Nebojša Todorović
Slušalice su stigle u pakovanjima koja će se naći u prodaju (retail), tako da su kutije lepo dizajnirane i Gigabyte se svojski potrudio da privuče kupce. Ostavljena je i velika transparentna površina koja otkriva sadržaj, odnosno sam proizvod tako da dosta toga možete saznati o proizvodu i pre nego što ga otpakujete.
Gigabyte H11 In-Ear (Cena: oko 1500 RSD)
Krenućemo od H11 modela koji predstavlja klasične in-ear slušalice namenjene onima koji koriste džepne plejere. Oznake na kutiji sugerišu snažne niske tonove, a kako je reč o klasi od nekih 10 do 15 evra, moramo priznati da smo bili zabrinuti da ukoliko je to tačno, možemo da otpišemo srednje tonove.
Po otpakivanju našli smo par slušalica i dva rezervna gela. Pokrivene su dve dimenzije, male i velike, a smatramo da fali neka sredina koju skuplji modeli po pravilu poseduju. Jednostavno, navikli smo da se uvek isporučuju tri veličine, ali ukoliko ste imali kontakt barem jednom sa in-ear slušalicama, umećete da procenite da li vam isporučeni gelovi odgovaraju ili ne. Dobra vest je i da su gelovi od nekoliko drugih slušalica koje smo imali pri ruci odgovarali (Samsung i Beats by Dr. Dre), tako da ukoliko imate neki stari set koji više ne radi, sve su šanse da ćete ga pametno iskorisititi.
Gigabyte H11 slušalice izgledaju prilično lepo, a iako se ukusi razlikuju, ne verujemo da će mnogo ljudi imati primedbe na njihov dizajn. Prosto, linije su čiste, a boje uniformne tako da zaista ništa ne bode oči. Posebno nam se dopada kvalitet izrade koji je prevazišao naša očekivanja. Kućište je aluminijumsko, što ima dvostruki efekat. Pre svega, deluju malo teže i robusnije u ruci, a pored toga pružaju fantastičan taktilni doživljaj.
Ono što je najbitnije jeste zvuk koji isporučuju. H11 nas je prijatno iznenadio, jer pruža izuzetno mnogo muzike za relativno malo novca. Pritom, zaista nema slabih strana, jer je svaki spektar tonova dobro pokriven. Niski tonovi su snažni i dobro definisani, tako da će ljubitelji muzike kod koje ovaj segment dolazi do izražaja biti prezadovoljni. Na svu sreću, niski tonovi nisu “pojeli” srednji i viši segment, pa je slušanje skoro svakog žanra izuzetno prijatno. Naravno, govorimo o očekivanjima korisnika koji se odlučuju za slušalice do nekih 20 ili 30 evra, a ne o audiofilima koje ovakvi modeli ne zanimaju.
(Cena: oko 5000 RSD)
FLY je model koji prati drugačiju filozofiju od H11. Reč je o on-ear modelu čiji su aduti činjenica da su veoma lagane, izdržljive i drugačije od onoga što se može naći na tržitšu. Pakovanje je interesantno dizajnirano, sa sve metalnom pločicom na kojoj se nalazi oznaka modela, a dopada nam se što je kutija napravljena tako da štiti slušalice. Sa druge strane, postolje na kome se FLY nalazi je presvučeno materijalom koji podseća na pliš, ali se “linja” u velikoj meri, pa smo jedva očistili slušalice. Na slikama možete videti “iglice” po slušalicama upravo zbog toga.
Da bi učinio slušalice što lakšim Gigabyte je upotrebio izuzetno tanak čelični rajf. Na ovaj način je i osigurana čvrstina, jer je rajf savitljiv i ne verujemo da ga konvencionalnim korišćenjem možete oštetiti na bilo koji način. Podešavanje dužine je vrlo jednostavno, a stepen prilagodljivosti je prilično veliki. Pored sivih metalnih površina, upotrebljeni su plavi i tirkizni detalji da razbiju monotoniju. U suštini, posao oko izgleda je sasvim solidno odrađen, ali je ukupan utisak nešto manje uverljiv nego kod H11.
Kablovi su debeli i ojačani, tako da se neće lako prekinuti, a zbog tankog rajfa nije bilo moguće provlačenje kabla kroz njega čime bi se postgao izlazak kabla samo iz jednog kućišta. Ovako imamo dupli kabl, što nije toliko praktično rešenje. Za uredno sređivanje kablova je postavljena čičak traka, sa logoom kompanije. Audio konektor je klasični džek od 3.5mm, a prilično je veliki. Deluje robusno, ali njegove dimenzije se neće dopasti baš svako, posebno oni koji već imaju veliki telefon preko koga slušaju muziku.
Jastučići su izrađeni od tanke kože i dimenzionisani su tako da nalegnu na ušnu školju. Vrlo su udobni i blago izoluju okolnu buku, tako da se može reći da imaju funkciju pasivnog uklanjanja buke. Ipak, nisu efikasni u tome kao relativno davno testirani Logic Scuderria Ferrarri, pa čak i Beats Solo. Istina, reč je o mnogo skupljim modelima, ali mislimo da je Gigabyte malo precenio mogućnosti FLY-a u ovom domenu.
Što se kvaliteta zvuka tiče, za razliku od H11 koji nas je praktično oduševio, FLY nije ostvario isti efekat. Pre svega, jasno je da je Gigabyte odabrao 40-milimetarske drajvere fokusirane na niske tonove. Basevi su snažni, ali ne i precizni onako kao što bismo želeli. Jednostavno, nemaju udarac kakav smo očekivali. Pored toga, ovakva orijentacija slušalica je učinila srednje tonove gotovo nepostojećim što nam je dodatno pokvarilo utisak. Sa druge strane, visoki spektar je dobro pokriven i tu nemamo posebnih zamerki.
Zaključak
Gigabyte je napravio dobar korak u svet muzike sa dva solidna proizvoda. Naravno, nemoguće je da oba debitanta budu bez mane, ali i jedan od dva odlična proizvoda predstavljaju odličan uspeh. Mislimo da je svima već jasno koji model od ova dva je naš favorit.Gigabyte H11 po veoma niskoj ceni omogućava da dođete do slušalica koje karakteriše odličan kvalitet zvuka, koji je među boljima u klasi, uz fenomenalan kvalitet izrade koji je ispred većine konkurenata. Sa druge strane, FLY se nije posebno istakao, jer i pored simpatičnog i praktičnog dizajna ne nudi previše u terminima kvaliteta isporučenog zvuka. Na kraju, naša preporuka ide u pravcu H11-ice koja bi na rafovima prodavnica trebala da se nađe po ceni od svega 1500 RSD i možemo reći da vrede svaki dinar.
Gigabyte FLY i H11
Kompanija Gigabyte je rešila da se stidljivo uključi i na tržište slušalica sa dva nova modela. Ova potez nimalo ne čudi, jer mnogi proizvođači moraju da šire svoje poslovanje kako bi opstali na tržištu koje nije nežno prema onima koji ne žele da se menjaju. ASUS je najbolji pokazatelj ovog trenda, dok je Gigabyte nešto inertniji, ali definitivno pokazuje želju da uhvati korak. Do sada smo videli miševe i tastature koje su se pokazale kao prilično dobre, zatim i zvučnike, TV Tunere i USB punjače, a sada su nam na test stigla i dva para slušalica. Kažu da se prvi mačići u vodu bacaju, ali verujemo da je Gigabyte imao veće ambicije od toga