Filip Majkić
Canyon CNR-MPV2
U novim serijama MPV plejera kompanije Canyon našlo se mesta i za modele koji uprkos tome što se nude u više kapaciteta nisu prenebregnuli mogućnost proširenja korišćene memorije korišćenjem memorijskih kartice, što im omogućava da korisnicima ponude ne tako zanemarljivu opciju proširenja memorije, odnosno kapaciteta za skladištenje podataka. Na ovaj način korisnici mogu sa manje bojazni po pitanju dugovečnosti birati i plejere manjih kapaciteta, a ostvaruje se i ušteda, kako za proizvođača, tako i za prodavca.Canyon CNR-MPV2 je takav uređaj, koji dolazi sa slotom za slotom za Micro SD / TransFlash memorijske kartice koji podržava kartice kapaciteta do 2 GB. Sam plejer dolazi u tri varijante po pitanju kapaciteta flash memorije – na našem prikazu se našao model sa 4 GB memorije, a dostupni su i modeli sa 1 GB i 2 GB memorije. Zamišljen je kao naprava koja se može koristiti za slušanje muzike, gledanja video zapisa, kao e-book reader ili za gledanje fotografija. Tu su i FM radio i mogućnost snimanja glasa, što ne treba zaboraviti. Ovako koncepiran uređaj bi mogao biti posebno primamljiv korisnicima koji već poseduju memorijske kartice iz sasvim razumljivih razloga.
Canyon CNR-MPV2 stiže u tipičnom pakovanju, u kome se pored plejera nalaze slušalice, mini-USB kabl za povezivanje plejera sa računarom, uputstvo i disk na kome se nalaze digitalne verzije uputstava na brojnim jezicima, drajveri (za slučaj da korisnici koriste starije Windows operativne sisteme) i konvertor za video fajlove. Ulaz za slušalice je 3.5-milimetarski, tako da se može povezati bilo koji tip standardnih slušalica. Same slušalice su standardnog kvaliteta za ovu klasu uređaja i ulaze duboko u uvo, čime se pomaže i izolacija od gradske vreve i pozadinske buke. Ovde takođe navodimo, kao i u svim sličnim prilikama, da bi korisnici u slučaju da već ne raspolažu kvalitetnijim slušalicama svakako trebali da razmisle o kupovini nekog pristupačnog modela kvalitetnijih proizvođača, kao što su Sennheiser ili Philips, sa kojima bi užitak u plejeru bio svakako još veći. Utehe radi, ni daleko prestižniji proizvođači (npr. Creative ili SanDisk) nemaju baš neku reputaciju o isporučivanju kvalitetnih slušalica uz svoje plejere.
Plejer poseduje dopadljiv dizajn, kojim dominira crna boja. Deluje simpatično, a istovremeno i nenametljivo. Na gornjoj površini se nalazi 1.8-inčni ekran rezolucije 128 x 160 piksela, sa 65K boja (16-bitna paleta) i sasvim solidnom osvetljenošću, koja se pokazuje boljom u odnosu na većinu konkurentsih modela pod jarkom, dnevnom svetlošću. Na donjoj strani plejera su čitač memorijskih kartica i USB priključak. Ispod ekrana se nalazi simbol kompanije Canyon, a ispod njega kontrolni deo sa prstenom na kome se nalaze četiri kontrolna tastera, a unutar koga je veliki Play/pause taster. Pored ovih tastera, sa desne strane se nalazi još Hold taster. Što se tiče dizajna, možemo reći da smo sasvim zadovoljni. Plejer deluje kao da predstavlja kompaktnu celinu iz koje se ništa ne izdvaja, sa izuzetkom kontrolnog prstena na gornjem delu plejera. Na kvalitet izrade, sa druge strane, imamo primedbu. Ne toliko na kvalitet korišćenih materijala, koliko na “landaranje” kontrolnih tastera, ali i prilično tvrd pritisak koji je neophodan da bi tasteri odgovorili na pravi način. Iako deluju vrlo fiksirano, tasteri to nisu, pa je dovoljno da se plejer blago pomeri ili protrese da bi se veoma jasno čulo “landaranje” tastera. Ovo neće biti smetnja tokom reprodukcije muzike, ali svakako nosi određenu težinu. Takođe, stekli smo utisak da se pritiskanjem na određene delove kontrolnog prstena lako može desiti da se aktivira više komandi “naslonjenih” na upravo taj deo koji je pritisnut (najčešće na pola između jasno označenih delova prstena na kojima se nalaze simboli kontrola), što u kombinaciji sa neophodnošću nešto tvrđeg pritiska može uzrokovati da omašite opciju. Ipak, ovo nije baš toliko izraženo, tako da će korisnici nakon određenog vremena provedenog sa plejerom lako i brzo ići kroz menije i nalaziti ono što im je potrebno.
Možda najdiskutabilnija stvar jeste broj kontrola – sa jedne strane, što manje kontrolnih tastera smanjuje potrebu za memorizovanjem i pojednostavljuje korišćenje plejera, ali sa druge otežava korišćenje softvera, naročito u situacijama kada je softver pisan za više modela iste generacije, pa kontrolni sistem nije najsrećnije prilagođen pojedinim modelima. Iako bi kontrolni sistem bio sasvim adekvatan za softver drugačijeg tipa, ovde je potrebno ipak kliktati malo više da bi se nešto uradilo. Da bi se došlo do nekih opcija, kao što su ekvilajzer ili fajl menadžer, mora se kliknuti nešto veći broj puta. Kada je u pitanju ekvilajzer to i nije problem, ali kada se radi o korišćenijim stvarima, kao što su fajl menadžer ili pojačavanje / smanjivanje jačine zvuka, to može predstavljati određenu smetnju. Na primer, ne postoje tasteri pomoću kojih je moguće direktno pojačati ili smanjiti zvuk, već je neophodno jednom ili dva puta (u zavisnosti od toga da li je ekran u standby modu ili ne) pritisnuti određeni taster, pa tek onda izvršiti promenu jačine zvuka. Sa druge strane, razumemo odluku dizajnera da dopadljivim izgledom ciljaju određenu grupu korisnika, a sa druge strane prihvatamo činjenicu da će se budući korisnici ovih plejera na sve ovo veoma brzo navići i da im snalaženje sa interfejsom uz koji klik više neće predstavljati problem, te da to na duže staze u suštini ne narušava funkcionalnost.
Nakon priključivanja, plejer se prepoznaje kao MTP uređaj, a podržan je i MSG mod. Za sinhronizaciju u MTP režimu se mogu korstiti Windows Media Player ili Windows Explorer, a u samom Windows Exploreru u Audio Devices stavci su memorije samog plejera i one koja se priključuje na slot za memorijske kartice jasno razgraničene, pa ne bi trebalo dolaziti do bilo kakvih zabuna. Lithium Polymer baterija obezbeđuje desetak sati reprodukcije audio materijala, odnosno dva sata reprodukcije video materijala. Video fajlove je neophodno konvertovati u MTV standard, što se lako može uraditi pomoću konvertora koji se isporučuje u plejer, a koji je veoma lak za korišćenje. Da ekran podržava prikazivanje većeg broja boja, utisak bi bio još bolji, ali – koliko para toliko muzike, ovde takva stavka zaista važi. Podržana je reprodukcija WMA i MP3 audio formata, odnosno JPEG i MTV formata. Audio izlaz je u rangu sa drugim uređajima ove klase. Plejer podržava sedam režima digitalnog ekvilajzera – Pop, Classic, Jazz, Bass, Normal, Rock, Custom, pa je korisnik u prilici da podesi ekvilajzere po želji – naravno, sama podešavanja ne obuhvataju veliki broj parametara, ali su sasvim dovoljna za adekvatnu korekciju. Jačina zvuka se može podesiti u 32 koraka. Uz plejer se isporučuju i dve igre – Snake i Box Move.
Specifikacije:
ID3 Tag podrška: Da
Podržani formati: MTV, MP3, WMA, TXT
Tip memorije: Flash
Kapacitet: 4 GB (dostupni i modeli sa 2 GB i 1 GB)
MicroSD slot, podržano do 2 GB
Audio izlaz: Stereo
Frekventni odziv: 20Hz-20kHz
Ekvilajzer: 7 režima
Ekvilajzer režimi: Pop, Classic, Jazz, Bass, Normal, Rock, Custom
Radio tjuner
Opseg radio tjunera: 87.5 ~ 108 MHz
Snimanje glasa
USB 2.0 interfejs
Ekran: 1.8″ LCD kolor, 16 bita (65K boja), 128 x 160 piksela
Boja: Crna
Baterija: Lithium Polymer
Dimenzije: 75 x 11 x 37 milimetara
Težina: 40 grama
Cena: 57 evra
Canyon CNR-MPV2 nije bez mana, ali nije ni bez sasvim jasnih aduta. Simpatičan dizajn, povoljna cena, mogućnost dodatnog proširenja memorije i solidan ukupan utisak su činjenica koja stoji, dok sa druge strane manje primedbe na kvalitet izrade tastera i slične zamerke lako ustuknjuju pred pozitivnim aspektima. Naše je da korisnicima ukažemo na pozitivno i negativno, a na njima je da se odluče. Imamo utisak da će plejer sasvim solidno proći na našem tržištu, jer se radi o ujednačenom i fino balansiranom proizvodu solidnog dizajna za njegovu cenovnu klasu.
Prednosti:
Cena, odnos cene i performansi
Solidan audio izlaz
Veliki kapacitet
Mogućnost proširenja memorije
Dizajn
Mane:
Slušalice bi mogle biti bolje
Potrebno puno kliktanja da bi se obavile neke operacije
Uređaj za prikaz ustupio ASBIS