browser na WM telefonima osim Opere bilo bi smešno: na mobilnim platformama ovaj browser beleži mnogo bolje rezultate nego Opera for desktops – iako možda baš ovom browseru dugujemo mnogo toga kada su računari u pitanju.

Nemamo puno toga dodati što već mnogo puta nije rečeno o ovom browseru, našao se i na našem pregledu „Preporučenih 10 aplikacija za Android platformu“ – ostaje samo taj „večiti“ problem sa flash prikazom ali to je već milion puta analizirana tema. Iako je Opera mobile daleko najbolji browser za smartphone-ove, sva ta iskustva pregleda WEB stranica na mobilnom telefonu, ugođaja i lakoće korištenja su i dan-danas daleko iza onoga što primera radi, Apple omogućava korisnicima iPhone-a sa svojim Safari browserom… Verujemo da će ova konstatacija naići na drugačije argumente, ali to je jedina stvar koja potpisniku ovih redova kao aktuelnom korisniku WM platforme i dalje nedostaje…

Cena: besplatan

Info: http://www.opera.com/mobile/

SPB kolekcija

U moru mnogih proizvođača softvera za Windows Mobile platformu, postoji kompanija koja je verovatno ostvarila i najveće uspehe na ovom polju. Naravno, radi se o firmi po imenu SPB Software i verujemo da ogroman broj korisnika Windows Mobile platforme koristi, ili je makar isprobao neku od zaista odličnih aplikacija SPB-a. Teško je u njihovoj zaista izvanrednoj ponudi odabrati najbolje a možda još teže eliminisati isto tako dobre i korisne aplikacije: mi smo se ipak odlučili da na našu listu uvrstimo čak četiri aplikacije ovog proizvođača! Da ih je bilo i koja više, ne bi bilo nezasluženo…

SPB Mobile Shell 3.5

Verovatno najviše puta sa neta preuzeta aplikacija za Windows Mobile platformu u prethodnih godinu dana; SPB Mobile Shell predstavlja aplikaciju koja vam omogućava da u potpunosti promenite izgled korisničkog interfejsa svog telefona. Iskreno govoreći, analizirajući čime se to korisnici najviše bave kada su „pametni telefoni“ u pitanju, došli smo do zaključka da najviše vremena trošimo upravo na prilagođavanje vizuelnog identiteta telefona svojim željama.  Kao što kada izađemo na ulicu i želimo da odabirom garderobe kreiramo sopstveni vizuelni identitet, tako nam i potpuno drugačiji korisnički interfejs na telefonu omogućava da se razlikujemo od drugih. Naročito kada su nam na raspolaganju brojne mogućnosti za tako nešto…

I upravo SPB-ov Mobile Shell vam omogućava da promenite UI (user interface), bilo da koristite neki od HTC, Sony Ericsson ili Samsung telefona – naročito ako su u pitanju neki stariji modeli, SPB-ovo rešenje se nameće kao vrlo dobar odabir a vaš telefon će doživeti svoju „drugu mladost“. Osim samog desktopa, promeniće se i kontakti, način pristupa aplikacijama, pregledanje poruka, pregled slika – a deo celokupnog paketa sadrži i delimične verzije drugih SPB-ovih aplikacija – SPB Weather odnosno SPB Time.

Aplikacija u aktuelnoj verziji postoji skoro godinu dana, pretrpela je brojna unapređenja i optimizaciju: namenjena je svim WM telefonima od pete verzije Windows Mobile-a na ovamo i od srca je preporučujemo, naročito korisnicima starijih modela koji će sa Mobile Shell-om izgledati znatno atraktivnije, o poboljšanom upravljanju da ne trošimo reči.

Cena: $ 29.95

Info: http://spbsoftware.com/pocketpc-software/mobileshell/

SPB Backup

Backup predstavlja reč koja nam je svima u glavi, a samo mali delić nas ga redovno i obavlja; naravno, ovde mislimo na naše „prave“ računare. Kada je reč o backupu mobilnog telefona, on takođe ima svoju veliku važnost, naročito kod korisnika koji praktikuju da često menjaju verzije svog WM OS-a.  I na ovom polju ima nekoliko vrlo lepih aplikacija ali nam se SPB Backup učinio najjednostavnijim za korišćenje.

Naravno, uz ogradu da to uvek nije moguće uraditi, naročito ako koristite neki od neoficijalnih, „kuvanih“ ROM-ova. Možete bekapovati praktično sve za šta se opredelite; bio to potpuni backup telefona, uključujući i backup svega što se od podataka nalazi na memorisjkoj kartici, ili pak samo backup imenika, mailova, sms-ova. Na raspolaganju je naravno i mogućnost automatskog backupa u određenom vremenskom intervalu i automatsko brisanje starih backupa, a vredi pomenuti mogućnost koja se pruža korisniku, a to je da prilikom svake sinhronizacije backup bude premešten radi sigurnosti i na vaš “veliki” računar. Naravno, kompresija se nudi kao opcija a tu je i enkripcija zarad zaštite vaše privatnosti. Uz upotrebu ove vrste aplikacija, moguće je reinstalirati operativni sistem mobilnog telefona ili promeniti verziju OS-a, a da praktično sve aplikacije, podešavanja, kontakte, vratite na svoje mesto u bukvalno 20-ak (ili manje, u zavisnosti od količine podataka) minuta, kao da se ništa nije ni dogodilo.

Cena: $ 24.95

Info: http://spbsoftware.com/pocketpc-software/backup/

SPB Wallet

“Elektronski novčanici” su vrsta aplikacija koje veoma dugo obitavaju na tržištu softvera za mobilne telefone. Tokom godina imali smo prilike da probamo vrlo interesantne aplikacije među kojima se SPB Wallet definisao kao izbor broj jedan, bez ikakve dileme. Odličan i intuitivan korisnički interfejs koji uostalom karakteriše i ostale aplikacije ovog proizvođača, brojne mogućnosti među kojima ističemo sjajno odrađenu sinhronizaciju sa desktop računarom, čine SPB Wallet sigurnim rokovnikom u kome će se naći vaši podaci od najveće važnosti.

Bilo da su u pitanju podaci o bankarskim računima, kreditnim karticama i njihovim PIN kodovima, šifre za mail, FTP ili pristup sajtu – SPB Wallet će vam ponuditi na hiljade različitih template-ova kako bi ih organizovali onako kako vi to želite. Osim “šminke” koja vam omogućava da primera radi vaša kreditna kartica izgleda kao i u pravom novčaniku, tu je i potpuna funkcionalnost u svakom smislu. Podaci su zaštićeni jakom 256 bitnom AES enkripcijom a tu je i password generator ukoliko imate i taj problem da ne možete da se odlučite za šifru 🙂

No to nije sve…korisnici SPB Walleta mogu da pazare i odgovarajuću desktop aplikaciju (dodatnih $ 9.95); svi znamo koliko kucanje na tastaturi (još gore virtuelnoj) ume da bude zamorno; u ovom slučaju kada sledi unošenje “mora” lozinki, PIN kodova i sličnih sigurnosnih parametara to je izuzetno zamorno. SPB software korisnicima nudi mogućnost da sve podatke, kojih zaista može biti jako mnogo (brojevi licnih karti, pasoša, podatka o firmi, mail nalozi, FTP nalozi, admistriranje sajta i šta sve još ne) unesu na desktop računaru i wallet jednostavno sinhronizuju sa mobilnim telefonom. I još jednom ćemo reći da ni to nije sve: svoj wallet možete sinhronizovati preko gmail naloga! Uradite šta želite da uradite na desktop računaru i sinhronizujete podatke sa mobilnim telefonom preko gmail naloga. Probano i…radi! Svaka preporuka za ovu aplikaciju!

Cena: $ 29.95

Info: http://spbsoftware.com/pocketpc-software/wallet/

SPB Wireless Monitor

Još jedna izuzetna aplikacija kompanije SPB namenjena je svima koji žele puni uvid u količinu podataka koji su “povukli” preko svog WM mobilnog telefona. Nepotrebno je naglasiti da skoro da nema onoga ko se žestoko nije opekao kada je transfer podataka putem 3G ili GPRS protokola u pitanju; verovatno da je svakoga od nas makar jednom zabolela glava kada smo pogledali mesečni račun usluga mobilne telefonije. Vremena se na sreću menjaju pa su danas provajderi znatno fleksibilniji po ovom pitanju, no nemaju svi mogućnost korišćenja ovih paketa – mnogi i dalje posežu za mobilnim internetom samo u nuždi i jako je dobro da mogu da iskontrolišu svoje troškove na vreme.

SPB-ov Wireless Monitor vodi računa o svim konekcijama koje ostvarujete preko svog aparata, bilo da je to transfer ostvaren putem prenosa podataka preko vašeg mobilnog operatera ili WiFi-ja, čak je i prenos podataka preko USB-a podržan. Pretpostavljamo da nikoga neće zanimati kolika je razmena podataka između mobilnog telefona i računara, ili koliko ste megabajta povukli preko WiFi-ja, ali će vas itekako zanimati koliko ste onih skupih kilobajta ili megabajta potrošili, bližite li se mesečnom limitu potrošnje ili ne.

Šta još nudi SPB Wireless Monitor? Mogućnost da vidite u kilobajt koliko je koja aplikacija “povukla” online podataka; možda niste znali da je neka od aplikacija nedozvoljeno ili nesmotreno sama odlučila da se periodično poveže radi ažuriranja podataka i gde vam transfer “curi”. Takođe možete uneti i cenu protoka podataka po jedinici prenosa i u svakom momentu znati koliko ste novca potrošili u jedinici vremena koju sami odredite (dvevno, nedeljno, mesečno). I za kraj, specifikaciju svoje potrošnje jednostavno možete izvesti u xml ili xls fajl radi lakšeg vođenja evidencije

Cena: $ 19.95

Info: http://spbsoftware.com/pocketpc-software/wirelessmonitor/

Nav’n Go iGo 8

Najpopularniji program za navigaciju na ovim prostorima (prvenstveno zbog dobrih mapa) dostupan je samo za Windows platformu. Korisnici drugih platformi (Android, iPhone) imaju prilike da koriste samo light varijantu poznatiju pod imenom iGo Amigo, koja korisnicima naravno nudi osnovnu funkciju navigacionih uređaja – i samo toliko.”Pravi” iGo8 će još dugo vremena ostati privilegija korisnika Windows Mobile odnosno Windows CE uređaja kao nosećeg operativnog sistema standalone navigacionih PNA uređaja.

Šta reći o iGo 8 softveru a da to do sada nije rečeno i na našem sajtu i na našem forumu. Ovo podneblje ja na žalost godinama (da ne kažemo “vekovima”) bivalo potpuno zapostavljeno od strane vodećih svetskih proizvođača navigacionog softvera; prvi je nogu povukao Garmin, proizvođač od klase, imena ali i visoke cene. TomTom kao broj jedan na zapadnom tržištu mari o Srbiji koliko i mi o Papua Novoj Gvineji, pa je veliki uspeh mađarske kompanije za proizvodnju navigacionog softvera naišao na odličan prijem kod domaćih korisnika upravo iz razloga što smo se osetili važnim – da GPS navigacija radi i kod nas. Posebnu blagodet pri korištenju ovog softvera mogu da osete vlasnici HTC HD2 uređaja: zahvaljujući velikom ekranu od 4.3″ što je praktično ekvivalent veličini ekrana uobičajenih PNA uređaja – po prvi put možemo reći da standalone uređaj nekom od vlasnika mobilnih telefona zaista nije potreban! O kvalitetu prikaza suvišno je trošiti reči budući da ovaj mobilni telefon nudi znatno višu rezoluciju ekrana i pravo je uživanje koristiti ga kao navigacioni uređaj. Generalno gledano, nijedna mobilna platforma ne nudi tako šitok repertoar navigacionih softvera kao Windows Mobile: na raspolaganju su punokrvni iGo8 i njegova light verzija Amigo uz najnoviju “Simply advanced” ediciju pod imenom primo, zatim naravno TomTom i Garmin, pa Navigon, Destinator, Copilot, Navigator i ostali…

Cena: oko 60 evra

Info: http://www.navngo.com/pages/global/eng/igo_8_description

Core Player

Već u uvodu smo napomenuli da je izbor “obaveznog” softvera vlasnicima WM mobilnih telefona stvar ličnih preferenci. Mi smo se potrudili da razumemo i one na koje možda ne ličimo a tu spadaju oni koji sopstveni telefon koriste i kao pokretni multimedijalni centar u pravom smislu te reči. Veliki i kvalitetni ekrani, dovoljno brzi procesori unutar najnovijih modela, sve viša rezolucija prikaza, omogućavaju korisnicima da slobodno vreme osim slušanja muzike prekrate i gledanjem omiljene serije, filma ili muzičkih spotova.

Za ovakve korisnike WM platforme izbor broj jedan svako je Core Player. Ovaj plejer poznat je već dugo i vlasnicima drugih mobilnih platformi (Symbian) i praktično omogućava reprodukciju svih poznatih formata video i audio zapisa. Jednostavn je za upotrebu, vrlo intuitivan, neopterećen bespotrebnim funkcijama, omogućava i čitanje titlova – zaključili bi, šta nam više od ovoga treba

Cena: $ 29.95

Info: http://coreplayer.com/content/view/28/69/

G-Alarm

Verovatno da od pojave mobilnih telefona na ovamo, više od 90 procenata njihovih korisnika između ostalog koristi svoje aparate za buđenje ili kao podsetnik. Naravno, alarm je jedna od osnovnih funkcija još od vremena prvih digitalnih ručnih časovnika, ali i dan danas jedna od najčešće korišćenih mogućnosti telefona, odmah posle poziva i slanja poruka.

Osnovna Windows-ova alarm funkcija ne nudi baš previše ali nam se zato veoma dopao G-Alarm sa svojim brojnim mogućnostima projektovanja mnoštva različitih termina koja mogu poslužiti za buđenje ili jednostavno – kao podsetnik. Da li je to jednokratno, svakoga dana u određeno vreme ili određenim danima u različitim terminima – na korisniku je…  Pomenimo takođe i mogućnost ove aplikacije da u definisano vreme pokrene neku drugu aplikaciju na WM aparatu što spisak njenih mogućnosti znatno unapređuje.

Cena: 4.99E

Info: http://www.ageye.de/index.php?s=galarm/about

G-Profile

Još jedna aplikacija istog proizvođača nudi opcije kojima kod WM platforme baš i nije posvećena pažnja; radi se naime o opcijama promene profila kojom su snabdevan čaki i oni „primitivni“ modeli mobilnih telefona. G-Profile međutim na kraju ipak nudi ono što većina korisnika i može da zahteva od ovakve aplikacije.

Kod korisnika jednostavnijih mobilnih telefona kreiranje profila tipa „business“, „silent“ ili „night“ nije ništa drugo do baratanje funkcijama obaveštavanja korisnika zvučnim signalom. Međutim, G-Alarm korisnima omogućava da u potpunosti upravljaju raznim parametrima i time uštede na prenosu podataka, produže trajanja baterije, itd.  Tako na primer tokom noći možete isključiti bluetooth ili 3G konekciju i ostaviti primera radi proveru mail naloga putem WiFi konekcije. U outdoor režimu opet možete isključiti WiFi, bluetooth koristiti samo dok ste u kolima, itd…zaista veoma veliki broj opcija prilikom kreiranja profila nudi G-Profile.

Po instalaciji ovog programa korisnik dobija u biti “dve aplikacije”: prva služi za navedena podešavanja, dok druga – G-Profile Quick Switcher omogućava da na vrlo jednostvan način, bukvalno u par sekundi sebi odaberete neki od predefinisanih režima rada, bez potrebe da iznova ulazite u samu aplikaciju.

Cena: 4.99E

Info: http://www.ageye.de/index.php?s=gprofile/about

IM+

Iako potpisnik ovih redova za sebe ne može reći da je ljubitelj ovog tipa “all in one” aplikacija prvenstveno zbog nedopadljivog interfejsa, ne može im poreći njihovu upotrebljivost. Savršena aplikacija za sve koji bez pristupa društvenim mrežama ne mogu da žive ni trenutak, a da pri tome jednostavno mogu da koriste više njih odjednom – bez potrebe za instalacijom mnoštva jedinačnih programa. Komunikacija sa prijateljima ili pak poslovnim partnerima znatno je evoluirala u prethodnih desetak godina: nekada smo svi “visili” na ICQ-u, pa smo se (naročito u poslovnom svetu) preselili na MSN Messenger, Skype, da bi onda stigli među nas i Jabber, Google Talk i naročito – Twitter i Facebook. Sve to možete koristiti uz pomoć programa po imenu IM+ (Instant messenger)

Posebna pogodnost je mogućnost korišćenja Skype aplikacije prvenstveno iz razloga što je ova kompanija pre izvesnog vremena jednostavno zaustavila razvoj ovog softvera za Windows Mobile bazirane telefone. Čak na sajtu proizvođača ne možete peonači ni staru verziju pa vam ostaje da se dovijate pretražujući WEB. Ukoliko vam nije do toga, IM+ će vam ipak i to omogućiti.

Cena: $ 39.95

Info: http://www.shapeservices.com/en/products/details.php?product=im

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi