Apple iPod 5th gen

Apple iPod 5th gen

Perjanica ponude Apple-ovih multimedijalnih plejera u ovom trenutku je iPod sa video mogućnostima. Ovom prilikom prikazujemo modele kapaciteta 30 gb koji imaju sve odlike i mogućnosti jačeg modela kapaciteta 60 gb uz nešto manje dimenzije. Pogledajmo kako izgleda, po mnogima, najpoželjniji multimedijalni plejer na svetu

    Sadržaj

      Luka Jovanović

      Apple iPod 5th gen

      Godine 2001. svetsko tržište preplavljeno je nekvalitetnim plejerima malog kapaciteta i ne tako male cene uz jako malo izuzetaka. 23. oktobra kompanija Apple potpuno neočekivano na tržište izbacuje proizvod koji će ući u istoriju. Kao što pretpostavljate u pitanju je iPod. Za razliku od konkurencije koja je forsirala Flash memoriju, CD/MP3 plejere, iPod je imao ugrađen hard disk kapaciteta 5GB? u isto vreme malih dimenzija, veoma jakog izlaza i pre svega neodoljivo lak za korišćenje iPod je brzo našao put do svojih kupaca. Tada, iPod je radio samo na Mac računarima sa Firewire portom. Jedini softver za rad sa iPod-om je bio iTunes čiji je razvoj, kao što pretpostavljate, bio usko vezan za razvoj iPod plejera. Do kraja 2001. godine iPod je prodat u 125 000 primeraka. U martu 2002. Apple na tržište izbacuje verziju od 10 GB unapređenu PDA mogućnostima kao što su prikaz kontakata, beleški… Pojavljuju se prve aplikacije za PC iako Apple i dalje ne podržava isti. Sredinom leta iste godine Apple predstavlja unapređene verzije iTunes softvera i iPod plejera. iTunes sada podržava smart plejlisting, audio knjige, rejtinge…

      1st generation “Dulcimer”

      2nd generation

      Druga generacija iPod-a je donela tada nešto sasvim novo – touch wheel. Touch wheel je za razliku od mehaničkog na prvim iPod plejerima bio mnogo elegantnije rešenje i otporniji na kvarove. Pored touch wheela predstavljene su i dve odvojene verzije plejera za PC i Mac – obe sa Firewire portovima na sebi što je predstavljalo problem PC korisnicima, jer isti tada nije bio rasprostranjen na PC mašinama. Krajem godine za 50$ više mogli ste kupiti unikatne plejere sa autogramima poznatih ličnosti kao što su Madonna, Beck, Tony Hawk… Na proleće 2003. Apple je predstavio iTunes Music Store preko koje ste mogli za samo 0.99 USD kupiti pesmu iz asortimana od 200 000. Samo nedelju dana kasnije prodato je preko 1 000 000 pesama. Pored iTunes-a i iPod je dobio naslednika i to u pravom smislu te reči.

      3rd generation

      4th generation

      iPod treće generacije je manji i tanji od prethodnika, ima univerzalni dock konektor za razliku od Firewire porta, potpune touch sensitive kontrole i manju cenu nego ikad ranije. U ponudi su bili modeli od 10GB, 15GB i 30GB sa cenama od 300$, 400$ i 500$ respektivno. 23. juna iste godine Apple prodaje milioniti iPod i predstavlja USB 2.0 kablove i drajvere za PC, a 16. oktobra iTunes i iTMS nalaze mesto i na PC računarima. U januaru 2004. iPod Mini je ugledao svetlost dana. Manji i dopadljiviji nego ikad veoma brzo je postao hit. Pored manjih dimenzija i kapacitet je redukovan, ali prodaja ide bolje nego ikad. Sa cenom od 249$ pristupačniji je mnogo većem broju korisnika, za razliku od verzija većeg kapaciteta i dimenzija. Krajem leta, četvrta generacija iPod plejera je ugledala svetlost dana. Odlike četvrte generacije su uvećana autonomija baterije, click wheel, manja debljina od prethodnika, veći kapacitet, ali i osiromašeno pakovanje. U oktobru je predstavljen i iPod Photo. U pitanju je iPod četvrte generacije sa color displejom i mogućnošću da prikazuje slike. Prikazan je i iPod U2 Special Edition. Januara 2005. predstavljen je iPod Shuffle kao prvi iPod koji koristi Flash memoriju. Shuffle je svojim dimenzijama, cenom i kvalitetom zvuka veoma brzo dospeo na top liste prodaje. Samo šest meseci nakon predstavljanja iPod Photo modela Apple ga povlači iz prodaje kao i iPod sa monohromatskim ekranom. Umesto njih dolazi iPod koji je u stvari preimenovani iPod Photo, a 7. septembra na svečanoj ceremoniji održanoj u San Francisku Apple povlači iz svoje ponude najpopularniji iPod – Mini. Na njegovo mesto dolazi iPod Nano koji je fizički manji, manjeg kapaciteta, ali poseduje flash memoriju, kolor displej i izrađuje se u dve boje, crnoj i beloj. U isto vreme pojavljuje se i iTunes 5 koji je pored promena u GUI-u pretrpeo izmene u podešavanjima i pretrazi biblioteke pesama. Apple izjavljuje da je do sada prodato 600,000,000 pesama. Samo 5 nedelja kasnije Apple ponovo okuplja medije radi specijalnog događaja. Konačno nakon mnogo špekulisanja od strane korisnika i medija Apple predstavlja iPod sa mogućnošću reprodukcije video materijala. Više o tom modelu možete pročitati u narednim redovima…

      IPod na testu

      Kako je cena iPod plejerima tokom godina padala tako je i pakovanje bilo sve manje i siromašnije. Tako je sada ambalaža iPod plejera veoma mala, tačnije iste je veličine kao i kod iPod Nano plejera. U pakovanju je sve sem plejera hermetički zapakovano u bele kesice. Bilo da kupite beli ili crni iPod dobićete bele slušalice sa crnim sunđerčićima koje se isporučuju u istom izdanju još od prve generacije. Pored samog plejera dobićete iTunes 6 softver na CD-u, USB 2.0 kabl, dock adapter i futrolu.

      Slušalice koje dobijate u paketu su tradicionalno nešto lošijeg kvaliteta. Naime ove slušalice zvuče sasvim pristojno. Glasne su, čistoća zvuka je na visokom nivou, lepo “leže” u uhu i lepog su izgleda. Problem nastaje kada se pokvare, a to se najčešće dešava u prvih par nedelja korišćenja. Najverovatnije se kalem rastrese i dolazi do probijanja basa i zvečanja visokih tonova. Jedina promena u odnosu na ranije generacije je u dužini konektora koji je sada dosta kraći. Dock adapter je plastični adapter koji služi da premosti razliku u debljini između ranijih generacija i ove. On je potreban da biste koristili dock koji se naravno kupuje posebno i prvenstveno ima estetsku funkciju.

      Sekundarne opcije su video i linijski izlaz. Futrola je malo osveženje, jer se nije dobijala sa plejerima četvrte generacije, niti sa Mini ili Nano plejerima. Izrađena je od kombinacije sivog i belog neoprena, istog materijala od koga se izrađuju trake za nošenje oko ruke, ronilačka odela… Unutrašnjost je veoma meka i fina tako da će vaš ljubimac biti propisno zaštićen od ogrebotina. Na disku se nalaze iTunes 6 softver i iPod softver za apgrejd i formatiranje iPod-a. iTunes je dobio dosta novih opcija, osvežen izgled i naravno podršku za sve nove iPod plejere. Sada u verziji 6 možete sređivati, sortirati, konvertovati svu vašu muziku sa Audio CD-ova, konvertovati .mov klipove u iPod format, rezati muziku: jedna od najkompletnijih aplikacija ove namene na tržištu i to potpuno besplatna. Naravno najjači adut iTunes softvera je Apple online prodavnica muzike, spotova i TV serija. Za 0.99 USD možete kupiti pesmu iz stvarno ogromnog asortimana.

      Od skora, tačnije od pojave pete generacije iPod-a u ponudi su i video spotovi raznih izvođača, serije LOST, Desperate Housewives i mnoštvo drugih video sadržaja su uvršteni u ponudu Apple-a. Veliki plus iTunes-a su njegovi pluginovi kojih zaista ima mnogo pogotovu za Mac platformu. Na Internetu se može naći sve od visual pluginova, preko pluginova vezanih za sređivanje ID3 tagova pa sve do onih koji automatski traže cover art za zadatu pesmu i importuju je u biblioteku. Najpopularniji pluginovi za Mac platformu su Fetchart i Album Cover Art Finder koji služe kao što im samo ime kaže za automatsko pronalaženje i skidanje omota albuma i prebacivanja u iPod. Naravno svi pluginovi su delo nezavisnih autora i Apple ne snosi nikakvu odgovornost za korišćenje istih. Na disku se još nalazi i softver za nadograđivanje firmvera. Firmver se pojavljuje na matičnom sajtu u vidu paketa spremnih za download. Paketi sadrže najnovije firmvere za sve iPod-ove ikad što se neće svideti dial-up korisnicima jer su paketi neretko i preko 40 MB-a.

      Po prvi put regularni iPod dolazi u dve boje (ranije je bilo moguće kupiti U2 izdanje koje je bilo skuplje i sa crvenim click wheelom) crnoj i iPod standardnoj – beloj. Pre samog pojavljivanja pete generacije iPod-a Internetom su kružile razne špekulacije o tome kako će izgled biti radikalno promenjen, kako će kontrole biti drugačije… Apple je naravno opovrgnuo sve ove tvrdnje na izbacivši na tržište model koji je veoma sličan prethodniku. I dalje je prisutan click wheel koji je sada neznatno manji, ekran je na istom mestu, ali je značajno veći. Zadnja strana je izrađena od sjajne hromirane metalne legure koja je veoma otporna na ogrebotine, ali je zato veliki magnet za otiske prstiju tako da ćete se veoma često naći u situaciji sa krpom u ruci briskajući vašeg ljubimca. Prednja strana je različita od prethodnika utoliko što se sada razaznaju dva sloja – beli ili crni u zavisnosti od modela i 2mm debeli providni sloj od čvrste plastike, ali nažalost veoma privlačne za ogrebotine ( kao iMac, prim.ur. ). U odnosu na iPod Nano situacija je nešto bolja, ali i dalje nedovoljno otporna. Svi su izgledi da ćete posegnuti rukom u džep radi kupovine futrole za vaš plejer. Izbor je zaista veliki kao i cene istih. Na zadnjoj strani je ''ugraviran'' Apple logo, serial number kao i kapacitet plejera.

      Model od 30 GB-a koji smo mi imali na testu je ujedno i najtanji klasični iPod ikada. Debljna ovog modela je samo 10.5 mm što je zaista impresivno. Model od 60 GB-a je ostao istih dimenzija kao i četvrta generacija – 14 mm. Model od 30 GB je veoma atraktivan zbog svojih dimenzija ali i težine koja iznosi samo 130 g. Za razliku od 2-inčnog displeja (220×176) na ranijim modelima sada se na prednjoj strani nalazi 2.5 inčni (320×240) fenomenalni displej odličnog osvetljenja, reprodukcije boja i kontrasta. Sa gornje strane se nalaze samo hold taster i izlaz za slušalice koji je sada pozicioniran desno u odnosu na prethodne modele. Sa donje strane je i dalje prisutan dock konektor koji služi za punjenje, transfer podataka kao i za priključivanje raznih dodataka. Sve u svemu kvalitet izrade je na veoma visokom nivou kao i sam dizajn koji je sada već prepoznatljiv.

      U unutrašnjosti iPod-a nalazi se procesor izrađen od strane Portal Playera, 32 MB RAM-a (kod 60 GB modela 64MB RAM-a), Wolfson Micro Audio kontroler i Broadcom video kontroler. Hard disk je 1.8 inčni iz Toshiba-ine super-slim serije. Po prvi put je Apple kod istog modela stavio različite baterije u zavisnosti od kapaciteta. Autonomiju baterije smo testirali u sledećim modovima? reprodukcija muzike, reprodukcija fotografija sa muzikom, reprodukcija video materijala kao i video preko TV-Out izlaza. Volume je bio podešen na 80% i mod reprodukcije na repeat. Za razliku od Apple-ove tvrdnje da je model od 30 GB sposoban da reprodukuje neprekidno muziku 14h mi smo dobili rezultat od 15h 39min što je više nego impresivno za plejer sa ekranom ove dijagonale. Slideshow mod sa muzikom u pozadini je bio samo 10 min ispod očekivanog i tako je reprodukovan 2h 49 min. Video je prava noćna mora za bateriju, jer je istoj potrebno od potpunog punjenja do pražnjenja samo 2h i 29 min. Sa TV-Outom je situacija bolja jer se vreme reprodukcije produžilo za 1h i 5min odnosno ukupno 3h 34min.

      Interfejs

       

      Interfejs, izgled menija i opcije su preuzete sa Nano plejera opisanog ranije, ali spomenućemo ih još jednom. U odnosu na četvrtu generaciju dodati su štoperica, poboljšani sat, screen lock i naravno cela video sekcija koja ne postoji kod Nano-a. Sat je sada world clock i poseduje mogućnost prikazivanja vremena iz više vremenskih zona istovremeno. Štoperica poseduje sve opcije kao i ona ''prava'', kao što su pamćenje najbržih i najsporijih krugova, ukupno vreme, pamćenje nekoliko rezultata… Screen lock opcija je dodata kao sigurnost vašeg ljubimca od nepoželjnih ruku. Naime ova opcija blokira uređaj i osigurava ga zadatom šifrom koju sami postavite. U slučaju da zaboravite šifru povezivanjem na računar se ona resetuje na default. Igre su ostale iste kao i na prethodnim generacijama samo uvećane proporcionalno veličini ekrana. Glavni meni sastoji se od podmenija sortiranih po vrsti multimedije (Music, Photos, Videos, Extras) kao i podešavanja. U podešavanjima možete dodavati stavke u glavni meni (vrsta prečica) kao i da ih sortirate. Veliki ekran je veoma pogodan jer će sada čak i nazivi pesama moći da se prikažu bez potrebe za skrolovanjem. Ako ste u iTunes-u albumu dodali omot istog on će biti prikazan tokom reprodukcije bilo koje pesme sa istog pored naziva pesme. Pritiskom na centralni taster omot će biti prikazan u većoj rezoluciji preko celog ekrana. Navigacija kroz fajlove je ostala ista kao i kod svih prethodnih iPod plejera tj. Selektovanjem kategorije ulazite u podmeni sa svim fajlovima iz iste sortiranim po raznim kriterijumima. U istom meniju se nalaze i plejliste koje ste kreirali u iTunes-u ili na samom iPod-u. Plejliste kreirane na iPod-u su On-the-go plejliste i ako ih ima više dodaje im se broj pored naziva. Prilikom reprodukcije pesme osim prikazivanja omota albuma moguće je prikazivanje i tekstova pesama koji se nalaze u ID3 tagovima što je nova i ujedno veoma korisna opcija. Kod slušanja audio knjiga postoji opcija ubrzavanja i usporavanja govora što je odlično za učenje jezika. Apple je omogućio da slušate samo audio deo spota koji ste prebacili na iPod putem nekog konvertera ili kupili preko online prodavnice. Pored ovakvih pesama stoji znak koji je u stvari stilizovani TV.

      Fotografije se na iPod prebacuju isključivo preko iTunes softvera i to na sledeći način? u opcijama softvera izaberete Sync folder iz koga će se sve slike prebaciti na iPod odnosno folder sa kojim će se iPod sinhronizovati svaki put kada pokrenete iTunes. Ako neku sliku izbrišete iz foldera ista će biti izbrisana i iz iPod-a. Nedostatak je izostavljanje opcije za manuelno prebacivanje fotografija. Prilikom transfera možete izabrati opciju da iTunes na iPod prebaci fotografije i u nativnoj rezoluciji radi prenošenja istih na drugi računar. Za razliku od iPod-a četvrte generacije sada se na ekranu prikazuje 30 thumbnail-ova. Pritiskom na bilo koji prikazuje se u fullscreen modu. Slike izgledaju veoma dobro iznad svih očekivanja. Boje su tople, kontrast fenomenalan. Najveća zamerka je nedostatak osnovnih opcija za manipulisanje slikama prilikom reprodukcije kao što su zoom, rotate i pan. Slideshow mod je fenomenalan. Apple je dodavanjem video procesora automatski dodao nativnu podršku za 3d real-time efekte procesiranja slike. Tako sada postoji 11 različitih efekata prilikom tranzicija slika. Najzanimljiviji su CUBE i PAGE FLIP koji su doslovno preuzeti iz Final Cut softvera za video montažu. U podešavanjima vezanim za Slideshow možete podešavati brzinu smenjivanja slika, efekte, vrstu muzike u pozadini, uključiti TV out, vrstu TV standarda (PAL, NTSC)…

      update Frimware-a

      Reprodukcija video materijala je definitivno najzanimljivija novina pete generacije. iPod podržava MPEG-4 i H.264 formate i to? MPEG-4 u rezoluciji do 480×480 pri bitrejtu do 1.5 mbps i H.264 u rezolucijama do 320×240 pri bitrejtu do 768kbps. Treba napomenuti da je Apple u reviziji 6 iTunes-a ubacio mogućnost konvertovanja bilo kog .mov fajla u H.264 format što u vreme izlaska novog iPod-a nije bio slučaj. Video materijal optimizovan za iPod (u podržanoj rezoluciji i bitrejtu) izgleda fenomenalno. Frejm rejt je «zakucan» na 25, nema pixel shiftinga i artefakata kao ni izobličenja u slici. Nismo imali apsolutno nikakvih problema čak ni pri reprodukciji ogromnih fajlova od par GB. U glavnom podmeniju za Video možete birati tip video materijala (Video Playlists, Movies, Music Videos, TV shows, Video Podcasts) kao i podešavanja. U Music Videos će se automatski smestiti samo oni klipovi koji u svom ID tagu imaju čekiranu tu kategoriju; isto važi i za TV Shows. U principu video klipovi su organizovani identično kao i muzika na bilo kom iPod-u. U podešavanjima možete menjati samo tri stvari a to su status TV out-a, vrsta formata i standarda i tip TV-a (widescreen on/off). Uključivanjem TV out-a signal će biti preusmeren na isti dok će se na ekranu iPod-a prikazati samo naziv sadržaja. Na Internetu se gotovo munjevitom brzinom pojavio ogroman broj aplikacija za konvertovanje video materijala u iPod ready formate. Naime bili smo u prilici da isprobamo većinu i najviše smo bili zadovoljni sledećim? ImTOO iPod movie Converter, Videora iPod Video Converter i iSquid na MacOS X. Softver smo birali na osnovu toga koliko je vremena bilo potrebno da se isti sadržaj konvertuje i krajnji rezultat. Videora nudi najprostiji mogući softver koji je namenjen potpunim početnicima i ljudima koji neće da se muče sa velikim brojem opcija. ImTOO je dosta napredniji i brži konverter sa dosta opcija koje će napredni korisnici znati da cene. Nakon konvertovanja sve što treba da uradite je da uvezete fajl na vas iPod i on će biti smešten u odgovarajuću kategoriju. Tokom reprodukcije video materijala možete samo kontrolisati jačinu zvuka i premotavati video napred i nazad. Ove opcije su sasvim dovoljne i rade perfektno. Prvenstveno mislimo na premotavanje koje se u slučaju H.264 materijala premotava gotovo trenutno, a MPEG-4 sa jako malim lagom; brže nego na bilo kom prenosnom plejeru. Reprodukcija preko TV-Out izlaza se ostvaruje pomoću posebnog kabla koji se priključuje u izlaz za slušalice. Naime, u pitanju je konektor prečnika 3.5 mm, ali četvoropolni (često korišćen za Sony camcordere) koji morate napraviti ili ga kupiti gotovog. Signal koji prolazi je kompozitni i možete ga priključiti na bilo koji TV koji na sebi ima Video in; zvuk je stereo preko dva RCA konektora. Preko docking stanice, koja se naravno dokupljuje posebno u mogućnosti ste da signal do TV-a prenesete S-Video konektorom koji daje primetno bolji kvalitet. Ako je video u 320×240 rezoluciji kvalitet na TV-u neće biti baš reprezentativan (u rangu VHS) dok je u slučaju više rezolucije potpuno zadovoljavajući. Primenu TV-out izlaza smo našli na putovanjima gde jednostavno napunite iPod filmovima, ponesete TV-out kabl i gledate omiljene filmove u hotelu. Druga primena bi bila prikazivanje Slideshow-a prijateljima na TV-u; fotografije na TV-u izgledaju odlično. Brzina transfera podataka je najveća od svih prenosnih plejera koje smo imali priliku da testiramo. Pesme se kopiraju u trenutku, veliki fajlovi brzinom do 7mb/s što je stvarno više nego impresivno. Treba napomenuti da je sada nemoguće transfer podataka vršiti preko Firewire kabla koji je u praksi brži nego USB 2.0. Transfer fotografija kroz iTunes je dosta sporiji, jer se svaka slika pojedinačno optimizuje za ekran iPod-a.

      Testiranje

      Najbitnija stavka kod prenosnih plejera je svakako kvalitet zvuka koji je kod pete generacije ispeglan do savršenstva – bar onoliko koliko je moguće za plejer ovih dimenzija. Glavne zamerke ljubitelja kvalitetnog zvuka kod prošlih generacija bile su statički šum i onaj generisan od strane motora hard diska, manjak basa pri korišćenju ekstremno kvalitetnih slušalica kao i veoma prisutno izobličenje prilikom korišćenja ekvilajzera. Šum od hard diska je potpuno nestao dok je statički šum jedva primetan korišćenjem veoma kvalitetnih slušalica kao što su Shure E4c i Sennheiser HD595. Za izobličenje prilikom korišćenja ekvilajzera Apple se očigledno dobro potrudio i otklonio isto tako da su sada ekvilajzeri prirodniji, ali i manje efikasni. Apple se i dalje nije udostojio da ubaci ekvilajzer koji bi sam korisnik podešavao prema svojim potrebama što je jedini minus kod audio reprodukcije. Takođe, kao i S-Video preko docking stanice dobijate i linijski izlaz koji je pogodan za povezivanje vašeg ljubimca sa HI-FI sistemima.

      1 kHz

      5 kHz

      18 kHz

      20 Hz

      Po prvi put na Benchmark-u imaćete priliku da vidite merenja frekventne karakteristike na izlazu iPod-a. Rezultate možete videti i na slikama ispod. Treba napomenuti da su merenja vršena u kućnim uslovima i predstavljaju pokušaj da se testiranje plejera digne na viši nivo. U narednim testovima možete očekivati kvalitetnija merenja u laboratorijskim uslovima sa veoma preciznim rezultatima. Prilikom merenja dobili smo rezultate od 40Hz do 15 kHz gotovo savršene dok su nivoi frekvencija od 20Hz do 40Hz su niži za 2dB u odnosu na referentni zvuk od 1kHz. Od 15kHz pa naviše situacija je nešto lošija ali ne drastično. Naime, od 15 kHz nivo je slabiji za 3dB što u praksi znači zvuk duplo manjeg intenziteta. Ova razlika se može čuti sa veoma kvalitetnim i samim tim veoma skupim slušalicama. 20 kHz-a se reprodukuje, ali 4 dB slabije od referentnog. Kada je u pitanju zvuk treba uzeti u obzir i subjektivni utisak jer ne može svako da čuje frekvencije preko 15kHz i ispod 80Hz tako da rezultate treba uzeti sa rezervom, jer ipak ćete vi biti ti koji slušate.

      Sve u svemu pred nama je bio jedan od najboljih prenosnih plejera ikad napravljenih. Uz veću autonomiju baterije prilikom reprodukcije video materijala na svom ekranu i otporniju prednju stranu ovo bi bio savršen plejer, gotovo bez mane, ali to se ipak nije desilo tako da jedino što vam/nam preostaje u potrazi za savršenim plejerom je čekanje šeste generacije, koja može doneti što-šta novo, naravno uz povećani kapacitet i produženi vek baterije.

      IPod na test ustupio Comtrade Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi